Godziny otwarcia:
- od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 18:00,
- niedziela w godzinach od 14:00 do 18:00.
Centrum św. Jana może być wyłączone ze zwiedzania podczas trwania wydarzeń artystycznych.
Otoczenie i wejście do budynku
Centrum św. Jana jest wyjątkowym miejscem na mapie Gdańska – ostatni z kościołów odbudowanych po wojennych zniszczeniach, miejsce, w którym płynnie przenikają się strefy sacrum i profanum – pełni jednocześnie funkcje muzealne, koncertowo-widowiskowe i sakralne. W gotyckim obiekcie zaadaptowanym do nowych funkcji w dużym stopniu zachowało się oryginalne wyposażenie.
Centrum św. Jana znajduje się w kościele św. Jana przy ulicy Świętojańskiej 50, na Głównym Mieście w Gdańsku – 1 km od Dworca Głównego, 400 m od Bazyliki Mariackiej, 180 m od Żurawia, 400 m od przystanku Tramwaju Wodnego przy Targu Rybnym. Wejście znajduje się w połowie bryły kościoła od ulicy Świętojańskiej.
Jak dotrzeć do Centrum św. Jana / Można do nas dojechać:
źródło © CC BY-SA openstreetmap.org
Legenda
- droga z SKM (kolor czerwony)
- droga z tramwajów (kolor niebieski)
- droga z autobusów (kolor żółty)
Kolejką SKM
(przystanek Gdańsk – Główny), potrzebę pomocy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej można zgłaszać pod numer telefonu: 058 721-12-11 lub adres: https://www.skm.pkp.pl/dla-pasazera/formularz-kontaktowy-dla-niepelnosprawnych
Większość taboru SKM jest udźwiękowiona.
Dojście do Centrum św. Jana zajmuje około 15 minut.
UWAGA! Po drodze trzeba pokonać schody, krawężniki i wybrukowaną ulicę. Na peronie SKM nr 3 jest dostępna winda. Na końcu tunelu łączącego wyjścia z SKM i ZTM znajduje się winda, która prowadzi z poziomu 0 na poziom +1, tj. na poziom ulicy.
Autobusem
(przystanek Dworzec Główny lub Brama Wyżynna/Hucisko ): 106, 111, 112, 118, 123, 130, 131, 132, 138, 154, 166, 167, 178, 184, 186, 189, 199, 200, 205, 207, 210, 232, 256, 267, N1, N3, N4, N5, N8, N9, N11, N12, N13. Wszystkie autobusy są niskopodłogowe i udźwiękowione.
Dojście do Centrum św. Jana zajmuje około 15 minut.
UWAGA! Po drodze trzeba pokonać krawężniki i wybrukowaną ulicę.
Tramwajem
(przystanek Dworzec Główny lub Brama Wyżynna/Hucisko): 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 12. Wszystkie tramwaje są niskopodłogowe i udźwiękowione. Przewozy jednorazowe osób niepełnosprawnych przystosowanymi do tego celu mikrobusami prowadzi firma PKS Sp. z o.o., 3 Maja 12, 80-802 Gdańsk, telefon: 516 008 058, https://ztm.gda.pl/planowanie-podrozy/przewozy-jednorazowe-mikrobusami-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami,a,5756
Dojście do Centrum św. Jana zajmuje około 15 minut.
UWAGA! Po drodze trzeba pokonać krawężniki i wybrukowaną ulicę.
Samochodem
wokół kościoła, na ul. Świętojańskiej i Minogi, znajdują się płatne miejsca parkingowe https://gzdiz.gda.pl/zalatw-sprawe/strefa-platnego-parkowania,a,19
Na parkingu pomiędzy ul. Świętojańską a Minogi jest jedno miejsce dla osoby z niepełnosprawnością. Odległość od budynku to około 60 metrów. Droga dojścia do budynku zawierają bariery architektoniczne – krawężniki i brukowaną ulicę.
Centrum św. Jana zostało wyposażone w system tablic informacyjnych o historycznym wyposażeniu kościoła składający się z jednej tablicy poziomej z dodatkowymi wypukłymi oznaczeniami dotykowymi i pinami brajlowskimi dla niewidomych (zaprojektowanej również z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich) z planem budynku oraz tablic pionowych z poszczególnymi zabytkami. Wysokość tej tablicy – 88 cm, pozostałych – 86 cm.
Do każdej tablicy został zaimplementowany beacon-nadajnik, który sygnalizuje swoją obecność urządzeniom mobilnym z zainstalowaną aplikacją YourWay. Nadajnik dostarcza informacji o zabytku osobom niewidomym i słabowidzącym. Osoby słabowidzące mogą u nas wypożyczyć lupy powiększające.
Nie ma możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego.
Centrum św. Jana wyposażone jest w dwie pętle indukcyjne – powierzchniową obejmującą pierwsze dziesięć rzędów – wybrane krzesła są oznaczone symbolem pętli oraz w pętlę stanowiskową, która znajduje się na stanowisku ochrony, przy wejściu do Centrum.
Multimedia
Zachęcamy do pobrania aplikacji mobilnej – znajdują się w niej informacje o zabytkach, materiały archiwalne w rozszerzonej rzeczywistości, audio przewodnik oraz quiz edukacyjny.
Udogodnienia:
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Czeka na nich miska z wodą.
- Centrum św. Jana posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową, rozkładaną rampę wjazdową. W przypadku potrzeby skorzystania z udogodnień można skontaktować się z nami przed planowaną wizytą albo zgłosić zapotrzebowanie na miejscu, u ochrony obiektu.
- W budynku dostępne są toalety dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
- Nie ma szatni oraz możliwości przechowania bagażu.
- Przy wejściu dyżuruje pracownik ochrony, który służy pomocą w razie potrzeby.
Główne wejście do Kościoła prowadzi przez duże, ciężkie drewniane drzwi o szerokości 205 cm ( 101 cm jedno skrzydło, klamka na wysokości 106 cm). Aby je otworzyć, trzeba mocno pchnąć do środka. Przy wejściu znajdują się dwa stopnie o wysokości 10 cm. Przed drzwiami po prawej stronie na wysokości około 90 cm umieszczony jest dzwonek dla osób, które potrzebują wsparcia ze strony pracownika. Pod dzwonkiem jest informacja w alfabecie Braille’a.
W razie potrzeby dodatkowego wsparcia lub informacji – można przed wizytą skontaktować się z:
Toalety
W budynku znajdują się bezpłatne, oznakowane toalety, również dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Toaleta damska została wyposażona w przewijak dla niemowląt.
Toalety znajdują się na parterze przylegających do kościoła kamieniczek (przejście przez kaplicę św. Ducha, po prawej stronie od wejścia do budynku), w odległości 10 m od ołtarza.
Droga prowadzi przez drzwi o szerokości 100 cm i korytarz o szerokości 100 cm. Drzwi do toalet mają szerokość 100 cm, klamka jest na wysokości 110 cm.
Co gdzie jest w Centrum św. Jana?
Parter kościoła
Na parterze znajduje się:
- trójnawowa zabytkowa przestrzeń gotyckiego kościoła zaadaptowana do potrzeb centrum kultury. Zarówno przestrzeń nawy głównej, jak i naw bocznych wypełniona jest fotelami ruchomej widowni, której ustawienie zależy od aktualnego harmonogramu wydarzeń. W nawach bocznych zachodniej części kościoła aranżowane są wystawy czasowe, część wschodnia ma historyczny charakter i znajdują się w niej zachowane elementy dziedzictwa kulturowego. (Podczas zwiedzania należy zachować szczególną ostrożność ze względu na wystające z posadzki historyczne płyty nagrobne o niestandardowej wysokości lub głębokości do 3 cm ) – ryzyko potknięcia)
- toalety
- stanowisko ochrony. Osoby tu pracujące w razie potrzeby odpowiedzą na pytania i udzielą pomocy. Stanowisko wyposażone jest w pętlę indukcyjną, można tam również zgłosić potrzebę wypożyczenia lup powiększających oraz słuchawek wyciszających.
Pierwsze piętro w przyległych kamieniczkach:
Wieża
- na co dzień nie jest dostępna dla zwiedzających, wejście na wieżę jest możliwe wyłącznie pod opieką przewodnika (w okresie letnim) lub przy okazji organizowanych wydarzeń (np. Noc Muzeów)
Uwaga: w budynku nie ma windy (ze względu na zabytkowy charakter obiektu). Na wieżę można się dostać przy pomocy wózka ewakuacyjnego Everest z napędem elektrycznym. Aby dostać się na wieżę trzeba wejść po schodach o różnej szerokości i wysokości.
Wymiary schodów:
- szerokość – od 121 do 145 cm,
- wysokość poręczy – 108 do 120 cm,
- ilość stopni – 174,
- wysokość stopnia – 15 do 20 cm.
Pomieszczenia w wieży zostały zaadaptowane na garderoby dla artystów, niedostępne dla zwiedzających. Klatką schodową na wieżę można dostać się również na poddasze.
Poddasze
- poddasze na co dzień nie jest dostępne dla zwiedzających,
- w przestrzeni ponad sklepieniami nawy głównej i transeptu znajduje się podłoga drewniana z barierkami z pochwytem na wysokości 110 cm. Szerokość drzwi do poddasza - 72,50 cm.
Wstęp na imprezy
Wstęp na część organizowanych przez nas imprez jest bezpłatny, a na niektóre wydarzenia należy kupić bilet. Bilety są sprzedawane przez stronę internetową www.interticket.pl lub na godzinę przed wydarzeniem.
Obowiązuje zniżka dla uczniów, studentów, rencistów i emerytów oraz na kartę do kultury i Euro26, a także dla osób z niepełnosprawnościami (na podstawie dokumentu potwierdzającego uprawnienia), asystentce lub asystentowi tej osoby.
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku online
Historię kościoła św. Jana można poznawać również z domowego zacisza. Oddajemy do dyspozycji narzędzia zwiedzania wirtualnego – wirtualny spacer po obiekcie oraz wirtualną kolekcję dzieł sztuki z wyposażenia kościoła https://centrumswjana.pl/odwiedz-centrum-sw-jana-on-line/
O tym, co aktualnie dzieje się w NCK można dowiedzieć się ze strony internetowej www.nck.org.pl
W razie potrzeby dodatkowej informacji lub pomocy – należy skontaktować się z następującymi osobami: