Sztuka to nie tylko to, co klasyczne, wzniosłe, bądź niezrozumiałe. Sztuka otacza nas na co dzień. Wielu ludzi ma wpływ na wygląd naszej przestrzeni prywatnej oraz wspólnej. Zazwyczaj jednak nie zastanawiamy się, ile osób przyczyniło się do zaprojektowania noszonych przez nas spodni, biurowego krzesła czy plakatów reklamowych.
Podczas drugiej odsłony projektu Akademia Mistrzów przyglądamy się sztuce użytkowej regionu. Dzięki oku kamery przeniesiemy naszych odbiorców do pomorskich instytucji, które w swoich zasobach posiadają niecodzienne codzienne obiekty.
Nasza opowieść dotyczy trzech obszarów: mody, mebla oraz grafiki użytkowej. Wraz z naszym przewodnikiem Ryszardem Kopittke oraz ekipą realizatorką odwiedzimy: Centrum Designu oraz firmę Tabanda w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz jego oddział — Zamek w Kwidzynie, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie — Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, firmę odzieżową Kukukid oraz Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Dzięki zaangażowaniu jednego z partnerów projektu — Fundacji Siódmy Zmysł, każdy z filmów opatrzony został napisami, audiodeskrypcją i tłumaczeniem PJM.
Wszystkie zrealizowane dostępne materiały znajdziecie na naszym YT.
Nagrane podczas wizyt materiały stanowiły inspierację do sześciu zajęć warsztatowych. Od września do listopada wraz z wychowankami Ośrodka Szkolno-wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie, uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 z Gdyni oraz członkami Stowarzyszenia Okno na Świat nauczyliśmy się między innymi szyć materiałowe torby, budować drewniane szkatułki, tworzyć biżuterię z bioplastiku czy pleść wiklinowe półki.
To dla nas pracowity czas nie tylko ze względu na bogatą ofertę zajęć proponowanych zaprzyjaźnionej młodzieży. To także czas intensywnych szkoleń. Podczas opowieści o sztuce, także tej codziennej, czasem brakuje słów, a co dopiero znaków w języku migowym. Dlatego, zanim rozpoczneliśmy cykl warsztatowy, zorganizowaliśmy kurs tłumaczenia PJM z zakresu języka sztuki dla tłumaczy PJM z całej Polski.
Nie tylko lektorzy, młodzież, ale także sami pracownicy Nadbałtyckiego Centrum Kultury zdobyli nowe umiejętności. W ramach projektu Akademia Mistrzów 2.0 zorganizowaliśmy podstawowy kurs polskiego języka migowego dla naszego zespołu. Chcemy, aby nasi głusi/Głusi odbiorcy czuli się komfortowo w naszych siedzibach i podczas naszych imprez. Chcemy, aby wiedzieli, że NCK jest miejscem przyjaznym i otwartym na różnorodność!
Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Okno na Świat, Fundacja Siódmy Zmysł, Ośrodek Szkolno-wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 z Gdyni.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
