30 grudnia (piątek) / 20:05
Radio Gdańsk
Al. Grunwaldzka 18, Gdańsk
Zapisy online (liczba miejsc ograniczona)
Jakub Hajdun (1991) - pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - klasy Bogdana Czapiewskiego i Włodzimierza Nahornego.
Uczestnik warsztatów jazzowych Barry'ego Harrisa we Włoszech (2017-19). Jest laureatem nagród indywidualnych na XX Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2017) i XV Mezinárodní Hudební Festival w Česká Kamenice (2014).
Członek zespołu Jan Konop Big Band (Grand Prix na XVI Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu, 2011), koncertującego m. in. w Budapeszcie, Kaliningradzie, Sopocie i Sulęczynie.
Wspólnie z Januszem Mackiewiczem (kontrabas) i Romanem Ślefarskim (perkusja) występował m. in. na 44. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu (2017), 24. Sopot Molo Jazz Festival (2019) oraz w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach (2022); trio w powyższym składzie posiada w swoim dorobku dwa albumy: "Jakub Hajdun Trio" (2020) oraz "Utwory własne" (2022).
Pianista aktywnie współpracuje z Europejskim Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnością - ECEKON.
Janusz Mackiewicz – Macek – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent PSM II stopnia w Gdańsku. W latach 1981-82 brał też udział w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży. Debiutował w Big Bandzie Jerzego Partyki. Następnie z Maciejem Sikałą, Grzegorzem Nagórskim, Adamem Czerwińskim i Cezarym Paciorkiem grał w zespole New Coast. Przez kolejne 6 lat pracował w orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni i był muzykiem sesyjnym w Radiu Gdańsk. Na początku lat 90, rozpoczął współpracę z Przemkiem Dyakowskim, prowadząc Sax Club w Gdyni i jam-sessions podczas Gdynia Summer Jazz Days i Sopot Molo Jazz Festival. W 1992 r. nagrał materiał dźwiękowy do „Szkoły na bas” Janusza Popławskiego. Był stałym współpracownikiem pisma „Gitara i Bas”. W latach późniejszych na stronie firmy Mayones prowadził internetowe warsztaty dla basistów – „May-szkoła”.
W 2009 roku wspólnie z innymi muzykami Trójmiasta założył Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych w Sopocie, które kooperuje z Sopot Molo Jazz Festival i Jazz w Lesie w Sulęczynie. Nieco wcześniej powołał do życia własny kwartet i kwintet, a ostatnio elektryczny fusion-band Elec-Tri-City. Współpracował z: Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Obecnie współpracuje z grupami: Jakub Hajdun Trio, Take It Easy Przemka Dyakowskiego, A’FreAK-aN Project.
Otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców Województwa Pomorskiego.
Roman Ślefarski – Ramon – perkusista. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, wcześniej studiował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Otrzymał nagrodę indywidualną (Nowa Twarz Polskiego Jazzu) oraz Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą ’96 z zespołem Newest Trio (M. Urban, M. Jaros, R. Ślefarski). Nagrał około 40 płyt i nie mniej ścieżek dźwiękowych do filmów, spektakli teatralnych, reklam i dżingli.
Pracuje lub pracował z zespołami: Jakub Hajdun Trio, Sławek Jaskułke Sextet, A’Freak-aN Project, Jerzy Małek Group, Mateusz Smoczyński Quintet,Mack Goldsbury Group, Shannon, Tymon & Transistors, Pan Profeska, Trawnik, El Banda, Kuśka Brothers, Sound Project oraz z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, a także: Scottem Hamiltonem, Reggie Moore’m, Michałem Urbaniakiem, Charlesem Gayle, Burghardem Kunkelem, Ray’em Blue, Doug Legacy’m, Agą Zaryan, Kazikiem i Jackiem Lachowiczem.
Roman Ślefarski zagrał kilka ról aktorskich w filmach (Moje miejsce, Całe szczęście, Jesteś Bogiem, KI, Milczenie jest złotem) oraz spektaklach TV (Komety, Skutki uboczne).
Zobacz program Festiwalu Metropolia Jest Okey