Dyskusja i spotkanie z autorami książki "O ten las za daleko"
24.02.2023

Spotkanie z autorami książki „O ten las za daleko”

Termin: 24 II 2023, godz. 18.00;

Bilety: wstęp bezpłatny;

Dodatkowe informacje: wydarzenie będzie streamingowane na FB Nadbałtyckiego Centrum Kultury. KLIK

Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

 

Oprócz spotkania z autorami książki odbędzie się również dyskusja na temat możliwości objęcia ochroną Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

O książce:

Książka jest zbiorem kilkudziesięciu tekstów poświęconych Trójmiejskiemu Parkowi Krajobrazowemu, a w szczególności działalności, którą na tym obszarze prowadzą Lasy Państwowe. Autorów wszystkich wypowiedzi łączy szacunek do natury i przekonanie, że realizowany przez Lasy Państwowe model gospodarki leśnej jest zupełnie anachroniczny – eksploatacyjny i dewastatorski.

Prace związane z powstaniem książki koordynowało pięć osób, reprezentujących różne zawody: Sławomir Zieliński (inżynier leśnik, nauczyciel ekologii, entomologii i ochrony przyrody), Marcin Stanisław Wilga (inżynier elektronik i mykolog), Michał Kochańczyk (ekonomista, a także himalaista, polarnik i żeglarz), Brunon Wołosz (informatyk, prezes Fundacji Fidelis Siluas), Zenon Kruczyński (psycholog, dawniej myśliwy, a obecnie publicysta i aktywista ekologiczny). „Po bezcennym lesie w sąsiedztwie aglomeracji trójmiejskiej niesie się wizg pił spalinowych i wycie potężnych silników maszyn zrębowych, które tną drzewa jak zapałki, rozlega się głuchy łoskot ich uderzeń o ziemię, myśliwskie kule sieją śmierć wśród przepięknych saren, jeleni i dzików. Powodem tego zamieszania nie są krasnoludki ani leśne trolle, to nie dzieje się na niby – fikcyjnie. To są konkrety, to zachodzi „tu i teraz” w realnej przestrzeni, szara okrutna rzeczywistość, za którą stoją działania określonej grupy zawodowej (leśnicy), pozostającej w toksycznym mariażu z "zatroskanymi przyrodą pasjonatami" (myśliwi, wśród nich leśnicy). O zgrozo – czynią to w naszym, społecznym imieniu – tną i zabijają. „Za nas i dla nas." Czy o takim lesie marzyliśmy? Czy takiego lasu chcemy?" /fragment książki/

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.