Gdańsk Press Photo
22.09.2023

Zwiedź wystawę Gdańsk Press Photo z jurorem konkursu

Termin: 22 IX 2023, godz. 18.00

Wstęp: wolny

Udogodnienia: teksty w j. angielskim;

Miejsce: Galeria NCK, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Wystawa Gdańsk Press Photo to okazja do podsumowania roku, które pozwala spojrzeć z perspektywy na ostatnie miesiące Podobnie jak w zeszłych latach na ekspozycji znajdą Państwo wątki polityczne, kulturalne, sportowe oraz kadry z dnia codziennego. Spostrzegawczy widzowie dostrzegą na nich znajome miejsca lub odnajdą urywki zdarzeń, których byli świadkami.Tegoroczną edycję wzbogacamy oprowadzaniem jurorskim. Zapraszamy na spotkanie z Rafałem Klimkiewiczem. Spojrzymy na prezentowane prace oczami znanego fotografa.Spośród 1337 fotografii nadesłanych na konkurs przez 115 fotografek i fotografów na wystawie zobaczymy 31 prac autorstwa: Katarzyna Dargacz, Julita Dubowska, Daniel Frymark, Piotr Hukało,  Karol Kacperski,  Aleksander Knitter, Wioletta Koc,  Jacek Koślicki, Khrystsina Larkovich, Paweł Marcinko, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Artur Myśliwiec, Agnieszka Pazdykiewicz, Jerzy Pinkas, Anna Rezulak, Mateusz Słodkowski, Małgorzata Szymańska, Piotr Wittman.Rafał Klimkiewicz, współzałożyciel (2003) i szef największej na południu kraju Agencji Fotograficznej EDYTOR. Wcześniej fotograf prasowy etatowo związany m.in. z Gazetą Wyborczą i Rzeczpospolitą, kierownik działu fotograficznego w Trybunie Śląskiej (aktualnie połączonej z Dziennikiem Zachodnim). Zdjęciami z cyklu „Trans”, wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa 2018, został finalistą Grand Press Photo 2018. Wcześniej był również wielokrotnie nagradzany: zdobył m.in. Grand Prix - Zdjęcie Roku, oraz I nagrodę w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, nagrody Agencji Reuters "Front page picture” i Rzeczpospolitej. Jego zdjęcie zatytułowane „I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk…” znalazło się w gronie 40-tu najbardziej rozpoznawalnych Polskich fotografii. Trafiło do wspólnego zestawu prac tak znamienitych artystów, jak m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jerzy Lewczyński, Chris Niedenthal, Tadeusz Rolke, Jerzy Kośnik, Jan Morek, Erazm Ciołek, Krzysztof Wójcik i Krzysztof Miller, Jarek Stachowicz czy Andrzej Iwańczuk. Pracował dla wielu tytułów w Polsce i poza granicami, m.in. Forbes, Newsweek, Polityka, Wprost, The New York Times, The International Herald Tribune, Financial Times, Der Spiegel, Stern, Maxim oraz agencji: Reuters, Associated Press (AP), European Pressphoto Agency (EPA) i Agence France Presse (AFP).

Rafał Klimkiewicz, jako dokumentalista, kojarzony jest głównie ze zdjęciami prasowymi. Ciekawi go człowiek w aspekcie psychologicznym i socjologicznym, jego emocje w tych na pozór nieuchwytnych chwilach, które można jednak zatrzymać w tym konkretnym ułamku sekundy - w decydującym momencie. Dlatego ważny dla niego jest wymiar artystyczny fotografii, pokazującej człowieka w jego miejscu w przestrzeni, detale wypełniające kadr oraz kompozycja dopełniająca treść obrazu. Wystawy i wydawnictwa albumowe na jego koncie, to m.in: "Made in Upper Silesia” Ostrava; Projekt OKO - trzecia odsłona, 30-lecie ITF, Praha; TRANS, Katowice; Śląska Fotografia Prasowa, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo, wystawa „Pierwsza po latach”, której był pomysłodawcą i organizatorem, wystawa „Zdjęcie z sufitu”, album Wielka Księga Dziesięciolecie Polski Niepodległej oraz inne wydawnictwa książkowe. Aktualnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie. Mieszka w Katowicach.

 

 Współorganizatorem Gdańsk Press Photo jest Agencja Fotograficzna Kosycarz Foto Press / KFP.Logo Agencji Fotograficznej Kosycarz Foto Press 

Patronami honorowymi i fundatorami nagród finansowych w konkursie są Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydenci: Gdańska, Gdyni i Sopotu. 

logotyp      logotyp gdańsk        logotyp  

   logo sopot 

     

Partnerami projektu są: TCF Michał Pecka, Restauracja Kubicki oraz Restauracja Fellini. 

Logo TFC  logo restauracji fellini     Logo restauracji Kubicki

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.