17.10.2023

III Festiwal Młody Chopin w Gdańsku

Termin: 17 października 2023, godz. 12.00

Wstęp: bezpłatny

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Udogodnienia: pętla indukcyjna

Organizator: Gdańskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina

III Festiwal Młody Chopin w Gdańsku to kolejna edycja gdańskiego święta Fryderyka Chopina, której finał zaplanowano na dzień 17 października 2023, w 174. rocznicę śmierci kompozytora. Wydarzenie dedykowane jest przede wszystkim młodym adeptom i odbiorcom sztuki. Sposób na połączenie sztuk oraz edukację. Festiwal skoncentrowany jest na sylwetce ikony kultury polskiej, symbolu polskości i wartości narodowych, patrona naszego Towarzystwa. Kontynuacja założeń i formuły I oraz II Festiwalu, które odbyły się w 2019 oraz 2021 roku i spotkały się z bardzo szerokim odbiorem i dużym zainteresowaniem. Otrzymując liczne informacje zwrotne, podziękowania oraz gratulacje i obserwując jak wielkie wrażenie wywarł na odbiorcach udział w poprzednich edycjach Festiwalu mamy świadomość, że zapotrzebowanie na taki rodzaj współuczestnictwa w kulturze jest ogromne. W trakcie przygotowań oraz podczas efektu końcowego to uczestnicy zadania stają się również bohaterami całego działania. Dzięki zaangażowaniu młodych osób i ich pracy włożonej w proces twórczy powstaje piękne święto upamiętniające twórczość Fryderyka Chopin, a zarazem wydarzenie dające możliwość młodym artystom zaprezentowania swoich umiejętności szerokiemu gremium odbiorców.

Tegoroczna edycja obejmować będzie koncert wyróżniających się uczniów szkół muzycznych całego regionu oraz konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych z podziałem na dwie grupy wiekowe: klasy 0-3 oraz 4-8. Prezentacja prac wyróżnionych odbędzie się w przestrzeni Ratusza Staromiejskiego - zarówno prac fizycznych, jak i wyświetlanych na rzutniku w trakcie koncertu elektronicznych wersji przygotowanych prac, jeśli tylko technika ich wykonania będzie na to pozwalała. Dzięki temu sztuki wizualne staną się integralną częścią wydarzenia muzycznego. Uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród odbędzie się podczas gali połączonej z koncertem uczniów szkół muzycznych. 

Priorytetem działalności Gdańskiego Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina jest organizowanie koncertów na wysokim poziomie wykonawczym, do których angażujemy znaczących artystów, przy jednoczesnej dostępności wydarzenia dla szerokich grup odbiorców. Muzyka Fryderyka Chopina jest tak przystępna w odbiorze, że nie pojawia się u słuchaczy bariera braku kompetencji.

 

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.