logo Krakowskiego Salonu Poezji, dwa antyczne profile złączone potylicami, na czołach wieńce laurowe
18.02.2024

CCXXXV Krakowski Salon Poezji w Gdańsku

Termin: 18 lutego, godz. 11.00

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Wstęp: wolny

Udogodnienia: pętla indukcyjna

Słońce i jej kwiaty to drugi tomik poezji kanadyjskiej poetki, pisarki, ilustratorki i performerki, Rupi Kaur. Jej pierwszy tomik Mleko i miód  znalazł się 2014 roku na liście bestsellerów New York Timesa.

W Słońcu i jej kwiatach  młoda autorka eksploruje bardzo ważne tematy: utratę, miłość i tożsamość. Opowiada o nich w sposób szczery, przystępny i pięknie surowy. Wiersze mają długość od jednej linijki do kilku stron, ale większość utrzymana jest w stylu, który stał się charakterystycznym dla Kaur: krótkimi i nieskomplikowanymi wersami, które wydają się mówić o wiele więcej w sumie niż suma ich części.
Wiersz porównujący proces rozwoju osobistego do cyklu życia kwiatu odzwierciedla podział całego tomiku. Składa się z pięciu części: „więdnięcie”, „upadek”, „zakorzenienie”, „wzrost” i „rozkwit”).

 

Oto przepis na życie

powiedziała moja matka

trzymając mnie w ramionach gdy płakałam

pomyśl o kwiatach które co roku

sadzisz w ogrodzie

nauczą cię

że ludzie też

muszą zwiędnąć

opaść

zapuścić korzenie

wzejść

by rozkwitnąć

Rupi Kaur zabiera nas w podróż przez stratę, żałobę do nowego życia i pokazuje jak bardzo odporne jest  ludzkie serce...

Wiersze Rupi Kaur z tomiku Słońce i jej kwiaty przeczytają:

Anna Kociarz i Julia Dmochowska

Opracowanie muzyczne – Julia Dmochowska

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.