POCZUJ STOCZNIĘ/SENSE THE SHIPYARD

Artystyczne odkrywanie dziedzictwa Stoczni Gdańskiej

Projekt "POCZUJ STOCZNIĘ/SENSE THE SHIPYARD" to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które przenosi uczestników w głąb przestrzeni dawnej Stoczni Gdańskiej. Poprzez interaktywną wystawę, performatywne spacery kuratorskie oraz działania animacyjno-edukacyjne, projekt ma na celu ponowne odkrycie więzi z tym symbolicznym miejscem.

 

Projekt "POCZUJ STOCZNIĘ/SENSE THE SHIPYARD" to artystyczne "work in progress", który koncentruje się na przestrzeni dawnej Stoczni Gdańskiej. W obliczu postępującej transformacji i prywatyzacji terenów projekt stawia sobie za cel odbudowę więzi z tym miejscem, które jest świadkiem historii i narodzin Solidarności.

Inspiracją dla projektu jest dziedzictwo Stoczni Gdańskiej, wspomnienia i marzenia mieszkańców Gdańska zebrane podczas międzynarodowego projektu "Memory of Water" w gdańskiej odsłonie pn. "City Lab: Stocznia od Nowa".

 

Performatywne spacery kuratorskie

Centralnym punktem projektu są dwa performatywne spacery kuratorskie: dzienny i nocny. Uczestnicy, podążając za przewodnikami (z Polski i Danii), będą mieli okazję odkrywać Stocznię Gdańską poprzez zmysły, rejestrując swoje wrażenia i dzieląc się nimi na interaktywnej mapie mentalnej.

Kulminacją projektu będzie interaktywna wystawa w Nadbałtyckim Centrum Kultuey w Gdańsku (Ratusz Staromiejski), która zaprezentuje zebrane wrażenia uczestników, działania performatywne i kompozycje dźwiękowe inspirowane przestrzenią Stoczni. Wystawa będzie również miejscem dyskusji z udziałem uczestników, artystów oraz przedstawiciela partnera projektu — Københavns Internationale Teater z Danii.

 

Europejski wymiar projektu

Projekt "POCZUJ STOCZNIĘ/SENSE THE SHIPYARD" wpisuje się w kontekst polsko-duńskiej Prezydencji w Radzie UE w 2025 roku. Zbieżność wyzwań związanych z transformacją nabrzeży oraz wartość solidarności nadają projektowi szczególny europejski wymiar.

Projekt jest realizowany we współpracy z Københavns Internationale Teater, który wnosi do projektu swoje doświadczenie w działaniach artystycznych i animacyjnych w przestrzeniach miejskich.

Cele projektu

  • Integracja lokalnej społeczności i aktywizacja odbiorców w przestrzeniach wspólnych;
  • Promowanie wartości europejskich, takich jak solidarność i równość;
  • Zwiększanie mobilności europejskich twórców i angażowanie młodych artystów;
  • Rozwój kompetencji twórczych uczestników projektu.

Lokalizacja i zasięg projektu

Działania projektowe będą realizowane na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej oraz w siedzibie NCK — Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Projekt jest skierowany do lokalnej społeczności Gdańska, ale dzięki publikacjom online dotrze do szerokiej publiczności w Polsce i za granicą.

Aktywności

  • SPACER NOCNY: podczas Nocy Muzeów (17.05.2025) (zmiana daty na 19.05 ze względu na pogodę) – rozpocznie się o godz. 21:00. Spacer potrwa ok. 2 godziny, z przystankami na działania artystyczno-sensoryczne. Weźmie w nim udział max. 25 osób. Tylko dla osób dorosłych (18 +). Obowiązują zapisy na stronie nck.org.pl oraz na wydarzeniu FB od 5 maja br.
    Ze względu na dłuższą trasę oferujemy uczestni(cz)kom poczęstunek. Zapewniamy także tłumaczenie z/na jęz. ang.
  • SPACER DZIENNY: 19.05.2025 r.                                                                                                                                                                             Wydarzenie zamknięte z udziałem studentek/studentów Architektury Przestrzeni Kulturowych ASP w Gdańsku oraz seniorek/seniorów z Rady Senioralnej NCK Gdańsk. TERENOWY SPACER „POCZUJ STOCZNIĘ” po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej (obecnie tereny Stoczni Cesarskiej) , prowadzony przez 2 kuratorki: Agnieszkę Wołodzko z Polski oraz Pernille Helberg Stentoft z Danii, które wcześniej współpracowały już ze sobą w Aarhus. Teraz wzbogacają swoją wędrówkę z publicznością o metodologię spacerów performatywnych, wypracowaną przez naszego Partnera, Københavns Internationale Teater (KIT), organizatora Festiwalu Metropolis w Kopenhadze.
    Celem jest poszukiwanie takich metod kreatywnego działania w miejscu przechodzącym obecnie proces intensywnej transformacji, by możliwe było nawiązanie z nią nowych relacji. Grupa międzynarodowych artystów i artystek zaproponuje uczestni(cz)kom szereg działań twórczych, które pomogą w eksploracji terenu za pomocą zmysłów dotyku, węchu, słuchu, smaku, wzroku itp. Będziemy poszukiwać haptycznego kontaktu pomiędzy skórą a rozmaitymi powierzchniami; analizować napotkane faktury; próbować kontaktować się z obecną tam wodą; poszukiwać dziko rosnącej roślinności, eksperymentować z dźwiękami itp.
    Młode artystki z Danii Julie Schmidt Andreasen oraz Tanya Rydell Montan wzbogacą spacer o performatywne działania koncentrujące się na ruchu i relacji ciała z otaczającą przestrzenią. Przemarszowi towarzyszyć będą także nagrania audio oraz mikro-koncerty, które umożliwią uczestnikom recepcję akustycznego krajobrazu Stoczni. Zostaną one zrealizowane przez Krzysztofa Topolskiego, polskiego artystę specjalizującego się w kreatywnych rejestracjach terenowych. Będzie on działał we współpracy z zaproszoną przez siebie utalentowaną młodą włoską kompozytorką Isabellą Forciniti.
  • SZYBKA WYSTAWA INTERAKTYWNA Z DYSKUSJĄ: 21.05.2025 r. g. 18:00-20:00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
    Zamiast klasycznej formy  muzealnej ekspozycji, proponujemy prezentację, w którą publiczność zaangażuje się dzięki ruchowi, zmysłom i emocjom. Zgromadzimy artefakty powstałe podczas spacerów, a także mapę z zapisem zarówno trasy wędrówki jak i towarzyszących jej emocji. Spotkanie będzie miało charakter mobilny. Podobnie jak podczas spacerów terenowych, by obejrzeć i wysłuchać poszczególnych prezentacji, przemieszczać się będziemy wewnątrz i wokół budynku. Odtworzymy niektóre działania i pokażemy post-produkcje m.in. koncert oparty na nagraniach terenowych, dokumentację foto i video spacerów. Przeplatać je będą rozmowy na temat działań podejmowanych w miastach europejskich, skierowanych na umożliwienie lokalnym społecznościom nawiązywanie na nowo oraz utrzymywanie przy pomocy kultury i sztuki mentalnej i fizycznej łączności z przekształcanymi terenami, postoczniowymi/poprzemysłowymi. W wydarzeniu udział wezmą wszystkie osoby twórcze, uczestniczki i uczestnicy, oraz Trevor Davis – dyrektor Københavns Internationale Teater, który przedstawi projekt „Wa(l)king Copenhagen”. 
     

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE

zestaw logotypów MKiDN, NCK, Prezydencja Polski w UE