Venue: Old Town Hall
Admission: free
On 22nd, 23rd, 26th and 27th November we invite you for festival concerts of Polish contemporary music.
PROGRAMME
22th Nov. 2021
6:00 pm CET
Chamber Concert
Performers:
Rafał Jędrzejewski, Ewa Liebchen – flute, Igor Torbicki – piano
Marta Różańska – oboe, Izabela Paszkiewicz – piano
Programme:
Pierre Metral: Soliloques on oboe and piano
Krzysztof Jurczak: new piece*
Marek Czerniewicz: Aria w dawnym stylu – (aria for oboe and piano)
Anna Rocławska-Musiałczyk: Effulgence – (aria for oboe and piano)*
Manuel Salas: Densidad’ome on oboe, piano and noisemaker*
Tadeusz Dixa – variations on flute and piano*
Andrzej Dziadek – Capriccio per flute solo
Krzysztof Olczak – utwór w trakcie komponowania*
Dariusz Przybylski – Onyx for 2 flutes (piccolo, flute and alt flute)
Marek Czerniewicz – Rain Heart for flute and piano*
7:30 pm CET
Contemporary music performance workshop
Trainers: Rafał Jędrzejewski, Marta Różańska
23rd Nov. 2021
6:00 pm CET
Chamber Concert
Performers:
Dorota Zimna klawesyn
Stanisław Miłek – accordeon
Programme:
Andrzej Krzanowski – Wiatr echo niesie po polanie (Wind Brings the Echo on the) (1981)
Piotr A. Komorowski – Suita marsjańska (2021) Startujemy Wśród gwiazd, W stanie nieważkości, Lądowanie na Marsie, Oberek kosmiczny
Krzysztof Olczak – Preludium and fugue (dedicated to Jerzy Kaszuba)
Michał Moc – Missa for harpsichord and accordeon (2014)
Marcin Gumiela – Time Dilation (2020)
25th Nov. 2021
6:00 pm CET
Orchestra Concert
Performers:
Michał Szczerba – French horn,
Paweł Zagańczyk – accordeon,
Orkiestra Sinfonietta Pomerania, Tadeusz Dixa – conductor
Programme:
Piotr Jędrzejczyk – 4 Obrazki dziecięce (4 Childish Pictures)
– Kwartiuda
Krzysztof Olczak – Anioły ciemności (Angles of the Darkness)
Andrzej Dziadek – …a la valse (chamber orchestra version 2021)*
Tadeusz Dixa – concert for horn and orchestra (chamber orchestra vesrion 2021)*
27.11.21
6.00 pm CET
Finale Concert
Performance:
Art’n’ Voices Band
Programme:
1. Michał Ziółkowski – Peace
2. Szymon Godziemba Trytek - The Ackerman Steppe
3. Jakub Szafrański – I Dreamt a Dream
Sacral Music Block:
4. Paweł Łukaszewski – Szczęśliwa Nocy
5. Anna Rocławska-Musiałczyk – Bibi, Synkù, Bi – Kashubian Christmas song by Witosławy Frankowskiej
6. Marek Raczyński – Te lucis ante terminum
Music by Gdańsk Composers' Block:
7. Adam Diesner – Jezësu, bôczë na mie*
8. Kamil Cieślik – In Danzig
9. Anna Rocławska-Musiałczyk – The Midnight Song
Film Music Block:
10. Zuzanna Falkowska – A Lullabye for the Night
11. Krzysztof Komeda/arr. Anna Rocławska-Musiałczyk – Rosemary’s Baby
* premiere