16.09.2020 - 16.09.2020

Miasto naszych marzeń: Natura Stoczni

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, we współpracy ze 100cznia, zaprasza na drugie spotkanie w ramach cyklu Miasto Naszych Marzeń: NATURA STOCZNI.

W ramach europejskiego projektu Memory of Water już ponad rok zbieramy wspólne wyobrażenia i marzenia o możliwej przyszłości dawnych terenów Stoczni Gdańskiej. W partycypacyjnym procesie, zatytułowanym Stocznia od Nowa, jego uczestniczki i uczestnicy zgłosili swe marzenia w sześciu ka­tegoriach tematycznych, w tym ZIELEŃ I EKOLOGIA, na której teraz planujemy skoncentrować naszą szczególną uwagę. Znaczna część tych marzeń zainspirowała kilka międzynarodowych interwencji artystycznych, zrealizowanych w 2019 r na terenach „Stoczni Cesarskiej” – i do dziś tam obecnych. Mamy nadzieję, że zainspirują także Was. Będziemy się spotykać przez całe lato raz w miesiącu w 100czni, by w „pięknych okolicznościach przyrody” porozmawiać z autorkami i autorami ciekawych pomysłów o tym jak zazieleniać nasze miasto, w tym również  zagospodarowywane obecnie tereny Stoczni.

Pierwsze spotkanie odbyło się 24 czerwca. Agnieszka Wołodźko, artystka, kuratorka, animatorka kultury przedstawiła pomysł „Ogrodu solidarności”. Podczas kolejnego spotkania (22 lipca)  Filip Ignatowicz opowiedział nam o "Dzikiej zieleni - czyli wolności i swobodzie dla roślin". Sierpniowa rozmowa z Kamilą Chomicz miała temat: "„Skrzydlaci, futrzani i inni nie-ludzcy mieszkańcy miast – jak stworzyć przestrzeń miejską przyjazną różnym gatunkom fauny i flory",

Tematem ostatniego spotkania będą: „Założenia parkowe i zielone szlaki – Park Steffensa jako punkt odniesienia”. Z dr Anną Golędzinowską porozmawiamy o formach i roli rozwiązań ekologicznych w poprzemysłowych przestrzeniach publicznych (w tym przede wszystkim dotyczących wody i zieleni), jak również potencjalne możliwości zintegrowania historycznego, zielonego obszaru Parku Steffensów i Wielkiej Alei Lipowej z przekształcanym obszarem Stoczni. 

dr Anna Golędzinowska jest urbanistką i nauczycielką akademicką, oraz radną Miasta Gdańska, jak również pasjonatką gdańskiej zieleni zabytkowej. Zainicjowała działania na rzecz rewitalizacji znajdujących się, w pobliżu Stoczni; Parku Steffensów i Wielkiej Alei Lipowej.

 

Każde z tych spotkań zostało zarejestrowane w formie podcastów, które można odsłuchać tutaj.

 

Opracowanie koncepcji i prowadzenie spotkań: Roman Sebstyański.

Koordynacja projektu „Memory of Water” w Gdańsku: Magda Zakrzewska-Duda, Katarzyna Szewciów (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku).

Współpraca 100cznia: Kuba Łukaszewski

 

GDZIE: 100cznia, ul. Popiełuszki 5, Gdańsk

KIEDY: 19:00

 

Prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zapoznanie się z regulaminem przebywania na terenie strefy 100cznia 

 

Wydarzenie w ramach projektu Memory of Water

Ue