28.03.2023

Kamienny ołtarz główny – manifest sporów religijnych. Wykład. Cykl świętojański

Termin: 28 III 2023, godz. 18.00
Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
Prelegent: ks. dr Krzysztof Niedałtowski – rektor kościoła św. Jana w Gdańsku, duszpasterz środowisk twórczych Archidiecezji Gdańskiej, teolog i religioznawca;
Typ: trzeci wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.
Wykłady cykliczne w każdy ostatni wtorek miesiąca (z wyłączeniem lipca i sierpnia);
Bilety: wstęp bezpłatny;
Miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Kamienny manifest nowej wiary – tak można by określić arcydzieło Abrahama van den Blocka stworzone w Gdańsku przed czterema wiekami. Luteranie chcieli w nim unaocznić swoje reformatorskie idee w kontrze do katolików i kalwinistów. W gąszczu rzeźb kryje się wiele tajemnic zarówno biblijnych jak i teologicznych, które warto rozszyfrować, żeby zrozumieć artystyczne znaczenie tego wyjątkowego ołtarza.

W 2020 r, zakończyła odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury. To wyjątkowy obiekt, który nieczynny przez wiele dziesięcioleci – do lat 90. – obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z  zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego miejsca poprzez różne dziedziny nauki : historię, historię sztuki, architekturę, konserwację zabytków czy filologię klasyczną, czasami w sposób nieoczywisty i zaskakujący... Odkryjemy ciekawostki i detale, które nie są powszechnie znane, a zbadane i znane wąskiemu kręgowi specjalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.