grafika internetowa, elementy zamków, proporce, napis "Zamki Pomorza Gdańskiego, Elbląg"
15.11.2023

Zamki Pomorza Gdańskiego. Elbląg – wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

Termin: 15 listopada, godz. 17.30;

Wstęp: bezpłatny;

Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Udogodnienia: pętla indukcyjna

Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2023 nosi tytuł ,,Zamki Pomorza Gdańskiego’’. Zapraszamy na szóstą edycję cyklu, która przybliży historię Zamku w Elblągu.

Elbląg 
zamek usytuowany w Elblągu. Mieścił się w południowo-zachodniej części miasta, istniał do 1454 r. W latach 1251–1309 był najważniejszym zamkiem krzyżackim w całych Prusach.Według kroniki Nikolausa von Jeroschin, po zdobyciu Pomezanii, bracia zakonni rozpoczęli wojnę z Pogezanami od spławienia materiałów do budowy zamku, na łąkę w pobliżu miejsca, gdzie rzeka Elbląg wpada do Zalewu Wiślanego. Oryginalna twierdza miała jednak zostać zniszczona przez pogan, a następnie odbudowana już po zakończeniu walk. Zamek w Elblągu powstał w 1237 roku, po zdobyciu zachodnich ziem Pogezanii. Zgodnie z przekazem Piotra z Duisburga materiał na budowę zamku przygotowano zawczasu w Marienwerder. Średniowieczne teksty twierdzą także, że od razu ziemno-drewnianą fortecę zasilono także cywilnymi osadnikami z Lubeki. Cywilne podgrodzie jeszcze w 1240 r. miało otrzymać prawo lubeckie, jednak jego zatwierdzenie przez zakon nastąpiło dopiero w sześć lat później. Z tego okresu zachowała się również pieczęć miejska Elbląga, najstarsza z zachowanych pieczęci miast hanzeatyckich, przedstawiająca statek pod pełnymi żaglami.
Elbląg miał stać się rezydencją wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, zaplanowano zatem również budowę wielkiego kościoła św. Andrzeja, wspartego na romańskich kolumnach. W kościele znalazły się relikwie Krzyża Prawdziwego, podarowane w roku 1232 Hermannowi von Salza przez cesarza rzymskiego. 
W trakcie wielkiej wojny Polski i Litwy z zakonem krzyżackim zamek w Elblągu został przejęty przez mieszkańców. Pełnię władzy zyskała wówczas Rada Miejska, a miasto złożyło hołd Władysławowi Jagielle w 1410 r. Gdy jednak wojska polsko-litewskie wycofały się z zajętych terenów, załoga krzyżacka powróciła, we wrześniu tego samego roku… 
 

Zobacz inne wykłady z tego cyklu

Zobacz inne wykłady prof. A. Januszajtisa:

Sławni ludzie z Pomorza

Gdańsk i Europa

Gdańskie Wody

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.