grafika komputerowa, granatowe tło, napis "gdańskie wody"
17.04.2024

Gdańskie wody. Jeziora | wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

Termin: 17 kwietnia, godz. 17.30;
Wstęp: bezpłatny;
Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35
Udogodnienia: pętla indukcyjna

 

Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2024 nosi tytuł "Gdańskie wody".

Jeziora

W obrębie granic Gdańska, znajduje się aż siedem jezior i każde jest szczególne w zakresie położenia i oferty turystycznej. Jeziora te są alternatywą rekreacyjną, dla przepełnionych niejednokrotnie turystami, trójmiejskich plaż. 

Jezioro Jasień położone jest 120 metrów n.p.m. i w średniowieczu z tego właśnie terenu doprowadzono wodę pitną do Gdańska. Natomiast Jezioro Osowskie ma 9 metrów głębokości i ma najwyżej położoną taflę wody w stosunku do Bałtyku ze wszystkich jezior Gdańska 144,7 metra n.p.m. Jezioro Wysockie pięknie wygląda z najwyżej położonego punktu w Gdańsku czyli Studenckiej Góry która usytuowana jest 180 metrów n. p. m. Jest to jezioro rynnowe. Jezioro Karaś z kolei, leży w pasie nadmorskim i należy do obszaru Mierzei Wiślanej a znajduje się na terenie rezerwatu ,, Ptasi Raj’’i jest stosunkowo płytkie. Powstało w 1840 roku, a obecnie zajmuje 8,8 ha. Natomiast samo jezioro Ptasi Raj, położone jest na gdańskich Górkach Wschodnich i można podejść pod sam brzeg co oddaje piękny jego widok od strony Mierzei Messyńskiej. Jest jeszcze gdańskie jezioro o tajemniczej nazwie - Bursztynowe, również w pasie nadmorskim. Położone jest głęboko w lesie i niełatwo do niego dotrzeć. Podobnie Jezioro Borowe zwane Pustym Stawem które również znajduje się w lesie. W gdańskiej dzielnicy Stogi. W połowie XIX wieku zbudowano tam kąpielisko z Hotelem Kuracyjnym i salą taneczną. Obecnie na jeziorze jest pomost i fontanna.

Zobaczy inne wykłady poświęcone historii regionu:

Gdańskie wody

Zamki Pomorza Gdańskiego 

Sławni ludzie z Pomorza 

Gdańsk i Europa  

Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką  

 

Jubileusz prof. Andrzeja Januszajtisa

 

* 📹💻 Realizacja ▶ Mirosław Koźbiał WMG VIDEO 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.