16.11.2012 - 17.11.2012

Ukraina - bliskie sąsiedztwo

Ukraina - bliskie sąsiedztwo. Spotkania ze światem.

Od najdawniejszych lat narody polski i ukraiński żyją w najbliższym sąsiedztwie, przez kilka stuleci nawet w tym samym państwie, choć słuszniej byłoby powiedzieć – w tych samych państwach: Rzeczpospolita Obojga Narodów, potem Cesarstwo Rosyjskie, cesarsko-królewska monarchia habsburska, II Rzeczpospolita. Ale wspólna historia, doświadczenia wspólnego życia, często bardzo dramatyczne, nie przełożyły się i nie przekładają obecnie, nie tylko na wiedzę o sobie, ale, co gorsza – na chęć poznania siebie nawzajem. Wspólne działania obu państw i strategiczne założenia polityki zagranicznej – Partnerstwa Wschodniego, winny być wspomagane projektami, wyjaśniającymi złożony dyskurs polsko-ukraińskiego sąsiedztwa. Wieloskładnikowe i wielowątkowe relacje polityczno-społeczno-kulturowe Polaków i Ukraińców, przełożone na język konkretnych działań edukacyjnych, wymagają wpierw szerokiej intelektualnej refleksji i artystycznej interpretacji. Pytamy więc przedstawicieli polskich i ukraińskich elit, jak uczestniczą w tym dialogu sąsiedztwa dziś – z myślą o przyszłości?

PROGRAM

piątek 16 listopada 2012, godz. 16.00–19.30

  • Polacy i Ukraińcy – historia, która łączy i dzieli

Debata z udziałem: Oksany Weretiuk, Romana Drozda, Bohdana Halczaka, Eugeniusza Sobola.
Moderator: Tadeusz Sucharski

  • Obrazy sąsiada w nauczaniu i podręcznikach historii

Debata z udziałem Agnieszki Matusiak, Jurija Wołoszyna, Bogusława Bakuły i Bohdana Halczaka.
Moderator: Piotr Tyma

sobota 17 listopada 2012, godz. 15.00–18.00

  • Bliski nieznany sąsiad: relacje polsko-ukraińskie wobec historii i współczesności.

Debata z udziałem Mykoły Riabczuka, Feliksa Sztejnbuka, Piotra Tymy, Tadeusza Sucharskiego, Rafała Milacha, Oksany Weretiuk
Moderator: Joanna Cieplińska

  • Wspólnota dziedzictwa?

Uczestnicy rozmowy: Romana Cielątkowska, Jakub Szczepański, ks. Andrzej Sroka, Grażyna Stojak, Oles Dzyndra, Mykoła Riabczuk. Moderator: Magdalena Nowak

Wystawy:

  • Czarne morze betonu, wystawa fotoreportażu Rafała Milacha  (czynna do 16 grudnia 2012, w godz. 10.00-18.00 Galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Gdańsk, ul. Korzenna 33/35). Pierwsze co rzuca się w oczy to beton. Kilometry szarych bloków czasem pomalowane na żółto-niebiesko. (…) Wygląda surrealistycznie. Nie pasuje do pięknego pejzażu, który otacza to miejsce. Przemysłowe zony i złomowiska nie przypominają harmonii między człowiekiem i naturą. Człowiek brutalnie zmienił tutejszy pejzaż. (…) Młoda demokracja, która wyzwoliła się spod rosyjskich wpływów wciąż nie może uwolnić się od sowieckiej przeszłości.  (Rafał Milach)

             WERNISAŻ: 17 listopada, godz. 18.30

  • Świątynie w pielgrzymce do wiernych (czynna w Ratuszu Staromiejskim w dn. 16–23 listopada 2012), dała asumpt do zastanowienia się nad szerszym problemem – wspólnego dziedzictwa kulturowego obu narodów w warunkach pogranicza i wielokulturowości. Problem jest wieloaspektowy i rodzi wiele pytań generalnych, uniwersalnych, dotyczących np. współczesnych ingerencji w krajobraz kulturowy, czy stosunku do własności pamięci kulturowej. A skończywszy na rozważaniach szczegółowych, m.in. o architekturze i stanie obiektu, uwarunkowaniach i procedurze prawnej przenosin, zachowaniu przestrzeni sakralnej, miejscu świątyni w nowych warunkach. (wystawa towrzysząca)

BIOGRAMY uczestników (pdf)
SZCZEGÓŁOWY program do pobrania (pdf)

Polecamy również 36. Ukraiński Jarmark Młodzieżowy (16 - 17 listopada Centrum Stocznia Gdańska)