Napis „Nie tylko Bullerbyn” - wystawa oryginałów ilustracji Hanny Czajkowskiej o raz ilustracja - dziewczynka latająca na miotle.
27.01.2024 - 17.03.2024

Nie tylko Bullerbyn - wystawa ilustracji Hanny Czajkowskiej

Termin: 28 stycznia-17 marca 2024, godz. 9.00-18.00

UWAGA: W dniu 28 lutego galeria czynna do godziny 14:00. 

Wernisaż: 27 stycznia, godz. 17.00

Wstęp: wolny

Miejsce: NCK - Ratusz Staromiejski

Udogodnienia: pętla indukcyjna

 

„Nigdy nie była w Szwecji, choć lubiła podróżować. Nie widziała na żywo czerwonych domków z białymi okiennicami, szwedzkich ogródków i podwórek, ani bawiących się na nich bosonogich maluchów z płowymi włosami. A jednak to jej ilustracje do najważniejszej książki Astrid Lindgren stały się dla wielu pokoleń Polaków furtką do skandynawskiej literatury i początkiem przygody z bohaterami szwedzkich książek.
Dzieci z Bullerbyn to we wspomnieniach wielu dorosłych pierwsza książka, którą przeczytali samodzielnie i pierwsza, do której wielokrotnie wracali. Dlatego też nie istnieje dla nich żadne inne wydanie niż to z żółtą okładką i narysowaną cienką kreską szóstką dzieci lecących na miotłach. Powstało w 1957 roku w Naszej Księgarni. Przekładu szwedzkiego tekstu dokonała Irena Szuch-Wyszomirska, a o oprawę graficzną wydawnictwo poprosiło Hannę Czajkowską".

Fragment tekstu „Bullerbyn Hanny Czajkowskiej" Barbary Gawryluk 

 

Na tej właśnie oprawie skupiliśmy się podczas wystawy pt. „Nie tylko Bullerbyn". Jest to prezentacja oryginalnych ilustracji Hanny Czajkowskiej do takich książek, jak: „Nils Paluszek”, „Emil ze Smalandii i „Dzieci z Bullerbyn" oraz reprodukcje ilustracji do książki pt. „Karlsson z dachu”. Galeria NCK wypełniona jest pond 60 pracami, wykonanymi w różnych technikach (tempera, piórko i tusz) i kolorystyce (czarno-białe rysunki z książki "Dzieci w Bullerbyn" oraz kolorowe z pozostałych ww. tytułów). Na wystawie nie brakuje również kilku pamiątek - osobistych rzeczy Czajkowskiej, nadających kontekst i opowiadających o realiach, w jakich ilustratorka żyła i tworzyła.

Podczas wystawy każdy ze zwiedzających ma okazję sprawdzić, czy dobrze pamięta przygody dzieci z Bullerbyn i może pobawić się dopasowując fragmenty tekstu do ilustracji.

Wystawie towarzyszą działania edukacyjne:

„Spotkania z wystawą” dla grup szkolnych,

czyli ćwiczenia dla wyobraźni, poszukiwanie inspiracji i tworzenie pamiątki z wystawy.
Prowadzenie: Monika Konca i Dominika Król.

We wszystkie poniedziałki i środy, od 19 lutego do 13 marca w godzinach:

10.00 - 10.45

11.15 - 12.00

Bilety: 40,00 zł/grupa (maksymalnie 28 osób) do nabycia TUTAJ

 

W czasie trwania wystawy odbyły się:

WERNISAŻ (27.01.2024, godz. 17.00), w programie którego znalazły się:

  • spotkanie ze Sławomirem Zagórskim, naukowcem, dziennikarzem i bliskim krewnym artystki
  • „Polskie ilustratorki i ilustratorzy Astrid Lindgren” - prezentacja dr Anity Wincencjusz-Patyny

SZKOLENIE Twórcze metody analizy lektur – szkolenie dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej"

ZAJĘCIA EDUKACYJNE Bullerbynowe Ferie Migowe

 

                                                                                                                  

Hanna Czajkowska malarka, graficzka, ilustratorka. Studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczęła w 1939 roku, a ukończyła już po wojnie, pod kierunkiem m.in. Tadeusza Pruszkowskiego (malarstwo) i Jana Marcina Szancera (grafika). Szybko nawiązała współpracę z wydawnictwami specjalizującymi się w literaturze dla dzieci. Przez całe życie zawodowe zajmowała się książkami dla najmłodszych – zilustrowała ich ponad sto, a najbardziej znane to: Dzieci z BullerbynNils Paluszek i Karlsson z Dachu Astrid Lindgren (dzięki nim stała się specjalistką od skandynawskiej literatury dziecięcej), Bajka o rybaku i rybce Aleksandra Puszkina, Oto jest Kasia Miry Jaworczakowej i Zajączek z rozbitego lusterka Heleny Bechlerowej. Współpracowała z redakcją "Misia". W swej twórczości stosowała czyste, wyraziste barwy, dążyła do uogólnienia, zachwycały też jej ilustracje kreskowe. Prace Hanny Czajkowskiej były wielokrotnie wystawiane w kraju i za granicą.

 

Barbara Gawryluk ukończyła filologię szwedzką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1992 roku pracuje w Radiu Kraków jako dziennikarka, jest odpowiedzialna za różne programy literackie oraz prowadzi autorską audycję „Alfabet” skierowaną do dzieci i młodzieży.

Jest również tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej. W jej przekładzie ukazały się wszystkie części serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis. W 2021 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej, za swój wkład w popularyzację kultury szwedzkiej w Polsce.

 

Sławomir Zagórski - biolog, dziennikarz. Zrobił doktorat na UW, uczył biologii studentów w Algierii. 20 lat spędził w „Gazecie Wyborczej”. Założył tam dział nauki i wypromował wielu dziennikarzy naukowych. Pracował też m.in. w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, zajmując się współpracą naukową i kulturalną między Stanami a Polską. W OKO.press pisze głównie o systemie ochrony zdrowia.

 

Anita Wincencjusz-Patyna - historyczka i krytyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. Adiunktka i Kierowniczka Katedry Historii Sztuki i Filozofii w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Autorka książek i artykułów dotyczących historii i teorii ilustracji. Redaktorka naczelna publikacji Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci.  Członkini Polskiej Sekcji IBBY.

Członkini jury BIBF ANANAS Illustration Exhibition w Pekinie (2022), Picture Book Quadriennial w Rydze (2014) oraz ogólnopolskich konkursów: Książka Roku PS IBBY (w kategorii graficznej), „Pióro Fredry” i „Dobre Strony”, Książki Muzealnej Roku (2023) oraz „Szkic ma moc”. 
Kuratorka wystaw poświęconych ilustracji książkowej i sztuce współczesnej.  

 

Wspomienie Sławomira Zagórskiego o ulubionej cioci, z książki Barbary Gawryluk Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów:

- Nie miała własnych dzieci, to ja byłem jej pupilem. Rozpuszczała mnie, opiekowała się mną, podtykała mi pieniądze, dostawałem od niej zawsze najpiękniejsze prezenty. Mieszkaliśmy blisko siebie, dzieliło nas pół kilometra. Bardzo często się odwiedzaliśmy. Była piękną, wysoką, wysportowaną kobietą. Świetnie jeździła na nartach, to ona nauczyła mnie tego sportu, miała do mnie cierpliwość.
Doskonale gotowała, często zapraszała mnie na obiad, zawsze dbała o detale, serwetki, elegancką zastawę, to były niezwykle przyjemne wizyty.

 

Partner wystawy

logo ambasady szewcji

Zobacz zdjęcia z wernisażu

„Bullerbyn Hanny Czajkowskiej" Barbary Gawryluk do pobrania ⬇️⬇️⬇️

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.