MoW publikacja
22/12/2020

Finał projektu Memory of Water - gdańskie rezultaty

Pod koniec 2018 roku zainaugurowany został europejski projekt artystyczny pt. „Memory of Water” (MoW), współrealizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. W ramach „MoW” wskazywaliśmy na potencjał położonego na nabrzeżach dziedzictwa poprzemysłowego w kontekście urbanistyki i rozwoju lokalnych społeczności. W ciągu kolejnych dwóch lat współpracy, partnerzy z europejskich miast – NCK z Gdańska (Polska), Fablevisions z Glasgow-Govan (Szkocja), Ormston House z Limericku (Irlandia), Miasta Levadii (Grecja), Miasta Ostendy (Belgia) oraz lidera projektu Intercultu ze Sztokholmu (Szwecja) zrealizowali rezydencje artystyczne zakończone interwencjami w przestrzeni, a także debaty/warsztaty w formie City Lab, cyfrową platformę dla artystycznych prezentacji i wymiany doświadczeń, oraz filmy dokumentujące projekt.


Podsumowując w poniższej e-publikacji i dodatkowych materiałach gdańską edycję projektu w zakresie dialogicznego procesu STOCZNIA OD NOWA pragniemy podziękować wszystkim artyst(k)om, ekspert(k)om, partnerom oraz osobom i organizacjom, które wspierały ten projekt i czynnie w nim uczestniczyły. Mamy również nadzieję na jego kontynuację, zarówno w skali lokalnej, jak i w wymiarze europejskim.

 

Polecamy do pobrania

  1. E-publikacja "Stocznia od Nowa. Raport: dialog w procesie 2019-2020"
  2. STOCZNIA OD NOWA. Marzenia do Spełnienia wersja .2020
  3. Natura Stoczni i Solidarności
  4. Stocznia od Nowa. Raport: Dialog w procesie, Gdańsk 2019-2020
  5. List Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz
  6. List Zastępcy Prezydent Miasta Gdańska Piotra Grzelaka

W wyniku projektu odbyły się również 4 spotkania pod wspólną nazwą "Stocznia naszych marzeń: Natura Stoczni". Podczas których rozmawialiśmy z autorkami i autorami (Agnieszka Wołodźko, Kamila Chomicz, Filip Ignatowicz, Anna Golędzinowska oraz Roman Sebastyański) ciekawych pomysłów, o tym jak zazieleniać nasze miasto, w tym również  zagospodarowywane obecnie tereny Stoczni. Poruszyliśmy takie tematy jak: „Ogród solidarności", „Skrzydlaci, futrzani i inni nie-ludzcy mieszkańcy miast – jak stworzyć przestrzeń miejską przyjazną różnym gatunkom fauny i flory"; „Dzika zieleń – czyli wolność i swoboda dla roślin”, „Założenia parkowe i zielone szlaki – Park Steffensa jako punkt odniesienia”.  rozmowy. Spotkań można odsłuchać w formie podcastów tutaj: www.nck.org.pl/pl/aktualnosc/4755/posluchaj-podcastow-miasto-naszych-marzen-natura-stoczni, a wspólną rozmowę nt. przyrody w mieście pt. "Stocznia do Nowa: Natura Stoczni" odtworzyć na profilu FB NCK, pod tym linkiem: www.facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury