Laboratorium Dialogu w ramach festiwalu Metropolia jest Okey: POKOLENIE, OTOCZENIE A TWÓRCZOŚĆ

30 grudnia 2021 (czwartek)

18.00 – 19.30 Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury; ul. Korzenna 33/ 35, Gdańsk

 

To kolejne wydarzenie z cyklu spotkań wokół Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej.

Chcemy wywołać autorefleksję i refleksję z różnych perspektyw w kontekście oderwanym od pandemii. Interesuje nas meta myślenie i różne perspektywy. Stawiamy pytanie:

Jakie znaczenie dla (własnej) twórczości i wolności intelektualnej ma to „skąd jesteś” i „z kim działasz”?

Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu i dyskusji z ludzi kultury, sztuki - muzykami, dziennikarzami i filmowców.

 

Goście: Tomek Lipiński (muzyk), Larry Okey Ugwu (muzyk), Piotr Pawłowski (muzyk), Paweł Przyborowski (muzyk), Kamil Wicik (dziennikarz), Onno Hansen-Staszyński (filmowiec). Moderatorzy: Beata Staszyńska-Hansen (filmowiec/ LD) i Tomasz Lipski (poeta/ NCK)

 

Tomek Lipiński „Polski muzyk rockowy (wokalista i gitarzysta, kompozytor, autor piosenek). Urodził się w 1955 roku w Warszawie jako syn Eryka Lipińskiego, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu i założyciela Muzeum Karykatury i Jadwigi Lipowskiej, ilustratorki i graficzki.

Po maturze krótko studiował na warszawskiej ASP. Lider i współzałożyciel zespołów Tilt i Brygada Kryzys, współtworzył też zespól Fotoness. Współpracował m.in. z Izraelem, nagrywał również pod swoim imieniem i nazwiskiem (album „Nie pytaj mnie” z 1994 i „To, czego pragniesz” 2016). Wokalista, gitarzysta, jest autorem lub współautorem m.in. takich przebojów jak „Centrala”, „Mówię ci, że”, „To co czujesz, to co wiesz”, „Nie wierzę politykom”, „Runął już ostatni mur”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie pytaj mnie co jest dobre, a co złe” i wielu innych.

W latach 1991-1993 pisał felietony dla Tylko Rocka. Produkował i prowadził programy muzyczne „60/90” dla TVP (1991-93) oraz koncerty. Był dyrektorem marketingowym BMG Poland (1993), współtwórcą i prezenterem kultowej Radiostacji (1998 - 2000), redaktorem naczelnym Aktivista (2000). Prowadził także show Radia Roxy p.t. „Wysypisko” (z raperem Vieniem, 2010 - 2013) i program Radia Gdańsk „Czarowne chwile ze starym winylem” (z Jackiem Staniszewskim, 2013). Ma na koncie kilka drugoplanowych ról aktorskich, jest autorem muzyki i piosenek do kilku filmów (m.in. piosenek do obrazu „Słodko gorzki”, za które dostał w 1996 nagrodę na gdyńskim XXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, „Psy II: Ostatnia krew” oraz „Reich“ - wszystkie w reż. Władysława Pasikowskiego, „Tramwajada” - reż. Bolesława Pawicy; także do dokumentalnych filmów i realizacji teatralnych Andrzeja Titkowa).

Wziął udział w filmie ”Beats of Freedom” („Zew wolności”), w którym opowiada brytyjskiemu dziennikarzowi i autorowi książek Chrisowi Salewiczowi o historii i roli muzyki rockowej w polskich przemianach lat 70. i 80. Był jednym z inicjatorów założenia Związku Zawodowego Muzyków RP i Związku Producentów Audio Video. W 2011 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Nagrał w różnych składach kilkanaście płyt.  Jego ostatni album z 2015 roku, nosi tytuł „To, czego pragniesz”. Do 2021 r. nagrywał i występował z zespołem (w składzie: Karol Ludew - perkusja, Piotr Leniewicz - gitara basowa, Marcin Krakowiak - kbd., wiolonczela, gitara, Anna Patynek - instr. perkusyjne) jako TOMEK LIPIŃSKI. Od 2017 jest członkiem Zarządu i Skarbnikiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jest także członkiem Zarządu Fundacji Music Export Poland”.

 

Larry Okey Ugwu „Przed przyjazdem do Polski pracował w Nigerii jako nauczyciel języka angielskiego. W 1975 r. zdał maturę w Nsukka High School w Nigerii. W 1978 r. uzyskał dyplom pedagoga w St.Cyprain's Teachers Training Collage w Nsukka. W 1982 przybył do Polski, a w 1988 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 2011 uzyskał europejski dyplom Konsultanta Kultury

Brał udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych. W 1983 współzakładał zespoły "International Roots Raegge Band" (wraz z Janem i Michałem Erszkowskim oraz Jackiem Staniszewskim). W roku 1984 założył razem z Cezarym Hesse i Mieczysławem Bednarkiem kultowy rockowy zespół "Polish Ham", w których był wokalistą. W 1985 wraz z Tomaszem Szczecińskim założył zespół "Collective Intercontinental". W 1993 brał udział w zakładaniu zespołu "Sun's Vibration", zaś w 1996 zakładał zespół "Biafro", wykonujący muzykę eksperymentalną będącą połączeniem muzyki afrykańskiej z europejską: afrojazz, afroreggae, jazz, styl balladowy. Od 1998 jest liderem zespołu etnicznego "Ikenga Drummers". Ideą zespołu jest integracja kultur (muzyka etniczna, polska melodia folkowa na podkładzie twórczości ludu Ibo). W latach 1998–2007 współpracował z wieloma polskimi artystami m.in. z Tymonem Tymańskim, Andrzejem Smolikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Możdżerem, Przemysławem Dyakowskim, Tomaszem Łosowskim, Ireneuszem Wojtczakiem, Wojciechem Staroniewiczem, Cezarym Paciorkiem, Piotrem Maniem oraz zespołem "Leszcze", "Izrael". Był również autorem tekstów dla wielu zespołów, które współtworzył.

Występował jako aktor w Teatrze Muzycznym w Gdyni: w 1999 zagrał główną rolę Huda w musicalu "Hair", w 2001 zagrał jedną z głównych ról - Spodek - w światowej prapremierze transopery "Sen nocy letniej" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka z muzyką Leszka Możdżera.

W 2005 w Teatrze Polskim we Wrocławiu zagrał rolę Ogrodnika w spektaklu muzycznym o życiu Elvisa Presleya: "Gorączka" dla Polskiej TV w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. W 2006 w Teatrze "Wybrzeże" w Gdańsku zagrał rolę Majora w spektaklu "Fanta$y" w reżyserii Jana Klaty. Wystąpił gościnnie w kilku serialach i programach telewizyjnych (m.in. Złotopolscy, Lokatorzy, Ranczo, Odwróceni, "Kamera Caffe", "Święta Wojna"). Występował także w filmach: Segment 76, Trzeci, W stepie szerokim.

Brał udział i organizował szereg akcji charytatywnych. Jest pomysłodawcą i od 2000 organizatorem festiwalu "Muzyka przeciwko przemocy i nietolerancji". W 2003 był głównym realizatorem ogólnopolskiego projektu edukacyjno-kulturalnego dla dzieci i młodzieży "Tęczowa akademia". W roku 2002 założył Pomorskie Stowarzyszenie Integracji Kultur i Sztuki "Jeden Świat" w Sopocie.

Od 2004 jest dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. W roku 2011 został członkiem Rady Fundacji Gdańsk, członkiem Zarządu "Culture Action Europe" (Polityczna Platforma na Rzecz Kultury i Sztuki przy Unii Europejskiej w Brukseli).

W roku 2012 został członkiem Rady Intercultural Europe w Brukseli.”

Przyczynił się do odbudowy i rewitalizacji gotyckiego kościoła św. Jana w Gdańsku, zniszczonego w 1945 roku.

 

Piotr Pawłowski „W branży muzycznej basista, kompozytor i autor tekstów (m. in. MADE IN POLAND, FORMY PLANET, THE SHIPYARD, DANCE LIKE DYNAMITE, JANERKA NA BASY I GŁOSY). Od początku transformacji gospodarczej do dzisiaj pracuje na stanowiskach menedżerskich w firmach polskich i zagranicznych, przeważnie w obszarze HR. Posiadacz dystansu do samego siebie oraz rzeczywistości. Trzykrotny zwycięzca pamiętnej “Wielkiej Gry”. “Dzienniki basowe” to jego debiut prozatorski”.

MADE IN POLAND - Oto Wasz Program

FORMY Planet - Czekaniemy

The Shipyard - Free of Drugs

Piotr Pawłowski “Dzienniki basowe” – recenzja Wojciecha Żurka

 

Paweł Przyborowski (ur. 06.05.1991) - piosenkarz, muzyk i producent. 
Autor muzyki teatralnej i członek zespołów Kwiaty, BYTY oraz Glątwa. Jego piosenki są melancholijną mieszanką muzyki elektronicznej i gitarowej, zawsze ze słowami w centrum uwagi. 
Gra i koncertuje od 2014 roku, w Polsce (m.in. Cinematika, Metropolia Jest Okey, supporty przed Edytą Bartosiewicz i Julią Marcell) i zagranicą (m.in. Rotterdam oraz festiwale Breminale i Westerpop).  

Facebook

Instagram

Przykładowa muzyka:

Paweł Przyborowski - Pod skórą

BYTY - Czerwiec 

Kwiaty - Chleb, igrzyska
 

Onno Hansen-Staszyński „Onno jest filmowcem, blogerem i ekspertem w dziedzinach tożsamości online oraz edukacji dla nastolatków. Jest członkiem grupy ekspertów ds. zwalczania dezinformacji i promowania umiejętności cyfrowych poprzez edukację i szkolenia przy Komisji Europejskiej.

Razem z zoną Beatą Staszynską-Hansen tworzy filmy, dialogi z muzykami i programy profilaktyczno-edukacyjne dla nauczyciele i nastolatków w Polsce i w Europie. Razem też są odpowiedzialni dla pierwszego projektu Komisji Europejskiej dot. tłumaczenie prawnej pozycji dzieci online do technologii i procesów. Onno jest byłym artystą, byłym dziennikarzem, byłym biznesmenem. Uwielbia twórczości i lubi społecznościowe ramy, naukę i technologii. Jest prezesem holenderskiej Fundacji Ezzev.”

 
Kamil Wicik, rocznik 1985. Dziennikarz radiowy z ponad dziewiętnastoletnim stażem. Od ponad dwunastu lat pracuje w Radiu Gdańsk. Prowadzi programy muzyczne, przeprowadza wywiady, produkuje i prowadzi koncerty w studiu rozgłośni. Popularyzuje i promuje trójmiejskich oraz pomorskich artystów. Jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV, w sekcji muzyki rozrywkowej.
 
Współpracował ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Jego reportaże i audycje dokumentalne emitowano w Programach: II, III i IV Polskiego Radia. Prowadził autorską audycję w radiowej Jedynce (wespół z Leszkiem Gnoińskim).
 
Wydał dwie książki: „Farben Lehre. Bez pokory" (współautor: Leszek Gnoiński) oraz „Sax Club Pana Dyakowskiego”, biografię Przemka Dyakowskiego (współpraca: Mariusz Nowaczyński). W 2022 roku ukaże się trzecia publikacja, która jest wywiadem rzeką z Krzysztofem Jaryczewskim, legendarnym liderem Oddziału Zamkniętego.

 

LABORATORIUM DIALOGU – o tożsamości, inspiracji i ludziach wokół

 „Artystom z Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej w czasie PRL-u udawało się tworzyć przestrzeń dla siebie i dla innych. Jak to robią obecnie? Dialog jako rama komunikacji daje nam przestrzeń przepełnioną nadzieją i tajemnicą. Dzięki ludziom w dialogu, ciekawości innych i otwarciu, możemy inicjować sytuacje, gdzie rodzi się wolność intelektualna. Dla każdego, kto z nami będzie, niezależnie od roli, takie spotkanie jest zaproszeniem do "gry z czasem i pamięcią, odczuwania efektu błądzenia" - cytując fragmenty opisu arcydzieła filmowego reżysera Wojciecha Hasa: Rękopisie znalezionym w Saragossie. W szkatułkowej, dialogicznej narracji wszyscy możemy grać role. A nasze pytania: co to znaczy dla Ciebie, dla nich, dla Was, dla nas, co to znaczy dla mnie, są zaproszeniem do wspólnej drogi – taką mamy nadzieję.”

Zamysłem polsko-holenderskiej pary filmowców, Beaty i Onno Staszyńskich-Hansen, jest, aby z każdego, kolejnego spotkania „na żywo” tworzyć program – odcinek tematyczny. Każdy odcinek staje się częścią subiektywnej kroniki Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej.

 ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA SPOTKANIE W SIEDZIBIE NADBAŁTYCKIEGO CENTRUM KULTURY, UL. KORZENNA 33/ 35, GDAŃSK

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności