okładka książki niebieska, szkic kamienicy, mężczyzna zmierzający do budynku
14.12.2022

Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta

Termin: 14 XII, godz. 17.30

Wstęp: bezpłatny

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Udogodnienia: pętla indukcyjna

 

Gdańsk Güntera Grassa jest nie tylko scenerią wydarzeń, ale i bohaterem opowieści. Artysta stworzył literacki mit o silnej mocy oddziaływania. „Trylogią gdańską” wprowadził Miasto, Kaszuby i Pomorze do literatury światowej nie tylko jako studium przypadku zaczadzenia faszyzmem, ale także jako pogranicze i laboratorium międzykulturowych relacji. Przewodnik literacki zawiera 9 tras wytyczonych przez związanych z Miastem grassoznawców – Miłosławę Borzyszkowską-Szewczyk, Marion Brandt, Andrzeja Faca, Annę Kowalewską-Mróz, Mirosława Ossowskiego, Martę Turską i Martę Wróblewską. Autorzy prowadzą po miejscach mniej lub bardziej oczywistych Wrzeszcza i Oliwy, Starego i Głównego Miasta, Stoczni Gdańskiej oraz Kaszub. Odczytują przestrzeń Miasta poprzez pryzmat dialogów powojennych pisarzy gdańskich z obrazem Gdańska Grassa, „odpominań” noblisty żydowskiej przeszłości miasta, jego pamięci smaków oraz głodu. Wyruszają szlakiem fascynacji Grassa architekturą i sztuką gdańską, a także realizacji artystycznych, inspirowanych twórczością artysty w przestrzeni publicznej. Bogato ilustrowany tom zawiera szkice tras a dopracowana szata graficzna sprawi, że przewodnik będzie również cenną pamiątką z Gdańska. Publikacja jest wynikiem projektu badawczo-animacyjnego, zrealizowanego przez Pracownię Badań nad Narracjami Pogranicza w Uniwersytecie Gdańskim i Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku. Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej, Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku i Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

W środę 14 grudnia o godz. 17.30 o tym przewodniku literackim rozmawiać będą Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Dorota Karaś i Marta Turska. 

Tego wieczoru książka dostępna będzie w promocyjnej cenie 60 zł 

Wydawcą książki jest Instytut Kaszubski

Książka dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec i Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności