grafika abstrakcyjna, zielone prostokąty i koła, napis "Nowa Muzyka w Starym Ratuszu. Akademia Performatyki", w tle zdjęcie sójki
27.04.2023

Warsztaty Akademii Performatyki w ramach cyklu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu

Termin wydarzenia: 27 IV 2023, godz. 16.00-20.00

Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski

Wstęp: bezpłatny

Udogodnienia: pętla indukcyjna

 

Otwarte dla publiczności warsztaty interpretacji partytur ze zbioru "Hausmusik Kollektive" (2021).

Wydarzenie jest częścią Akademii Performatyki w ramach wydarzenia Nowa Muzyka w Starym Ratuszu (4 V 2023)

 

Hausmusik Kollektive to zbiór 29 partytur do tworzenia, przeżywania lub wykonywania w domu. Powstał w czasie pandemicznego lockdownu z inicjatywy i pod redakcją Claudii Molitor, niemiecko-brytyjskiej kompozytorki i performerki, czerpiącej z tradycji muzyki i sound artu; wykładowczyni na City University London, artystki współpracującej z takimi festiwalami, jak Wien Modern, hcmf//, Spor, BBC Proms i Sonica, a także organizacjami: Tate Britain, NMC Recordings i Science Museum. 

"W marcu 2020 roku, kiedy globalna pandemia zmusiła nas do zbiorowego zamknięcia się, nie mieliśmy innego wyboru, jak spędzić dłuższy czas w naszych domach. Dla muzyków i publiczności, którzy uwielbiają gromadzić się, by występować, słuchać i dzielić się sobą, był to także czas poszukiwań sposobu na pozostanie w kontakcie. Hausmusik Kollektiv jest jedną z takich odpowiedzi. Poproszeni o przedstawienie pomysłów, które każdy mógłby stworzyć, doświadczyć, wykonać lub po prostu obejrzeć, artyści odpowiedzieli z ogromnym entuzjazmem".

(żródło: https://hcmf.co.uk)

 

27 kwietnia w godzinach 16.00-20.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w towarzystwie muzyków klasycznych, elektroakustycznych oraz twórców Akademii Performatyki, możecie podjąć próbę współtworzenia własnych utworów i interpretacji partytur ze zbioru Claudii Molitor. 

Wypracowane w czasie warsztatów dzieła zostaną zaprezentowane 4 maja 2023 r. podczas koncertu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu. 

 

Akademia performatyki to przedsięwzięcie mające na celu prezentację, popularyzację oraz warsztatową pracę nad różnymi aspektami wykonawstwa poszukujących nurtów muzyki współczesnej - multi-, trans- oraz intermedialnych eksperymentów, nowego rozumienia poszerzonych technik wykonawczych w ramach tzw. Nowej Dyscypliny*, czy tradycji Fluxusu** i innych neoawangardowych eksperymentów. 

* Nowa Dyscyplina to sposób tworzenia. Odnosi się do wszystkich dziedzin sztuki i skupia się zarówno na komponowania, jak i na samym procesie przygotowywania utworów do wykonania

** (def. PWN) Fluxus [łac., ‘w ruchu’], tendencja w sztuce lat 60. i 70. XX w. wspólna artystom aranżującym działania artyst. znoszące granicę między tradycyjnie pojmowaną sztuką a rzeczywistością;

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.