18.08.2023 - 10.09.2023

13. Festiwal Kultur "Okno na Świat" / wystawa pracy Rity Staszulonok "Musical Industry"

Wernisaż: 18.08.2023 | 18:00 | piątek

Miejsce wydarzenia: Centrum św. Jana | ul. Świętojańska 50

Udogodnienia: pętla indukcyjna

Wystawę czynna do 10 września 2023 w godz. pon.-sob. 10.00-18.00, nd. 14.00-18.00

Wstęp: bezpłatny

 

Wystawa Musical Industry13. Festiwalu Kultur „Okno na świat” to nie tylko muzyczne spotkania ze światem i jego dźwiękowymi tradycjami. To również przestrzeń stworzona do integracji, wzajemnego poznania, wymiany myśli oraz inspiracji. Dzięki różnorodnym wydarzeniom towarzyszącym, chcemy zabrać Was w głębszą podróż również po kulturze Białorusi. Nasi wschodni sąsiedzi podobnie jak Ukraińcy, oprócz swojej walki o wolność, niosą poprzez swoja kulturę niesamowite opowieści, piękne wartości oraz  tradycje.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z artystami z Białorusi. W majestatycznych wnętrzach Centrum św. Jana, 18 sierpnia o g. 18.00  odbędzie się wyjątkowy koncert Yegora Zabelova, wybitnego akordeonisty, białoruskiego. Po muzycznej uczcie, zaprosimy Was na wernisaż malarstwa, Rity Staszulonok. Wystawa pt. „Musical Industry” to seria obrazów inspirowanych poetyckim tłumaczeniem nazw dźwięków.Do – Dominus (Pan)

Re – rerum (materia)

Mi – miraculum (cud)

Fa – familias рlanetarium (układ słoneczny)

Sol – solis (słońce)

La – lactea via (droga mleczna)

Si – siderae (niebiosa)Każdej z nut odpowiada dawny instrument muzyczny (tamburyn, portatyw, cytra, lutnia, fidel, harfa) i kolor spektralny, zaczynając od czerwonego i kończąc na fioletowym. Ten koncert dźwiękowo-wizualny rozgrywa się w pięknych dekoracjach Gdańska.

Rita Staszulonok – absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych; Stypendystka Gaude Polonia, Instituto, Sacatar, Stypendium Kulturalnego Miasta, Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego,, Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Yegor Zabelov to jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów w Europie Wschodniej. Jest kompozytorem, autorem muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Muzykę Zabielova można określić jako eksperymentalną mieszankę akordeonu, awangardy, jazzu i dźwięków neoklasycznych. Po występach w całej Europie ze swoim duetem Gurzuf, Yegor skupił się na swojej karierze solowej, która czasami rozszerza się do trio, w którym nadal ujawnia swoje genialne możliwości. Jest znany z tworzenia niesamowitych dźwięków wykraczających poza zwykłą muzykę akordeonową. Sam Zabelov inspiruje się muzyką minimalistycznych klasyków takich jak: Philip Glass, Steve Reich, Michael Nyman, a także Arvo Pärt, fiński eksperymentalny akordeonista Kimmo Pohjonen i trio jazzowe Esbjörn Svensson Trio.

 

Zobacz cały program 13. Festiwalu Kultury "Okno na świat"

Facebook | Instagram | Relacja wideo z 12. edycji Festiwalu

Rita Staszulonok 1  Rita Staszulonok 2  Rita Staszulonok 3

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.