grafika abstrakcyjna
25.08.2023 - 27.08.2023

13. Festiwal Kultur "Okno na Świat"

Termin: 25-27 VIII 2023

Miejsce wydarzenia: Centrum św. Jana | ul. Świętojańska 50, Gdańsk

Wstęp: Bilety i Karnety 👉  www.nck.interticket.pl

Udogodnienia: pętla indukcyjna, tłumaczenia PJM (zapowiedzi w wybranych wydarzeniach)

 

👉 Strona Festiwalu Kultur Okno na Świat | Facebook | Instagram | Wydarzenie na Facebooku

flaga Ukrainy niebiesko żółte poziome pasy Українська версія нижче 

🇬🇧 English translation below

🇵🇱

Muzyka z bliska i muzyka z daleka. Czerpiąca z tradycji różnych stron świata. Uwalniana jazzowymi improwizacjami, niespodziewanymi połączeniami i dynamicznymi interpretacjami. Energia koncertów i warsztatów, klimat interdyscyplinarnej wystawy w magicznej przestrzeni Centrum św. Jana. Festiwal Kultur zaprasza na muzyczno-artystyczną podróż w nieznane.

Podczas „Okna na świat” zachodnioafrykańskie rytmy voodoo połączą się z europejskim jazzem i rockiem. Bałkańsko-żydowskie pieśni wybrzmią obok jazzowych interpretacji polskich utworów ludowych. Literacko-muzyczne misterium przybliży mistrzów ukraińskiej poezji, a muzyka z Ameryki Południowej porwie w autorskich improwizacjach wprost z wielokulturowego Berlina. Mistrz Soyka wystąpi w niezapomnianym duecie z gambijskim muzykiem Bubą Kuyatehem. Program warsztatowy zaoferuje zajęcia z różnych dziedzin sztuki i kultury, a wystawa Rity Staszulonok połączy malarstwo z dźwiękiem… Zapraszamy!

 

PROGRAM

Wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące odbędą się w Centrum św. Jana Pętla indukcyjna | ul. Świętojańska 50, Gdańsk

Wydarzenie na Facebooku

KONCERTY

25.08 / piątek Tłumacz PJM symbol

18:00 Kapela Irka Wojtczaka (PL)

19:30 NAZVA (UA)

Bilety / Karnety

21.00 Afterparty, Café Absinthe | ul. Korzenna 33/35 (wstęp wolny)

26.08 / sobota Tłumacz PJM symbol

18:00 TALES Stanisław Soyka & Buba Badje Kujateh (PL / GMB)

19:30 Helsinki Cotonou Ensemble (FIN / BJ)

Bilety / Karnety

21.00 Afterparty, Café Absinthe | ul. Korzenna 33/35 (wstęp wolny)

27.08 / niedziela Tłumacz PJM symbol

18:00 Cisco Pema Trio (DE / AR)

19:30 Amsterdam Klezmer Band (NL)

Bilety / Karnety

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Wystawa / Warsztaty / Pokazy / Animacje

WYSTAWA

18.08-10.09

godz. 10:00 – 18:00

Centrum św. Jana | ul. Świętojańska 50, Gdańsk

„Musical Industry” – wystawa malarstwa Rity Staszulonok z Białorusi

Wernisaż: 18.08 (piątek), godz. 18.00

podczas wydarzenia odbędzie się koncert akordeonisty Yegora Zabelova z Białorusi

➡ 25.08 / piątek

15.00-17.00

Pokaz i nauka haftu wstążeczkowego | prowadzenie: Oksana Kokarova

Warsztaty tradycyjnego ukraińskiego malarstwa petrykiwskiego | prowadzenie: Marta Zvarych

Warsztaty malowania (na lnie, lnianych materiałach) | prowadzenie: Ivanna Rubliuk

➡ 26.08 / sobota

11.00-15.00

Warsztaty Visual Vernacular | obowiązują zapisy Tłumacz PJM symbol

Prowadzenie: Edyta Kozub

13:00 - 17:00

Kiermasz literatury ukraińskiej w ramach działań Biblioteki Ukraińskiej w Gdańsku 🇺🇦

15.00-17.00

Pokaz i nauka haftu wstążeczkowego | prowadzenie: Oksana Kokarova

Warsztaty tradycyjnego ukraińskiego malarstwa petrykiwskiego | prowadzenie: Marta Zvarych

Warsztaty malowania (na lnie, lnianych materiałach) | prowadzenie: Ivanna Rubliuk

➡ 27.08 / niedziela

13:00–14:30

Warsztaty  „Język turecki bez tajemnic” | wstęp wolny

Organizator: eturecki.pl

13.00-15.00

Warsztaty beatbox | obowiązują zapisyTłumacz PJM symbol

Prowadzenie: Jan Elf Czerwiński

13:00 - 17:00

Kiermasz literatury ukraińskiej w ramach działań Biblioteki Ukraińskiej w Gdańsku 🇺🇦

15:00 – 17:00

Koncert Zespół Muzyki Tureckiej Semavi (tradycyjne utwory tureckiej muzyki ludowej) | wstęp wolny

 

ARTYŚCI

Pasek

🇵🇱 Kapela Irka Wojtczaka (PL) – grupa łączy folklorystyczne tropy z jazzową improwizacją. Inspiracją dla materiału, który usłyszymy były Pieśni ludu polskiego Oskara Kolberga. Legendarny etnograf skupił się w nich na opisie muzyki regionu łęczyckiego, z którego pochodzi Irek Wojtczak: „To kolejna odsłona tej muzyki, inspirowana i oparta na motywach ludowych, w której nie stawiam na precyzję odtwórczą tradycji. Zaaranżowałem muzykę, w której pokazać pragnę wachlarz możliwości jej asymilacji z muzyką improwizowaną, graną przez wspaniałych artystów polskich poszukujących wrażeń w tej właśnie materii dźwiękowej. Tomasz Dąbrowski, Max Mucha i Jan Młynarski od początku byli w tym projekcie i to właśnie z myślą o nich wybrałem i zaaranżowałem tę muzykę”.

Więcej

🇺🇦 NAZVA (UK) – galicyjsko-donbaski zespół założony we Lwowie w 2019 roku. Styl NAZVY określa się często jako „alternatywny etno-art-chaos”, gdzie dwie osoby na scenie tworzą muzykę przy użyciu takich instrumentów jak kontrabas, altówka, klawisze i floor tom. Pod koniec 2022 roku zespół wydał swój debiutancki album NAZVA, na którym znalazło się dziewięć kompozycji. Jedną z nich jest Sigele-Migele – utwór w ciągu miesiąca zajął pierwsze miejsce na ukraińskiej top liście serwisu Shazam i uzyskał ponad 4 miliony wyświetleń na YouTube.

Więcej

Bilety / Karnety

Powrót do programu

Pasek

🇵🇱 🇬🇲 Soyka&Kuyateh/Action directwspólne przedsięwzięcie dwóch wyjątkowych muzyków, są to:

Stanisław Soyka wokalista jazzowy, skrzypek, pianista i kompozytor. Wciąż inny, wciąż nowy, zaskakujący, a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z wywiadów artysta powiedział: „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam, by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę, by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni”.

oraz

Buba Kuyateh (GMB) – pochodzący z Gambii wirtuoz kory i kompozytor. Jego ojczystym językiem jest mandinka – ponieważ nie posiada ona formy pisemnej, tradycyjna wiedza przekazywana jest za pomocą pieśni wykonywanych przez rodziny jali. Członkiem takiej właśnie rodziny muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu kultury i obyczajów był Buba. Od najmłodszych lat uczył się gry na korze i śpiewu, występował. Jego dorosłe fascynacje artystyczne, choć osadzone w tradycji muzyki afrykańskiej, otwierają się na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami.

Więcej

🇫🇮 Helsinki Cotonou Ensemble w 2009 roku fiński gitarzysta Janne Halonen odbył podróż do Afryki, do Beninu, aby poznać muzykę i rytmy voodoo. Na miejscu poznał mistrza muzyki perkusyjnej i wokalistę Noëla Saïzonou. To spotkanie zaowocowało ideą stworzenia zespołu łączącego tradycyjną muzykę Afryki Zachodniej (afrobeat) z jazzem. Tak właśnie powstało Helsinki Cotonou Ensemble będące dziś ośmioosobową grupą koncertującą na całym świecie.

Więcej

Bilety / Karnety

Powrót do programu

Pasek

🇦🇷 Cisco Pema pochodzący z Argentyny basista i wokalista mieszkający i tworzący w Berlinie. Jego twórczość to uwodząca ucho mieszanka południowoamerykańskiego brzmienia z elementami jazzu. Nowoczesne struktury artysta łączy z mariażem tradycyjnych i współczesnych rytmów, tworząc niepowtarzalne i oryginalne brzmienia. Urodzony w Buenos Aires, obecny na scenie od wczesnego dzieciństwa, Cisco Pema przeniósł się do Austrii, aby zdobyć dyplom z jazzu i muzyki improwizowanej. Następnie, w Berlinie, rozpoczął karierę solową, prezentując swój debiutancki album (2016). Dzisiaj na koncie ma już cztery albumy studyjne i ponad sto koncertów zagranych w Europie i Ameryce Południowej.

Więcej

🇳🇱 Amsterdam Klezmer Band ich twórczość to mieszanka muzyki klezmerskiej z elementami jazzu, wpływami bałkańskimi oraz brzmieniami kultury romskiej. Początkowo grali tradycyjną muzykę żydowską na ulicach Amsterdamu. Zespół tworzą: sekcja dęta, kontrabas, akordeon, perkusja i wokalista o odeskich korzeniach. Do tej pory AKB nagrał 19 albumów. Swoją muzykę zespół prezentował na wielu scenach świata. W tym roku grupa świętuje 25-lecie swojej działalności.

Więcej

Bilety / Karnety

Powrót do programu

Pasek

OPISY WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

🔘 Musical Industry | WYSTAWA malarstwa Rity Staszulonok (BY)

 

Wystawa składa się z serii obrazów inspirowanych poetyckim tłumaczeniem nazw dźwięków:

Do – Dominus (Pan); Re – rerum (materia); Mi – miraculum (cud); Fa – familias рlanetarium (układ słoneczny); Sol – solis (słońce); La – lactea via (droga mleczna); Si – siderae (niebiosa). Każdemu z dźwięków odpowiada dawny instrument muzyczny (tamburyn, portatyw, cytra, lutnia, fidel, harfa) oraz kolor spektralny – barwy zaczynają się tu od czerwieni i kończą na fiolecie. Ten niezwykły dźwiękowo-wizualny koncert rozgrywa się w gdańskiej scenografii.

Rita Staszulonok (BY) – absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Stypendystka programu Gaude Polonia, Instituto Sacatar, stypendium kulturalnego Miasta Gdańska, stypendium twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, a także stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert akordeonisty Yegora Zabelova.

Yegor Zabelov (BY) – kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów w Europie Wschodniej, który obecnie mieszka i tworzy w Gdańsku. Swoją pracę poświęca odkrywaniu możliwości instrumentu, w którym się specjalizuje. Akordeon staje się w jego rękach narzędziem kreowania przeżyć mistycznych, a występy przybierają formę muzycznego rytuału. W ciągu ostatnich kilku lat Zabelov skupił się na karierze solowej. Muzyk jest częstym gościem europejskich festiwali. W Polsce występował na takich wydarzeniach jak Ethno Port (Poznań), Ethniesy (Bydgoszcz), Solidarity of Arts (Gdańsk) oraz Skrzyżowanie Kultur (Warszawa). W 2022 roku otrzymał Stypendium Kulturalne Gaude Polonia oraz Stypendium Kulturalne Miasta Gdańsk.

Powrót do programu

Pasek

Kiermasz literatury ukraińskiej w ramach działań Biblioteki Ukraińskiej w Gdańsku

🇺🇦⬇

Podczas kiermaszu literatury ukraińskiej będziemy mieli okazję spotkać się z autorami z Ukrainy, kupić książki w języku ukraińskim i rękodzieło ukraińskie, odwiedzić się prezentacje książek wydanych w 2023 roku przez ukraińskie wydawnictwa. 

Kupując towary na Kiermaszu będziecie mogli wesprzeć ukraińskich żołnierzy, część środków ze sprzedaży zostanie przekazana do zakupu aktualnych rzeczy dla Armii Ukraińskiej.

Ponadto będą przeprowadzone otwarte warsztaty recyklingowe z tworzenia ilustracji książkowej z materiałów nadanych przez "Babę z Wrzeszcza'' - inicjatywę społeczną, skierowaną na poszukiwanie ukrytych w pawlaczach „skarbów"(tkaniny, włóczki, artykuły pasmanteryjne) i przekazanie ich do szkół albo do osób twórczych dla różnorodnych warsztatów rękodzielniczych.

Fundacja RC

Biblioteka Ukraińska w Gdańsku / FB

Baba z Wrzeszcza / FB

🇺🇦

Ярмарок української літератури в рамках діяльності Української бібліотеки в Гданську



Під час ярмарку української літератури ви матимете можливість познайомитися з авторами з України, придбати книги українською мовою та українськими сувеніри, відвідати презентації книжок, виданих у 2023 році українськими видавництвами.



Купуючи товари на Ярмарку, ви зможете підтримати українських воїнів, частину коштів від продажу буде спрямовано на закупівлю актуальних речей для української армії.



Крім того, відбудуться відкриті майстер-класи по створенню книжкових ілюстрацій із матеріалів, наданих «Baba z Wrzeszcz» – соціальною ініціативою, спрямованою на пошук «скарбів», захованих у шафах (тканини, пряжа, галантерея), та передачу їх до шкіл або митцям для проведення різноманітних майстер-класів з рукоділля.

Pasek

🔘 Warsztaty haftu wstążeczkowego

Zapraszamy do udziału w fascynujących warsztatach prowadzonych przez Oksanę Kokarovą – Ukrainkę, która od wielu lat związana jest z Gdańskiem.

Oksana organizuje wyjątkowe warsztaty dla mam i ich pociech. Jej ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów z rękodzieła oraz animacji społecznej gwarantuje wartościową i inspirującą naukę. Na zbliżającym się Festiwalu Kultur Oksana Kokarova zaprezentuje sztukę haftu wstążkami. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać różnorodne techniki tego pięknego haftu, wykorzystując przy tym wstążki jako narzędzia. To nie tylko okazja do nauki nowej umiejętności, ale także możliwość stworzenia własnego, kwiatowego obrazu. Efekt prac uczestników może stać się wyjątkowym elementem garderoby lub przyciągającym uwagę akcesorium w ich domach. Dołącz do nas i daj się porwać fascynującej przygodzie twórczości i integracji na warsztatach prowadzonych przez Oksanę Kokarovą. Niezależnie od wieku czy doświadczenia, każdy znajdzie coś dla siebie.

🔘 Warsztaty malarstwa ukraińskiego – petrykiwka

Malarstwo petrykiwskie pochodzi z obwodu Dniepropietrowskiego, z wioski Petrykiwka. Jest to dawna technika, która polegała na dekorowaniu i ozdabianiu chat i elementów wnętrza, a później również przedmiotów codziennego użytku. Dominują w niej motywy kwiatowe, zwierzęce, przedstawienia pejzaży i ludzi. Wszystko to zanurzone w niesamowitej kolorystyce i wykonywane w nietypowych technikach. W 2013 roku UNESCO uznało sztukę petrykiwską za niematerialne dziedzictwo kulturowe.

Warsztaty poprowadzi Marta Zvarych – malarka, projektantka wnętrz i tatuażystka preferująca styl folk art.

🔘 Warsztaty:malowania na torbach i t-shirtach

Wspólnie, krok po kroku, przejdziemy przez twórczy proces. Zaczniemy od tworzenie tzw. moodboardów, przygotowywania wstępnego szkicu, przekształcenie szkicu w rysunek na produkcie (np. na torbie, koszulce). Następnie przygotujemy wybrany materiał do malowania farbami akrylowymi i przejdziemy do tworzenia obrazu na tkaninie.

Warsztaty poprowadzi Ivanna Rubliuk – artystka, graficzka komputerowa oraz ilustratorka, ekspertka w dziedzinie ręcznie malowanych obrazów oraz murali artystycznych.

Więcej | Powrót do programu

Pasek

🔘 Warsztaty Visual Vernacular

Visual Vernacular to rodzaj sztuki, dla której inspiracją jest kino, komiksy, gry wideo oraz życie. To forma ekspresji teatralnej łączącej takie elementy jak mimika twarzy, pantomima, gesty, język migowy, storytelling i poezja kształtu, ruchu ciała. VV to doskonały sposób, aby pokazać ludziom piękno i wyjątkowość kultury Głuchych.

Warsztaty poprowadzi Edyta Kozub – pasjonatka i lektorka polskiego języka migowego, od lat zaangażowana w szerzenie wiedzy na temat kultury Głuchych. Od kilku lat polska artystka Visual Vernacular.

Więcej | Obowiązują zapisy | Powrót do programu

Pasek

🔘 Warsztaty beatbox

Warsztaty rozpoczną się od części edukacyjnej, podczas której uczestnicy nauczą się podstawowych technik wydobywania dźwięków imitujących perkusję przy użyciu aparatu mowy. Następnie, pod kierunkiem Jana Elfa, stworzą rytmy i zaproponują krótki pokaz. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy chętni zdolni do wydobycia dźwięku przy użyciu aparatu mowy.

Warsztat poprowadzi Jan Elf Czerwiński – wokalista/beatboxer z Gdańska, trzykrotny mistrz polski Polish Beatbox Battle w kategorii loop station.

Więcej | Obowiązują zapisy | Powrót do programu

Pasek

🔘 Turcja – kultura i język

Warsztaty dadzą możliwość zapoznania się z językiem tureckim i kulturą Turcji. W ich trakcie uczestnicy poznają historię języka tureckiego i nauczą się podstawowych zwrotów.

Organizatorem jest szkoła języka tureckiego E-TURECKI.



Wstęp wolny | Powrót do programu

🔘 Koncert  Semavi  – (namiot warsztatowy po beatboxie)

Semavi zagra dla uczestników tradycyjne utwory tureckiej muzyki ludowej. W skład zespołu wchodzą: Olgun Aydın (gitara basowa, śpiew), Yasemin (Jaśmina) Çetiner-Słowikowska (flet, ney, zurna, śpiew), Tomasz Hoffman (perkusja), Tomasz Merta (piano), Kamil Słowikowski (gitara, saz).

Koncert tanecznie wspierać będzie gdański zespół Farasha. Dziewczyny sięgają po inspiracje taneczne z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, a także wplatają w repertuar fuzje z tańcami innych regionów świata.

Wstęp wolny | Powrót do programu

 

Wydarzenie na Facebooku

Deklaracja Dostępności Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku

 

flaga Ukrainy niebiesko żółte poziome pasyUA

Музика з близьких і з далеких країв. Виплекана традиціями різних країн світу. Сповнена джазовими імпровізаціями, несподіваними поєднаннями та динамічними інтерпретаціями. Енергія концертів і майстер-класів, атмосфера міждисциплінарної виставки в магічному просторі Центрі св. Яна. Фестиваль культур запрошує до музично-мистецької подорожі у незнане.



Під час «Вікно у світ» західноафриканські ритми вуду зіллються з європейським джазом і рок. Балкансько-єврейські пісні лунатимуть разом з джазовими інтерпретаціями польських народних пісень, а музика з Південної Америки підхопить авторські імпровізації прямо з мультикультурного Берліну. Маестро Сойка виступить у незабутньому дуеті з Бубою Куятехем, музикантом з Гамбії. Програма майстер-класів передбачає практичні заняття в різноманітних галузях мистецтва та культури, а виставка Ріти Сташульонок поєднає живопис зі звуком… Ласкаво просимо!

🇬🇧 GB

Music from nearby and from afar. Inspired by traditions of different parts of the world. Released with jazz improvisations, unexpected combinations and dynamic interpretations. The energy of concerts and workshops, the atmosphere of an interdisciplinary exhibition in the magical space of St. John’s Centre. The Festival of Cultures will take you on a musical and artistic journey to the unknown.

During the “Window to the World”, West African voodoo rhythms will blend with European jazz and rock. Balkan-Jewish songs will sound alongside jazz interpretations of Polish folk songs. “Alternative ethno-art-chaos” will reveal one of the faces of contemporary Ukrainian music, and sounds from South America in original improvisations straight from multicultural Berlin will take your breath away. Music master Soyka will perform in an unforgettable duo with the Gambian musician Buba Kuyateh. The workshop programme will offer classes in various fields of art and culture, and the exhibition by Rita Staszulonok will combine painting with sound… Come and join in!

 

PARTNERZY

STOWARZYSZENIE TERAPEUTÓW, LEKARZY

I PRZYJACIÓŁ OSÓB DYSFUNKCJAMI ROZWOJU

"OKNO NA ŚWIAT"

Okno na świat logo

Café Absinthe Gdańsk

Napis Absinthe

 

Patroni mediowy:

trojmiasto.pl logo     pomorskie eu logo

 

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.