SOLIDARNI Z UKRAINĄ
10 rocznica napaści Rosji na Ukrainę i 2 rocznica pełnoskalowej wojny
20–26/02/2024
Gdańsk
Mija 10 lat od napaści Rosji na Ukrainę oraz dwa lata od pełnowymiarowej wojny. W rocznicę agresji chcemy razem zademonstrować solidarność wobec Ukrainy, wyrazić nadzieję na pokój i podjąć rozmowę o przyszłości. Jakie wyzwania stoją dziś i jutro przed Europą i światem? – zapraszamy do debaty.
Atak Rosji Putina na Ukrainę nad ranem 24 lutego 2022 roku dowiódł, że obywatelskie rewolucje lat 1989–1991 jeszcze nie osiągnęły swojego ostatecznego celu: budowy pokojowego europejskiego ładu opartego na współpracy demokratycznych, niepodległych narodów w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Wojna w Ukrainie skupiła uwagę zachodniej opinii publicznej na losie Europy Wschodniej. Większość Europejczyków zaczyna rozumieć, iż na wschodzie kontynentu rozstrzyga się także przyszłość wspólnoty demokratycznej.
Program obchodów uwzględnia trzy daty, istotne w kontekście trwającej od dekady wojny:
20/02/2014 – oficjalny początek specoperacji rosyjskiej, jeszcze w trakcie Euromajdanu w Kijowie, przed ucieczką prezydenta Wiktora Janukowycza
26/02/2014 – dzień krymskiego oporu wobec rosyjskiej okupacji Krymu
24/02/2022 – pełnowymiarowa agresja Rosji wobec Ukrainy, początek pełnoskalowej wojny w Europie.
Program
20/02/2024 wtorek
16.30
Alfabet Gdańska | wernisaż wystawy
/ ECS, ogród zimowy
/ wstęp wolny
Sześć płócien, na których ożyły litery układające się w harmonię słowa GDAŃSK, to efekt twórczej pasji dzieci i młodzieży. Młodzi artyści to Polki i Polacy oraz Ukrainki i Ukraińcy, nowi mieszkańcy Gdańska.
Od października do grudnia 2023 roku, młode artystki i młodzi artyści realizowali wspólnie w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku projekt „Alfabet Gdańska”. Dziesięć spotkań, warsztaty, rozmowy z uznanymi artystami oraz spacery z przewodnikiem po najważniejszych miejscach w Gdańsku, pozwoliły uczestniczkom i uczestnikom projektu wniknąć w historię, literaturę, sztukę i architekturę miasta.
Projekt stał się fundamentem do budowania dialogów międzykulturowych oraz wzmacniania więzi pomiędzy uczestniczkami i uczestnikami z Polski i Ukrainy. To była nie tylko malarska podróż po literach, ale także symboliczna podróż ku zrozumieniu, współpracy i wzajemnej inspiracji.
organizatorzy | Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Fundacja RC, Biblioteka Ukraińska w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności
wsparcie | Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)
wystawa czynna | 20 lutego – 5 marca 2024
17.00
10 lat wojny w Ukrainie. Jak przywrócić pokój w Europie? | debata
/ ECS, audytorium
/ wstęp wolny
Jak przywrócić pokój w Europie? – to nie jest pytanie tylko do rządzących czy NATO. Do debaty zapraszamy wszystkich, którym wojna za wschodnią granicą Polski nie jest obojętna, uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy oraz aktywistów wspierających społeczność ukraińską w Gdańsku i na Pomorzu.
Podejmiemy próbę odpowiedzi na wiele pytań, m.in. Czemu nie udało się powstrzymać wojny? Jakie zagrożenia dla Europy i świata niesie rosyjska agresja? Jak możemy pomagać Ukrainie, czyli czym jest solidarność efektywna?
Zaproszenie do rozmowy przyjęli: Mykola Kniażyckyj – dziennikarz, poseł Rady Najwyższej Ukrainy, przewodniczący Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia między Ukrainą i Unią Europejską, dr Iwona Reichardt – politolożka, zastępczyni redaktora naczelnego „New Eastern Europe”, Bartosz Wieliński – politolog, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” oraz Lew Zacharczyszyn – były urzędnik ukraińskiej administracji państwowej i konsularny, aktywista, pełnomocnik dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności. Moderatorką dyskusji będzie historyczka – dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG.
organizatorzy | Europejskie Centrum Solidarności i Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego
oprawa muzyczna | Anastasiya Voytyuk, Bandura Girl
tłumaczenie | na języki polski i ukraiński
transmisja | gdansk.pl, ecs.gda.pl, FB/ecsgdansk
24/02/2024 sobota
10.00–16.00
Węzły zwycięstwa | wspólne tkanie
/ ECS, sala wielofunkcyjna
/ wstęp wolny
Od kilkunastu miesięcy w Gdańsku wspólnota ukraińska spotyka się, aby ręcznie wyplatać siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy. Co weekend całe rodziny przez ich oka przetykają skrawki tkanin, tworząc niezbędny na froncie materiał. W drugą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Europie spotkajmy się w ECS przy wspólnym tworzeniu siatki. Do dzieła, każda para rąk się przyda!
organizatorzy | inicjatywa Węzły Zwycięstwa, miasto Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
16.00
Wiec solidarności z Ukrainą
/ ECS, ogród zimowy, plac Solidarności
/ wstęp wolny
Stańmy solidarnie z Ukrainą!
Symbolicznie zaznaczymy 10 lat wojny: okrucieństwo konfliktu, ofiary cywilne, ogrom zniszczeń, ale też zaangażowanie społeczności międzynarodowej, mieszkańców Gdańska i Pomorza w udzielanie solidarnego wsparcia.
Udział zapowiedzieli konsul Ukrainy, przedstawiciele społeczności ukraińskiej oraz władze wojewódzkie i samorządowe.
Uroczystości zakończymy na placu Solidarności, gdzie pomnik Poległych Stoczniowców 1970 rozświetlony będzie w kolorach Ukrainy.
organizatorzy | miasto Gdańsk, Konsul Ukrainy w Gdańsku, Fundacja RC, Europejskie Centrum Solidarności
oprawa muzyczna | chór Vyrij i Anastasiya Voytyuk, Bandura Girl
tłumaczenie | na języki polski i ukraiński
transmisja | gdansk.pl, ecs.gda.pl, FB/ecsgdansk
26/02/2024 poniedziałek
12.00
UROCZYSTOŚCI W KONSULACIE UKRAINY W GDAŃSKU
/ ul. Bernarda Chrzanowskiego 60a
Uroczystości z okazji przywrócenia placówce konsularnej Ukrainy w Gdańsku statusu konsulatu generalnego. Udział zapowiedział m.in. Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce.
14.00
Polsko-ukraińskie relacje po 24 lutego 2024 | panel dyskusyjny
/ Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, Jana Bażyńskiego 4 (audytorium)
/ wstęp wolny
Od momentu pełnowymiarowej agresji Rosji wobec Ukrainy relacje polsko-ukraińskie istotnie się zmieniły. Z jednej strony polskie społeczeństwo zaoferowało uchodźcom wszechstronne wsparcie i pomoc, a z innej – doszło do napięć w relacjach gospodarczych. Jak pogodzić ze sobą wszystkie wyzwania? Jaki model relacji będzie najbardziej efektywny? – oto kluczowe pytania, jakie poddamy dyskusji.
Zaproszenia do udziału w panelu zostały skierowane do: Wasyla Zwarycza – ambasadora Ukrainy w Polsce, Jacka Kluczkowskiego – byłego ambasadora Polski w Ukrainie, Pawła Szeremety – byłego ministra rozwoju gospodarczego Ukrainy, Marceliny Wilczewskiej – studentki politologii na UG, kierującej fundacją „Studenci dla Ukrainy”, pomysłodawczyni akcji „Studenci dla Ukrainy – pomagaMY”, dr. hab. Arkadiusza Modrzejewskiego, prof. UG – dyrektora Instytutu Politologii na Wydziale Nauk Społecznych UG i Lwa Zacharczyszyna – pełnomocnika dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności. Moderator panelu: dr hab. Aleksander Kuczabski, prof. UG – pełnomocnik rektora ds. pomocy Ukrainie.
organizator | Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, Instytut Politologii, Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej