zdjęcie czerwonej chustki z białym haftem
14.02.2022 - 21.02.2022

Warsztaty inspirowane haftem białym odbywają się w ramach projektu Creative Waves

Powiślański haft biały to najbardziej charakterystyczny element kultury Powiśla. Dawniej ozdabiano nim wykonane z białych tkanin chusty i kapy, my zaś podczas warsztatów skupimy się na wykorzystaniu elementów haftu białego do ozdabiania ubrań. Dzięki prowadzącej, Katarzynie Magierowskiej, młodzież wejdzie w świat inspirowanego folkiem DIY! NCK organizuje warsztaty w ramach projektu Creative Waves; odbędą się ona w dniach 14-21 lutego w Kwidzynie, a ich współorganizatorem jest Kwidzyńskie Centrum Kultury.

Warsztaty, które przeprowadzone zostaną w KCK pokażą uczestnikom i uczestniczkom, że elementy kultury ludowej mogą z powodzeniem służyć jako współczesny i modny dodatek. Podczas czterech spotkań młodzież pozna podstawy haftu powiślańskiego i pod czujnym okiem Katarzyny Magierowskiej spróbuje przenieść go na elementy swoich ubrań – odświeżając w ten sposób ich wygląd i nadając im nowe życie. W zależności od skomplikowania wybranego wzoru oraz posiadanych umiejętności, uczestnicy posłużą się tradycyjnie igłą i nitką lub farbami do tkanin.

Katarzyna Magierowska – hafciarka, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Haft powiślański towarzyszy jej od dzieciństwa: pierwszy kurs odbyła jako dwunastolatka w świetlicy w Gniewskim Polu. Oprócz wykonywania haftów jej wielką pasją jest poszerzanie wiedzy o historii tego rękodzieła. Czerpie ją od starszych mieszkańców Powiśla oraz ze zlokalizowanych na terenie Powiśla instytucji kultury: Zamku w Kwidzynie, Zamku w Sztumie i Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Regularnie prowadzi warsztaty rękodzielnicze, uczestniczy w jarmarkach oraz pokazach.

 

W dalszej części projektu grupa odbędzie warsztaty z Dorotą Madej, trenerką twórczego projektowania aplikacji, która podpowie, jak przełożyć haft powiślański na język cyfrowy.

Warsztaty odbywają się w ramach międzynarodowego projektu Creative Waves – Baltic Sisterhood for Change. Creative Waves wspiera twórczą i społeczną działalność kobiet, ułatwiając im odnalezienie się w świecie cyfrowym. Przedsięwzięcie dociera do artystek i aktywistek działających w ośrodkach oddalonych od centrów, wspiera budowanie sieci połączeń między nimi oraz ułatwia im prezentację swojej działalności w internecie. Wszystko po to, by wzmacniać rolę kobiet w procesie budowania zdrowszych społeczności i bardziej przyjaznej przestrzeni.

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności