zdjęcie możdzera na kolorowym tle
05.10.2022

Finał obchodów jubileuszu 30-lecia NCK

Termin: 5 X 2022
Gala: godz. 16.00, NCK - Ratusz Staromiejski (wstęp na zaproszenia)
Koncert jubileuszowy: godz. 19.00, NCK - Centrum św. Jana - bilety (wyprzedane)
Udogodnienia: pętle indukcyjne

Kolejne urodziny to okazja do podsumowań i wspomnień, ale także pretekst do podjęcia próby spojrzenia w przyszłość. Ostatnie lata przyniosły niespodziewane doświadczenia i wyzwania, a dramatyczna teraźniejszość nie sprzyja świętowaniu. Mimo to jednak chcemy być w tym jubileuszowym roku blisko artystów, którzy razem z nami tworzą projekty oraz publiczności i odbiorców, dla których jesteśmy. W roku trzydziestolecia przyświecają nam trzy hasła: razem z artystami i artystkami, razem z publicznością, dorobek trzydziestolecia i wyzwania przyszłości. Czas na kulminację obchodów, bo to właśnie 5 października jest dniem, w którym powołano do funkcjonowania naszą instytucję. 

Oficjalne spotkanie pracowników NCK z zaproszonymi gośćmi zaplanowaliśmy na godzinę 16.00 w Ratuszu Staromiejskim. Urodziny instytucji nie obejdą się bez oficjalnych przemówień, pozdrowień i laurek. Mamy nadzieję na spotkanie z ważnymi dla nas ludźmi, m.in.  Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem, Panią Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, Prezydentami Sopotu i Gdyni, przedstawicielami placówek dyplomatycznych oraz pracownikami Departamentu Kultury, przedstawicielami Sejmiku Województwa i Radnymi Miasta Gdańska, dyrektorkami i dyrektorami instytucji kultury, przedstawicieli NGO-sów oraz Radą Programową, by podziękować za wsparcie i dotychczasową współpracę.

Wieczorem w zjawiskowym Centrum św. Jana odbędzie się trzeci i ostatni z koncertów jubileuszowych. Zaproszony na ten dzień artysta wykorzysta wszelkie bogactwo wnętrza, angażując nie tylko fortepian i inne instrumenty jazzowe, ale również chór i barokowe organy. Tego wieczora wystąpi dla Państwa i dla nas Leszek Możdżer. Zaprezentuje w towarzystwie znakomitych muzyków dwa dzieła: „Zjawienie Emilki” oraz cykl „Psalmów Dawidowych”.

„Zjawienie Emilki” - jedna z ostatnich prac kompozytorskich Możdżera, napisana na zamówienie Nadbałtyckiego Centrum Kultury z okazji oddania do użytku wyremontowanych organów w kościele św. Jana w Gdańsku. Utwór napisany został na bardzo nietypowy skład - chór mieszany, organy i fortepian. Piękny tekst Jana Pawła Woronicza – opisujący skrzące się złotem i drogimi kamieniami miasto – obrazuje natchnione stany umysłu symbolizowane przez dwanaście szlachetnych kamieni: jaspis, szafir, kalcedon, szmaragd, sardon, sardyjasz, chryzolit, beryl, topaz, chryzapr, jacynt i ametyst. Przy wykonaniu tego dzieła Możdżerowi na scenie towarzyszyć będą: Andrzej Szadejko - organy oraz Chór 441 Hz z dyrygentką, Anną Wilczewską.

Cykl „Psalmów Dawidowych”, to jedna z pierwszych kompozycji Możdżera, napisana jeszcze w latach 90-tych dla chóru Schola Cantorum Gedanensis. Kompozycja okazała się bardzo udana i wykonywana były wielokrotnie przez najróżniejsze zespoły śpiewacze nie tylko na imprezach jazzowych, ale także na festiwalach muzyki klasycznej. W swojej konstrukcji stanowi zręczne połączenie brzmienia tradycyjnego chóru mieszanego z kwartetem jazzowym. Faktura kompozycji jest wyjątkowo interesująca, bo przy wzbogaconej harmonii prowadzonej przez masywnie brzmiący chór i intensywności swobodnie improwizujących muzyków jazzowych, biblijny tekst buduje bardzo podniosły i patetyczny nastrój.

Cykl „Psalmów Dawidowych” Możdżer wykona w towarzystwie Chóru 44 Hz oraz trzech artystów jazzowych: Patrycji Betley, Ola Walickiego i Adama Pierończyka.

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności