kolorowe paski napis 30-lat NCK

Jubileusz NCK - 30 lat działalności

Rok 2022 to dla Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku rok okrągłych, 30. urodzin.

Kolejne urodziny to okazja do podsumowań i wspomnień, ale także pretekst do podjęcia próby spojrzenia w przyszłość. Ostatnie lata przyniosły niespodziewane doświadczenia i wyzwania, a dramatyczna teraźniejszość nie sprzyja świętowaniu. Mimo to jednak chcemy być w tym jubileuszowym roku blisko artystów, którzy razem z nami tworzą projekty oraz publiczności i odbiorców, dla których jesteśmy. W roku trzydziestolecia przyświecają nam trzy hasła:

  1. razem z artystami i artystkami

  2. razem z publicznością

  3. dorobek trzydziestolecia i wyzwania przyszłości

W ramach obchodów jubileuszu przygotowujemy wystawę i koncerty w Centrum św. Jana oraz akcje promujące naszą instytucję.

 

1. Wystawa pt. "Recycle-upcycle. 30lat NCK" prezentowana będzie w Centrum św. Jana od 28 lipca do 5 października 2022 roku. Trzy koncerty stanowią propozycję dla różnych grup słuchaczy, w tym miłośników miejsca, jakim jest Centrum św. Jana.

 

2. Akcje promocyjne będą przeprowadzane zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i wirtualnej – w mediach społecznościowych, z uwzględnieniem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Od początku kwietnia w każdą niedzielę emitujemy na FB Nadbałtyckiego Centrum Kultury krótkie filmy z życzeniami od znanych artystów, z którymi mieliśmy okazję pracować (urodzinowe życzenia złożyła nam już Hania Rani, która grała w zeszłym roku w Centrum św. Jana z okazji projektu „Jan Od-Nowa”, wielokrotnie goszczący u nas Michał Rusinek oraz Magdalena Grzebałkowska).

Po Gdańsku kursuje tramwaj promujący jubileusz NCK. Tramwaj jest formą promocji naszego jubileuszu w Gdańsku.

Na naszym profilu na FB wkrótce pojawią się wspomnienia wydarzeń kulturalnych z 1992 roku, roku powstania Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Wydarzenia:

Wystawa „Recycle-upcycle. 30 lat NCK”

28 lipca – 5 października 2022

Centrum św. Jana w Gdańsku

wstęp wolny 

Wernisaż: 28 lipca, godz. 18.00

„Recycle-upcycle. 30 lat NCK” to wystawa będącą efektem rocznej kwerendy naszego cyfrowego i tradycyjnego archiwum. Znalezione tam materiały i historie posłużyły jako tworzywo dla kolażowej opowieści o inicjatywach kulturalnych podejmowanych przez NCK przez ostatnie 30 lat. Ich różnorodność, charakter i oraz stan sprawiły, że musieliśmy o wystawie pomyśleć w sposób kreatywny i nietuzinkowy. Tego wyzwania podjęła się kuratorka wystawy Anna Zalewska-Andruszkiewicz.

Tytuł jest wielowymiarowy i celowo nawiązuje do terminologii ekologicznej. Przeszukiwaniu przez nas zakurzonych magazynów i archiwum, przepełnionych niezliczonymi przedmiotami i papierami, towarzyszyła refleksja nad powinnością myślenia o naszej pracy w sposób zrównoważony i klimatycznie odpowiedzialny. Recycling, to dosłownie ponowne użycie, przywrócenie do cyklu. Tak więc, przeszukawszy archiwum naszej instytucji, poddaliśmy znalezione tam materiały metaforycznemu recyklingowi. Ożywiliśmy znalezione tam historie, projekty, zdjęcia i prezentujemy je Państwu na nowo. Wątek upcyclingowy odnosi się do procesu przetwarzania materiałów, przedmiotów pozornie już nieprzydatnych i nadawania im nowego życia. Tego wyzwania podjęły się: Patrycja Orzechowska i Agnieszka Wołodźko. Owocem ich poszukiwań i przemyśleń są prezentowane na wystawie instalacje, które opowiadają o czułej relacji człowiek-miejsce („Powiernik miejsca”) oraz o wizji przyszłości naszej instytucji (”Nowa Fala”). Obie instalacje bazują na przedmiotach znalezionych w naszej siedzibie.

Opowieść o NCK, prezentowaną w wymagających murach Centrum św. Jana, ubrał w formę duet architektoniczny Gdyby – Ewa Kierklo i Stanisław Kempa. Przy budowie ekspozycji wykorzystane zostały powtórnie materiały znalezione w magazynach, w tym elementy poprzednich wystaw. Patchworkowy kolaż ze starych plakatów stworzyła, towarzysząca nam od lat, Grażyna Rigall. Za oprawę wystawy odpowiada znana graficzka, wykładowczyni ASP - Anita Wasik.

 

Mamy nadzieję, że nasza historia wciągnie nie tylko naszych stałych bywalców, przyjaciół, obecnych i dawnych współpracowników, ale będzie również interesującą wizytówką dla naszych nowych odbiorców.

Wystawie będą towarzyszyły działania edukacyjne

Wystawa jest częścią obchodów 30-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury pod nazwą 30-lecie NCK - realizacja wystawy, koncertów oraz spotkań, dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Gdańska.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WERNISAŻU

Koncerty

Trzy koncerty z okazji jubileuszu zaplanowane zostały w niezwykłych wnętrzach gotyckiego Centrum św. Jana w Gdańsku. Każdy z nich stanowi przedsięwzięcie zupełnie odrębne pod względem gatunkowym, co pozwoli zaprezentować szerokie możliwości akustyczne i aranżacyjne naszej nietypowej sali koncertowej.

 

Jacaszek i Budzyński wraz z Jerzym Mazzollem i Jakubem Świątkiem

12 maja, godz. 19.00

Centrum św. Jana w Gdańsku

wstęp: bilety 60/ 80 zł www.nck.interticket.pl

 

Artyści zaprezentują utwory z płyty LEGENDA, nomen omen legendarnej płyty zespołu Armia z 1991 roku; płyty, którą – wraz z Tomaszem Budzyńskim – Jacaszek zreinterpretował. To zapierające dech w piersiach dzieło polskiego post-punka nabrało dzięki Jacaszkowi zaskakującej formy, w tonie syntezatorowej elektroniki, z domieszką instrumentów dętych i perkusjonaliów.

Michał Jacaszek w NCK występował już kilkakrotnie. Każde z tych wydarzeń było wyjątkowym przeżyciem i silną emocją. Wykorzystując akustykę miejsca, w którym występuje, artysta bawi się dźwiękiem tak, by przenikał przez mury, odbijał się i falował podkreślając tym samym eteryczność i unikalność wydarzenia.

Koncerty Michała Jacaszka to także wyjątkowe wizualizacje. Multimedialną scenografię przygotuje kolektyw Onview .

Majowy koncert, wykorzystując historyczną przestrzeń w nowoczesny sposób, zilustruje dążenie NCK do nowoczesnego podejścia do kultury z poszanowaniem historii miejsc, w których się znajduje.

 

Julia Pietrucha

6 sierpnia, godz. 19.00

Centrum św. Jana

wstęp: Wstęp: bilety 80 zł strefa I, 60 zł strefa II, do nabycia interticket.pl

 

Popularna i niezwykle utalentowana piosenkarka, autorka tekstów i aktorka Julia Pietrucha zaprezentuje najnowszą płytę „Folk it”, która nawiązuje do dwóch wcześniejszych albumów artystki. Julia przearanżowała utwory nadając im bardziej folkową i bluegrassową stylistykę.

Muzyka grana na drewnianych instrumentach, jasne i czyste piosenki oraz naturalny, niczym niewymuszony głos Julii mają potężną kojącą moc. Artystka po raz pierwszy wystąpi we wnętrzach św. Jana.

Koncert ten jest ukłonem w kierunku kultury tradycyjnej, która od zawsze stanowi ważną dziedzinę działalności NCK. Wydarzenia związane z muzyką i kulturą ludową, rękodziełem, przybliżaniem zwyczajów i obyczajów, obecne są np. podczas realizowanego co dwa lata Festiwalu Dźwięki Północy – najstarszego i jednego z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce, ale też w ramach jednorazowych projektów, jak „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”.

 

 

Leszek Możdżer

5 października, godz. 19.00

Centrum św. Jana w Gdańsku

wstęp: bilety 120/ 150 zł do nabycia na www.interticket.pl

 

Trzeci z artystów wykorzysta wszelkie bogactwo wnętrza, angażując nie tylko fortepian i inne instrumenty jazzowe, ale również chór i barokowe organy.

Leszek Możdżer wystąpi w Centrum św. Jana 5 października o 19.00, w momencie kulminacyjnym obchodów Jubileuszu 30-lecia NCK. Zaprezentuje dwa dzieła: „Zjawienie Emilki” oraz cykl „Psalmów Dawidowych”.

„Zjawienie Emilki” - jedna z ostatnich prac kompozytorskich Możdżera, napisana na zamówienie Nadbałtyckiego Centrum Kultury z okazji oddania do użytku wyremontowanych organów w kościele św. Jana w Gdańsku. Utwór napisany został na bardzo nietypowy skład - chór mieszany, organy i fortepian. Piękny tekst Jana Pawła Woronicza – opisujący skrzące się złotem i drogimi kamieniami miasto – obrazuje natchnione stany umysłu symbolizowane przez dwanaście szlachetnych kamieni: jaspis, szafir, kalcedon, szmaragd, sardon, sardyjasz, chryzolit, beryl, topaz, chryzapr, jacynt i ametyst. Przy wykonaniu tego dzieła Możdżerowi na scenie towarzyszyć będą: Andrzej Szadejko - organy oraz Chór 441 Hz z dyrygentką, Anną Wilczewską.

Cykl „Psalmów Dawidowych”, to jedna z pierwszych kompozycji Możdżera, napisana jeszcze w latach 90-tych dla chóru Schola Cantorum Gedanensis. Kompozycja okazała się bardzo udana i wykonywana były wielokrotnie przez najróżniejsze zespoły śpiewacze nie tylko na imprezach jazzowych, ale także na festiwalach muzyki klasycznej. W swojej konstrukcji stanowi zręczne połączenie brzmienia tradycyjnego chóru mieszanego z kwartetem jazzowym. Faktura kompozycji jest wyjątkowo interesująca, bo przy wzbogaconej harmonii prowadzonej przez masywnie brzmiący chór i intensywności swobodnie improwizujących muzyków jazzowych, biblijny tekst buduje bardzo podniosły i patetyczny nastrój.
Cykl „Psalmów Dawidowych” Możdżer wykona w towarzystwie Chóru 44 Hz oraz trzech artystów jazzowych: Patrycji Betley, Ola Walickiego i Adama Pierończyka.

 

Gala urodzinowa (w Ratuszu Staromiejskim)

5 października

Oficjalne spotkanie byłych i obecnych pracowników NCK z zaproszonymi gośćmi zaplanowane na dzień urodzin NCK – 5 października. Urodziny instytucji nie obejdą się bez oficjalnych przemówień, pozdrowień i laurek. Mamy nadzieję na spotkanie z ważnymi dla nas ludźmi: Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem, Panią Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, Prezydentami Sopotu i Gdyni, pracownikami Departamentu Kultury, przedstawicielami Sejmiku Województwa i Radnymi Miasta Gdańska, dyrektorkami i dyrektorami instytucji kultury w Trójmieście oraz Radą Programową, by podziękować za wsparcie i dotychczasową współpracę.

 

NCK to historia i otwarcie na nowe, poszanowanie tradycji i uważne przyglądanie się trendom. NCK to wielokulturowość, bałtyckość i pomorskość. NCK to miejsca z kulturą.

 

Obchody jubileuszu 30-lecia NCK - realizacja wystawy, koncertów oraz spotkań, zostały dofinasowane ze środków Gminy Miasta Gdańska.