niebieskie tło, ilustracja diabełka z dzwoneczkiem, napis "zajęcia edukacyjne do wystawy"
09.12.2023

Zajęcia edukacyjne do wystawy „Trzy historie"

Przed Wami rodzinna sobota. Przygotowaliśmy zajęcia dla dzieci, dorosłych i całych rodzin. Będziemy słuchać, tworzyć, animować, uczyć się o sobie nawzajem i świetnie bawić. Program zajęć  edukacyjnych do wystawy „Trzy historie".

11:00-12:00
„Melodyjne historie" – koncert familijny z cyklu stARTer 

„Melodyjne historie” to koncert familijny, podczas którego dzieci wraz z rodzicami otrzymają muzyczną opowieść o melodyce. Jest to element dzieła muzycznego, który króluje w narracji! To on odpowiada za to, jaki dźwięk nastąpi po poprzednim i dzięki niemu melodia śpiewa wysoko jak słowik lub mruczy nisko jak lew. Podczas godzinnego koncertu uczniowie szkół muzycznych II stopnia z Trójmiasta  przedstawią melodie opowiadające przeróżne historie.

Koncert oraz edukacyjne aktywności dla dzieci poprowadzi Zuzanna Pobłocka.

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Link do zapisów TUTAJ 

PROGRAM KONCERTU

Współorganizatorzy wydarzenia:
OSM im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku
Szkoła Muzyczna I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni

12:30-14:30
„Animowane historie"  – warsztaty familijne z filmu animowanego

Warsztaty, podczas których dzieci będą mogły opowiedzieć historię w formie animacji. Podczas zajęć stworzymy wspólnie miniscenariusz, wykonamy szkicowe ilustracje, scenografię i kostiumy, a następnie przy pomocy serii zdjęć wprawimy postaci w ruch!

Warsztaty poprowadzi Zuzanna Pobłocka.
Obowiązują bilety: 10,00 zł za dziecko wraz z maksymalnie dwiema osobami dorosłymi. Link do biletów TUTAJ

15:00-17:00
„Kropka w kropkę. Portret z przymrużeniem oka”. Warsztaty ilustratorskie dla dorosłych inspirowane wystawą „Trzy historie”
Prowadzenie: Aleksandra Artymowska
Obowiązują bilety: 15,00 zł za osobę. Link do biletów TUTAJ 

Jedna kropka to jeden maleńki punkcik. Jednak z wielu maleńkich punkcików możemy stworzyć dowolną rzecz, jaką tylko sobie wymyślimy: różnorodne przedmioty, zwierzęta i ludzi.
Na zajęciach z wielu kropek stworzymy portret wymyślonej postaci. Niekoniecznie realistyczny, ale za to nieco oniryczny, może i surrealistyczny – na pewno z lekkim przymrużeniem oka.
Zainspirujemy się pracami Stasysa, a także wyjętymi z kontekstu nieoczywistymi przedmiotami.

Przygotujcie się na obfitość kropek, nietypowych skojarzeń i dobrej zabawy!

Aleksandra Artymowska – ilustratorka i autorka książek dla dzieci, które wydane zostały w ponad 20 krajach na świecie. Uwielbia podróże i wielogodzinne wędrówki po nieoczywistych miejscach. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, kilka lat mieszkała w Chinach i w Izraelu. Jej książki zdobyły wiele nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach. W tym roku otrzymała

Purple Island Award /(Nami Concours 2023, Korea) oraz Srebrny Miecz w kategorii ilustracja w konkursie KTR 2023 (Konkurs Klubu Twórców Reklamy).

17:00-18:00
„Historie w dziecięcych rysunkach" - wykład dla rodziców o rozwoju kreatywności u dzieci
Prowadzenie: dr Magdalena Chrzan– Detkoś

Jak psychologowie korzystają z twórczości dzieci w swojej codziennej pracy? Jak my jako rodzice możemy wspierać twórczy rozwój naszych dzieci? Czemu w ogóle  wspieranie twórczego myślenia jest takie ważne? Według niektórych badaczy, kreatywność w dzieciństwie jest lepszym predykatorem późniejszych osiągnięć edukacyjnych niż sam iloraz inteligencji dziecka.  Z drugiej strony, badania pokazują również, że mimo coraz większej wiedzy o znaczeniu twórczości w życiu dziecka, zmiany w systemie edukacji planowane są w odwrotnym kierunku. O rozwoju kreatywności u dzieci opowie dr Magdalena Chrzan – Detkoś.  

Dr Magdalena Chrzan – Detkoś  jest psycholożką, certyfikowaną psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, pracowniczką naukowo – dydaktyczną Zakładu Psychologii i Psychopatologii Rozwoju Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Razem z Copernicus Podmiot Lezniczy sp. Z oo. Koordynowała program profilaktyki depresji poporodowej Przystanek MAMA.  Współprowadzi ośrodek psychoterapeutyczny Centrum Terapii Depresji w Gdyni.  Jest autorką książki „Pod powierzchnią. Emocjonalne wyzwania macierzyństwa” oraz publikacji dotyczących psychoterapii dzieci i młodzieży, rozwoju wcześniaków, oraz leczenia i profilaktyki depresji poporodowej oraz depresji ciężarnych.

Wstęp wolny.

Podczas wykładu zapewniamy opiekę dla dzieci (6-10 lat) na stworzonych z myślą o nich zajęciach warsztatowych „Historia codzienności".
Zajęcia poprowadzi Aleksandra Musielak. 
Liczba miejsc na zajęciach warsztatowych jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Link do zapisów TUTAJ

Aleksandra Musielak  psycholożka, specjalistka z zakresu psychologii  dzieci i młodzieży. Absolwentka psychologii i psychologii klinicznej. Ukończyła intensywny trening Nonviolent Communication. Pracuje w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach – Solution Focused Brief Therapy, dogoterapeutka, przewodniczka Anora - psa-terapeuty rasy Labrador Retriver.
Prowadzi konsultacje psychologiczne dla dzieci, młodzieży i rodziców, warsztaty, wykłady, szkolenia. Wicedyrektorka w niepublicznej szkole podstawowej. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Wiceprezeska Stowarzyszenia Educational Cha(ll)enge. Wykładowczyni na Uniwersytecie WSB Merito. Zajmuje się również popularyzacją wiedzy psychologicznej - jej teksty ukazywały się m.in. na portalu wysokieobcasy.pl, a także w publikacjach naukowych. Była gościnią kliku odcinków podcastu PSYCHE Radio Zet, udziela komentarzy eksperckich dla mediów lokalnych i ogólnopolskich.  Prelegentka na konferencjach i uczestniczka debat poświęconych zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Zaangażowana w realizację różnych projektów poświęconych zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży i wspieraniu ich rozwoju.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.