grafika internetowa, niedźwiedzie polarne, lodowce, napis dźwięki północy
11.07.2024 - 14.07.2024

37. Festiwal Dźwięki Północy

Termin: 11-14.07.2024

Miejsce: NCK - Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50 i Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Wstęp: Uwaga! Uwaga! Bilety na poszczególne dni koncertowe oraz karnety w cenie promocyjnej 1 pula!:

➡️ Karnet  
➡️ Koncerty 12 lipca  
➡️ Koncerty 13 lipca 
➡️ Koncerty 14 lipca  

Udogodnienia: pętla indukcyjna

Tegoroczny Festiwal „Dźwięki Północy” odbędzie się w odświeżonej formule.

Bez obaw! Będą koncerty, warsztaty i tańce – czyli wszystko to, co znacie dobrze z poprzednich edycji. Naszym głównym celem wciąż pozostaje także prezentacja ciekawych muzycznych projektów z Polski, Skandynawii i znad Bałtyku, które są dowodem na to, że tradycja to rzecz żywa, inspirująca i energetyczna.

Na kilka lipcowych dni przygotowaliśmy intensywny program we wnętrzach i wokół zabytkowych siedzib NCK. Oprócz koncertów w zjawiskowym Centrum św. Jana, zapraszamy Was do przestrzeni relaksu i kreatywnej pracy, ulokowanej wokół gotyckiego kościoła oraz w Ratuszu Staromiejskim. Tam spotkamy się na warsztatach, wspólnym snuciu opowieści i przy rękodziele, obejrzymy film, uchylimy kilka tajemnic pracy tłumaczy literatury skandynawskiej, a przede wszystkim będziemy dużo tańczyć i bawić się!

🔻PROGRAM KONCERTOWY | Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

▶️ 12.07. piątek

19.00 koncert – BIELE 

🟩  Biele (Polska) to projekt muzyczny założony przez Julitę Charytoniuk, Ulkę Murawko i Piotra Fiedorowicza - ludzi z Suwalszczyzny, wychowanków zielonych lasów, odludnych bagien i nadrzecznych łąk. Miejsc, w których szara codzienność przeplata się z atmosferą tajemniczości i mistycyzmu, a codzienny znój płynnie przechodzi w czas wolny. Biele to muzyka Suwalszczyzny. Tej dawnej, za którą czasem nieracjonalnie tęsknimy i tej współczesnej, w której próbujemy racjonalnie żyć

https://www.facebook.com/BIELEMUSIC/

 

20.30 koncert – TĘGIE CHŁOPY

🟩  Kapela Tęgie Chłopy (Polska) kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

https://tegiechlopy.pl/

 

▶️13.07. sobota

19.00 koncert – MAGDA KURAŚ QUINTET

🟩 Płytowy debiut kwintetu Magdy Kuraś (Polska) zatytułowany „Tryptyk biłgorajski” jest efektem zamiłowania do rytuałów i muzyki etnicznej. Liderka sięga po pieśni z okolic swojego rodzinnego miasta Biłgoraja. Nie są to jednak jazzowe aranżacje ludowych utworów, a równorzędna mieszanka wpływów folkowych i jazzowych. Cały zespół śpiewa, jak kiedyś ludowe kapele, a liderka łączy na scenie wokal z tańcem.

https://www.facebook.com/magda.kuras99/

 

20.30 koncert – SPÖKET I KÖKET

🟩 Spöket i köket (Duch w kuchni) (Szwecja) to najdzikszy folk-big-band w Skandynawii. Szwedzko-duńsko-belgijska orkiestra kolekcjonuje taneczne melodie i ballady z tradycji nordyckiej i kanadyjskiej, a także z własnych głów. Dziesięcioro muzyków grających na dwudziestu instrumentach dostarcza szerokie spectrum doznań dźwiękowych, a jazzowa proweniencja pozwala na wybrzmienie każdego z instrumentalistów, jednocześnie tworząc większą całość. 

https://www.spoketikoket.com/

 

▶️14.07. niedziela

19.00 koncert – TEHO

🟩 Teho (Finlandia). Fiński duet power-fiddle, który przełamuje muzyczne granice, a jednocześnie zakorzeniony jest głęboko w tradycji muzyki skandynawskiej. Ich muzyka łączy płynnie fińskie skrzypce tradycyjne, norweskie Halling, szwedzką Polskę, bebop, western swing i skomponowaną współczesną muzykę ludową. Dużą rolę w brzmieniu duetu odgrywa również improwizacja. Tero Hyväluoma i Esko Järvelä to czołowe nazwiska na nordyckiej scenie folkowej. 

https://www.moreteho.com/

 

20.30 koncert – ØSTERLIDE

🟩 Østerlide (Norwegia). Grupa wdarła się na norweską scenę muzyki folkowej pod koniec 2020 roku i szybko zyskała międzynarodowe uznanie za swój debiutancki album. Ich niezwykłe aranżacje tradycyjnych melodii ludowych ukazują nową perspektywę i szeroką gamę nastrojów i faktur - od zwykłego szeptu po brutalne hałasy. 

https://osterlide.com/

 

🔻WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

▶️11.07. czwartek

🟩 16.00 warsztat śpiewu – prowadzi Julita Charytoniuk (bilety)

🟩 18:00 Bałtyk Movie – pokaz filmu oraz debata „Usłyszeć obraz. O dźwięku w filmach z północy”

▶️12.07. piątek

🟩 17:00 „Mity nordyckie i opowieści o wikingach” – spotkanie z Karawaną Opowieści (dla dorosłych) (bilety)

🟩 22.00 silent disco (bilety)

▶️13.07. sobota

🟩 12.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kreatorzy: tkanina z Pomorza”

🟩 13.00 warsztaty tańca – prowadzi Orkiestra Galicja (bilety)

🟩 14.00 „Bajki rybaków” – spotkanie z Karawaną Opowieści (familijne / tłumaczenie PJM) (bilety)

🟩 15.30 warsztat śpiewu – prowadzi Maniucha Bikont (bilety)

🟩 22.00 potańcówka z muzyką na żywo – zagrają Biele i Orkiestra Galicja

▶️14.07. niedziela

🟩 11.30 spacer dźwiękowy – prowadzi Marcin Dymiter i Magdalena Świerczyńska-Dolot

🟩 13.00 warsztaty zielarstwo w pieśni – prowadzi Patrycja Laskowska (bilety)

🟩 13.00 warsztaty pieśni i opowieści WIELOŚWIATY – prowadzi Barbara Songin (bilety)

🟩 15.00 Spotkanie z tłumaczką literatury duńskiej Agatą Lubowicką

🟩 17.30 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kreatorzy: tkanina z Pomorza”

 

Strona internetowa

Facebook

Playlista YouTube

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.