Los Duendes
25-27 06.2021

Festiwal Kultur „Okno na świat”: Muzyka dla Ziemi

Przed nami 12. edycja Festiwalu Kultur „Okno na świat” Tym razem hasłem przewodnim jest „Muzyka dla Ziemi”.

W tegorocznej edycji chcemy zwrócić uwagę na problemy klimatu, szczególnie w kontekście regionu Morza Bałtyckiego.

W pierwszej kolejności zaprosimy Was na koncerty. W zabytkowym wnętrzu Centrum św. Jana w Gdańsku zagrają artyści z Polski, którzy łączą wpływy muzyczne z całego świata (m.in. afrykańska muzyka bluesowa, muzyka kubańska, hiszpańskie flamenco, bałkańsko-romskie rytmy oraz słowiańskie śpiewy ludowe). Cechą łączącą tych różnorodnych muzyków jest zaangażowanie w troskę o środowisko naturalne. Nasi goście udowodnią, że muzyka i ekologia to dopełniające się elementy. Bo bez dbania o środowisko naturalne nie będziemy mogli pielęgnować naszego dziedzictwa kulturowego.

Ale muzyka to nie wszystko, co dla Was przygotowaliśmy. Planujemy spotkania poświęcone muzyce i ekologii. Dzieci i młodzież zaprosimy na warsztaty z trash art i upcyclingu, czyli tworzenia sztuki z odpadów i nadawania im drugiego życia. Zastanowimy się tam, jak muzyka może wpływać na nasze myślenie o środowisku naturalnym. Z przedmiotów codziennego użytku skonstruujemy własne instrumenty – wzorowane na tych istniejących i zupełnie nowe!

Wreszcie, jako instytucja województwa pomorskiego, zaprosimy Was na wykład i webinar na temat muzyki morza. Wspólnie dowiemy się, jakie dźwięki kreuje natura, a dokładnie morski ekosystem. Posłuchamy tajemniczych pieśni w wykonaniu nie-ludzkich artystów... morskich zwierząt.

Planujemy również wielokulturowe warsztaty kulinarne na żywo.

Mamy, nadzieję, że w czerwcu uda nam się spotkać osobiście. We wszystkich wydarzeniach odbywających się offline obowiązywać będzie limit miejsc i rygor sanitarny.

Listę artystów Festiwalu Kultur „Okno na świat” ogłosimy wkrótce. Śledźcie kanały Nadbałtyckiego Centrum Kultury i stronę festiwalu (wkrótce).

Informacje o artystach wkrótce.

 

KIEDY: 25-27 czerwca 2021

GDZIE: kanały NCK, Centrum św. Jana, Ratusz Staromiejski w Gdańsku