25.09.2022

ZRÓB SOBIE DZIEŁO: rzemiosło wystawia się na widok | Creative Waves – Baltic Sisterhood for Change

Termin: 25.09.2022, 14:00-18:00

Bilety: wstęp wolny; na warsztaty można przyjść o dowolnej porze między 14:00 a 18:00; prosimy jednak pamiętać, że ilość dostępnych materiałów warsztatowych będzie ograniczona

Miejsce: NCK - Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

Projekt: Creative Waves – Baltic Sisterhood for Change

 

Ostatnia niedziela września upłynie w NCK pod znakiem rękodzieła. Dzień przed spotkaniami podsumowującymi projekt „Creative Waves – Baltic Sisterhood for Change” poznamy artystki i rękodzielniczki z Pomorza, Warmii i Szwecji, które pokażą i opowiedzą, jak twórcza pasja zawładnęła ich życiem.

W godz. 14.00-18.00 zaprosimy was na serię warsztatów (m.in. tworzenia biżuterii, zdobienia porcelanowych kubków i haftowania metodą "punch needle") i pokazów (m.in. zielarski i malowania na tkaninach), które poprowadzą rękodzielniczki. Na rozmieszczonych w Ratuszu Staromiejskim stoiskach znajdziecie też stworzone przez nie piękne przedmioty. Krótko mówiąc, unikaty będą do zrobienia, a czasami również do kupienia - szykujcie gotówkę!

O to, żeby nikt nie wyszedł z NCK głodny, zadbają członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Lalkowy i Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego. 

 

Osobną częścią niedzielnego wydarzenia będzie dyskusja z udziałem regionalnych twórczyń:

18.00-19.30 „Jak zamienić pasję w styl życia?” – dyskusja z rękodzielniczkami

uczestniczki: m.in. Katarzyna Magierowska (Kwidzyn), Beata Grudziecka (Malbork), Beata Nawrocka (Szwecja), Halina Rosa (Szwecja), Wiesława Tokarska (Szwecja), Lucyna Wachnicka (Szwecja)
moderacjaMagda Świerczyńska-Dolot (Fundacja Audionomia)

 

Niedzielne spotkania z rzemiosłem będą rozgrzewką przez projektem Siłaczki, wizjonerki, aktywistki. O współczesnych rzemieślniczkach w działaniu.

 

KLIKNIJ, ŻEBY POBRAĆ BIOGRAMY WYSTAWCZYŃ (plik PDF).

 

LISTA WYSTAWCZYŃ I WARSZTATÓW / POKAZÓW

→ Warsztaty tworzenia biżuterii z flizowym motywem | prowadzenie: Beata Grudziecka (Ceramika Malborska)

Warsztaty to szansa na stworzenie niepowtarzalnego drobiazgu – kolczyków, zawieszki, bransoletki lub przypinki ze wzorem nawiązującym do żuławskich biało-kobaltowych fliz.

Beata Grudziecka – geografka, ceramiczka, muzealniczka, badaczka, edukatorka, rękodzielniczka. Od 2014 roku prowadzi na Żuławach badania terenowe dotyczące fliz holenderskich występujących na tym terenie. Wiedzą o flizach, czyli zdobionych płytach, którymi wykłada się ściany lub podłogi dzieli się od kilku lat w internecie. W ramach różnych projektów twórczo współpracuje z polskimi i holenderskimi ośrodkami.

Więcej: ceramikamalborska.pl oraz strony FB: „Żuławskie inspiracje” oraz „Flizy w Polsce

 

→ Warsztaty malowania kociewskich wzorów na kubkach | prowadzenie: Magdalena Tkaczyk (Tkaczykowa)

Motywem przewodnim warsztatów będą wzory występujące w hafcie kociewskim. Każdy wyjdzie z warsztatów z własnoręcznie ozdobionym porcelanowym kubkiem.

Magdalena Tkaczyk – rękodzielniczka z Kociewia wykorzystująca w swoich pracach elementy lokalnego haftu. Zaczerpnięte z tradycji kociewskiej wzory Magda wyszywa na ubraniach i ozdobach, maluje na porcelanie czy przedmiotach codziennego użytku. Jak sama mówi, lubi kontrasty, dlatego używa wyrazistych barw, a tworząc, czerpie z tego, co ją otacza. 

Więcej: tkaczykowa.pl

 

→ Warsztaty tworzenia naszywek metodą "punch needle" | prowadzenie: Marta Shurpakova

Czym jest „punch needle”? To tkanie mięsistych wzorów za pomocą specjalnej igły. Marta Shurpakova pomoże Wam postawić pierwsze kroki w tej technice haftu, z pomocą której można wykonać np. niepowtarzalne dekoracje czy dywaniki.

Marta Shurpakova – graficzka i ilustratorka, absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swojej praktyce artystycznej na pierwszym miejscu stawia proces wyszukiwania języka wizualnego i eksperyment. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych, m.in. III Biennale Tkaniny artystycznej w Poznaniu.

Więcej: @martashurpakova

 

→ Haft powiślański | prowadzenie: Katarzyna Magierowska i Kwidzyńskie Centrum Kultury

Zapraszamy do namalowania na bawełnianej torbie lub elemencie odzieży wzoru zaczerpniętego z haftu powiślańskiego. Masz w domu koszulkę lub bluzę, które ci się znudziły? Świetnie! Zabierz je na warsztaty i daj im nowe życie.

Katarzyna Magierowska – hafciarka, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Haft powiślański towarzyszy jej od dzieciństwa – pierwszy kurs odbyła w świetlicy w Gniewskim Polu jako dwunastolatka. Oprócz wykonywania haftów jej wielką pasją jest poszerzanie wiedzy o historii tego rękodzieła. Czerpie ją od starszych mieszkańców Powiśla oraz ze zlokalizowanych na terenie Powiśla instytucji kultury – Zamku w Kwidzynie, Zamku w Sztumie i Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Regularnie prowadzi warsztaty rękodzielnicze, uczestniczy w jarmarkach i pokazach.

 

→ Haft ukraiński – warsztat | prowadzenie: Natalia Kovalyshyna

Haft ukraiński słynie ze swojego bogactwa - nie tylko wzorów, ale i funkcji oraz symboliki. Natalia Kovalyshyna, gdańska Ukrainka, o hafcie swojej ojczyzny wie bardzo wiele i chętnie się swoją wiedzą dzieli.

Natalia Kovalyshyna – Ukrainka z urodzenia, mieszkanka Gdańska z wyboru. Wieloletnia pedagożka i nauczycielka, koordynatorka do spraw uczniów z doświadczeniem migracyjnym, gdańska wolontariuszka, członkini dwóch kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska, dyplomowana mistrzyni sztuki ludowej. Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej. Swoje umiejętności doskonaliła między innymi w szkole artystycznej. Dziś uczy młodszych i starszych ozdabiania serwet, obrusów, pościeli, a nawet garderoby.
 

→ Smużki i kadzidła – pokaz zielarski | prowadzenie: Natalia Pyć-Załęska (Płonka Podleśna)

Spotkamy się z dymem roślin kadzielniczych, który jest z nami od pokoleń. Dym, który unosi się i oczyszcza powietrze, uspokaja i otula. Płonka opowie o roślinach kadzielniczych – o tym, jakie związki są w dymie i jak prawidłowo zacząć zabawę w „smużenie”. Pokaże też, jak samodzielnie wykonać wonne wiązki.

Natalia Załęska-Pyć – pasjonatka zielarstwa i życia na wsi, blisko przyrody. Zgłębia symbolikę i tradycyjne zastosowanie roślin, a swoją wiedzą dzieli się podczas warsztatów oraz spacerów botanicznych. Tworzy unikalne kompozycje utlenianych, dziko rosnących roślin oraz mieszanki wonnych kadzideł. Prowadzi warsztaty dzikiej kuchni i dzikiej kosmetyki. Swoje naturalne twory (miody, kadzidła, świece, olejki etc.) prezentuje i sprzedaje w internecie jako Płonka Podleśna.

Więcej: plonka-podlesna.pl

 

→ Quilling, tworzenie biżuterii, malowanie na tkaninach | prowadzenie: Halina Rosa, Wiesława Tokarska, Beata Nawrocka, Lucyna Wachnicka

Polki mieszkające w Szwecji – artystki, działaczki, rękodzielniczki – przygotują pokazy i warsztaty, podczas których każdy znajdzie coś dla siebie: 

Beata Nawrocka zajmuje się rękodziełem, wykonuje różnego rodzaju kompozycje przy użyciu sznurka jutowego, szkła z recyklingu i materiałów naturalnych. Zaprezentuje nam swoje prace m.in. świeczniki i wazony. Poprowadzi warsztaty z quillingu, czyli tworzenia ozdób z wąskich kawałków papieru. 

Wiesława Tokarska nauczy nas wykonywania biżuterii różnymi metodami: za pomocą filcowania haftu sutaszowego, frywolitki, jak również z użyciem koralików. 

Lucyna Wachnicka to malarka, ilustratorka, fotografka, organizatorka wystaw, wiceprzewodnicząca sekcji artystów malarzy zrzeszenia artystycznego ProformArt w Sztokholmie.  W ramach wydarzenia Lucyna zaprezentuje swoje rękodzieło.  

Halina Rosa projektuje ubrania z akcentami folkowymi. Ręcznie malowane róże, kwiaty, mocne kolory to motywy przewodnie jej kolekcji. Na swoim stoisku zaprezentuje chusty z motywem róży oraz poprowadzi warsztaty malowania na tkaninach.

 

→ Stoisko z ręcznie robionymi szczotkami | prowadzenie: Ilona Dzierzęcka (Brushes with Love)

Ilona Dzierzęcka – z wykształcenia jest matematykiem numerycznym i choć w jej rodzinie nie ma tradycji rzemieślniczych, od 6 lat zajmuje się tradycyjnym szczotkarstwem. Prowadzi Brushes with Love – maleńką manufakturę, w której powstają ręcznie robione szczotki do pielęgnacji włosów i brody, do suchego masażu twarzy i ciała. Każda szczotka nawleczona jest ręcznie najwyższej jakości naturalnym włosiem zgodnie z regułami tradycyjnego szczotkarskiego rzemiosła. Część szczotek jest ozdobiona przez artystów, część opraw zachowuje naturalne usłojenie drewna – są tylko polerowane i olejowane. W ten sposób powstają piękne i doskonałe kosmetycznie szczotki, które w codziennym użytkowaniu cieszą jakością, trwałością i estetycznym wyglądem.

Więcej: www.brusheswithlove.eu, facebook.com/brusheswithlove

 

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności