Logo konkursu Gdańsk Press Photo - otwarte oko w kole, napis 26 Pomorski konkurs Fotografii Prasowej im. Zbiegniewa i Macieja Kosycarzy
09.09.2022

Zwiedź wystawę Gdańsk Press Photo z Chrisem Niedenthalem

Termin: 9 września, godz. 12.00

Wstęp: bezpłatny

Miejsce: NCK - Ratusz Staromiejski (Galeria NCK)

Udogodnienia: teksty w języku angielskim;

 

Już po raz dwudziesty szósty prezentujemy Państwu rezultaty konkursu „Gdańsk Press Photo”, od 1997 roku nagradzającego i promującego dokonania fotoreporterki i fotoreporterów z województwa pomorskiego. Jak co roku mogą Państwo prześledzić aktualne wydarzenia, którymi żył nasz region, a także obejrzeć zapis istotnych wydarzeń ze świata. 

Tegoroczną edycję wzbogacamy także oprowadzaniem jurorskim. Zapraszamy na spotkanie z Chrisem Niedenthalem.  Spojrzymy na prezentowane prace oczami słynnego fotografa.

Spośród 935 fotografii nadesłanych na konkurs przez 51 fotografek i fotografów na wystawie zobaczymy 49 prac autorstwa: Renaty Dąbrowskiej, Marcina Gadomskiego, Łukasza Głowali, Piotra Hukało, Anny Jakubowskiej, Karola Kacperskiego, Jacka Klejmenta, Jacka Koślickiego, Karola Makurata, Piotra Manasterskiego, Karoliny Misztal, Macieja Moskwy, Krzysztofa Mystkowskiego, Agnieszki Pazdykiewicz, Jerzego Pinkasa, Anny Rezulak, Moniki Rucińskiej, Mateusza Słodkowskiego, Jakuba Steinborna i Piotra Żagielli. 

 

Chris Niedenthal (Christopher Jan Niedenthal)

Brytyjsko-polski fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. 

Urodził się w rodzinie polskich emigrantów wojennych, jest synem Jana Niedenthala i Heleny z domu Łyżwańskiej. Ojczyznę rodziców po raz pierwszy odwiedził wraz z nimi w 1963 r.

Ukończył trzyletnie studia fotograficzne w London College of Printing

W Polsce zamieszkał od 1973r.,został zatrudniony jako korespondent „Newsweeka”w Polsce. Pierwszy duży materiał fotograficzny zarejestrowany wtedy przez Chrisa Niedenthala przedstawiał „nielegalne” i prowizoryczne kościoły, tworzone pomimo zakazu władz państwowych.

Podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka”– sfotografował na Jasnej Górze Jana Pawła II trzymającego goździki, jak również trzymającego na rękach małą, zapłakaną dziewczynkę w czerwonej chusteczce.

Wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem, był pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980r.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wykonywał z ukrycia zdjęcia. Jedno z nich przedstawia transporter opancerzony SKOT, stojący na tle billboardu reklamującego film ,,Czas apokalipsy’’ Francisa Forda Coppoli, wiszącego na budynku kina „Moskwa” w Warszawie.

W 1999r. zaprezentował cykl kilkudziesięciu zdjęć w dużym formacie, zatytułowany „Tabu • Portrety nie portretowanych”, w ramach którego portretował dzieci niepełnosprawne umysłowo. Pierwotnie Niedenthal planował zatytułować wystawę „Niech Moc będzie z tobą!’’, jednak ostatecznie wybrał nazwę „Tabu’’, chcąc lepiej podkreślić problem niepełnosprawnych dzieci oraz przełamywania lęku przed innością.

Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych w Polsce i na świecie.

Został mężem germanistki i tłumaczki literatury niemieckiej, Karoliny Niedenthal; ojciec dziennikarza, Filipa Niedenthala, byłego redaktora naczelnego polskiej edycji miesięcznika „Vogue’’. Gra amatorsko na perkusji.

Otrzymał odznaczenia za swą pracę:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 21 maja 2013 za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za dawanie świadectwa prawdzie o sytuacji w Polsce w czasie stanu wojennego, za osiągnięcia w działalności dziennikarskiej)
  • Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis’’(14 grudnia 2009)

 

 

 

Do zobaczenia!

 

 

 

 

Organizatorem konkursu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Współorganizatorem Gdańsk Press Photo od 25 lat jest Agencja Fotograficzna Kosycarz Foto Press / KFP.

Logo Kosycarz Photo Press

Patronami honorowymi i fundatorami nagród finansowych w konkursie są Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni.  

Herby

Sponsorami projektu są firma PATONA POLSKA oraz Fundacja OKO-LICE KULTURY oraz firma TCF Michał Pecka.

Napis PATONA  Napis TCF 2 Laboratorium Fotograficzne  Logo Fundacja Oko-lice Kultury

Partnerami projektu są Restauracja Kubicki oraz Restauracja Fellini. 

Logo Restauracji Kubicki      Logo Restaurcji Fellini

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności