Akademia Mistrzów

Akademia Mistrzów

„Akademia Mistrzów” to projekt edukacyjny, który proponuje bezpośredni kontakt z mistrzami dzieł sztuki, pasjonatami i ekspertami w swoich dziedzinach oraz popularyzację dziedzictwa narodowego Pomorza, w tym cennych obiektów znajdujących się w zasobach muzealnych i przestrzeni miasta/wsi/zasobach prywatnych.

W ramach projektu wraz z przewodnikiem Gdańska i okolic, pasjonatem historii regionu - Ryszardem Kopittke oraz doświadczonym realizatorem filmów - Robertem Suszko stworzymy trzy materiały filmowe zatytułowane „Portrety”, „Ceramika” oraz „Rzeźba” stanowiące inspirację do pięciu spotkań warsztatowych.

Materiały filmowe opatrzone zostaną tłumaczeniami na PJM oraz napisami, a wybrane obiekty umieszczone w materiałach filmowych uzyskają opis w postaci audiodeskrypcji. Przeprowadzone warsztaty także tłumaczone będą na PJM, dzięki czemu możliwe będzie dotarcie z ofertą kulturalną do osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu.

Filmy i przykładowe scenariusze warsztatów zostaną opublikowane na stronach Organizatora i Partnerów i udostępnione szerokiemu gronu odbiorców.

„Akademia Mistrzów” to także szansa dla nas – ekspertów/ edukatorów/ menedżerów kultury na wzrastanie, zwiększenie swoich kompetencji w obszarze pracy z osobami z dysfunkcją wzroku i słuchu. Pragniemy wsłuchać się w głos uczestniczących w warsztatach osób z powyższymi dysfunkcjami i otworzyć się na ich potrzeby, zaprosić do dalszych wspólnych działań oferując kolejne ciekawe propozycje programowe.

Za udział w naszych filmach i podzielenie się swoją wiedzą dziękujemy zaproszonym muzealnikom/edukatorom/partnerom oraz artystom.

 

By dotrzeć z ofertą kulturalną do osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu wykonaliśmy również audiodeskrypcję dzieł sztuki, które znalazły się w filmach. Playlista dostępna jest pod tym linkiem: www.soundcloud.com/akademia_mistrzow. Oto one:

Autoportret Stanisława Ignacego Witkeiwcza;

Figura św. Olafa, Joahanna Gottlieba Fadembrechta i Johanna Pierona;

Marabut Alfonsa Łosowskiego;

Muzykant Alfreda Lubockiego;

Portret Stanisława Sołtana Jana Chrzciciela Lampi;

Rozbitkowie Czesława Podleśnego;

 

Program warsztatów:

30 sierpnia - warsztat „MOBILE”

Uczestnicy, mając do dyspozycji obiekty naturalne (patyki, pióra, sznurek, korzenie, o ciekawych kształtach, tasiemki, kawałki tkanin), wykonają mobile, czyli rzeźby zawieszane i poruszające się w przestrzeni. Warsztat inspirowany filmem „Rzeźba”

Miejsce: Ratusz Staromiejski

Prowadząca: Grażyna Rigall

Czas: 2-3h

Maksymalnie 12 uczestników

 

13 września - warsztat „KOLAŻ”

Uczestnicy, mając do dyspozycji materiały o różnych fakturach, kształtach i kolorach wykonają pracę plastyczną – kolaż, który może być odzwierciedleniem portretu istot ze świata wyobraźni uczestników. Warsztat inspirowany filmem „Portret”

Miejsce: Ratusz Staromiejski

Prowadząca: Grażyna Rigall

Czas: 2-3h

Maksymalnie 12 uczestników

 

20 września - warsztat „OBIEKTY”

Uczestnicy, mając do dyspozycji materiały o różnych fakturach i kształtach wykonają przestrzenne obiekty z gliny, które będą wykorzystywać przyniesione materiały, bądź będą odwzorowaniem ich kształtów. Warsztat inspirowany filmem „Ceramika”

Miejsce: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących - Wejherowo

Prowadząca: Monika Konca

Czas: 2-3h

Uczestnicy rekrutowani spośród wychowanków Ośrodka.

 

27 września - warsztat „PORTRET”

Warsztat poprzedzony krótkim wykładem o sztuce fotografowania portretu, którego efektem będą zdjęcia portretowe uczestników. Warsztat inspirowany filmem „Portret”

Miejsce: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących - Wejherowo

Prowadzący: Rafał Placek

Czas: 2-3h

Uczestnicy rekrutowani spośród wychowanków Ośrodka.

 

4 października - warsztat „FAKTURY”

Bodźcem do działań artystycznych mogą być zarówno kształty jakie spotykamy w przyrodzie jak i surowce, których nam dostarcza. Jednym z nich jest glina, która stanie się podstawą warsztatów. Podczas warsztatów uczestnicy poznają jej właściwości, ucząc się, że najważniejszy jest etap poszukiwania i podejmowania prób.

Warsztat inspirowany filmem „Ceramika”

Miejsce: Ratusz Staromiejski

Prowadząca: Monika Konca

Czas: 2-3h

Maksymalnie 12 uczestników

 

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

logo Ministerstwa         napis kultura dostepna

 

Partnerami projektu są:

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie

Fundacja Kultury bez Barier

NCK Gdańsk · Audiodeskrypcja dzieł sztuki - Akademia Mistrzów