DP 2020

Festiwal „Dźwięki Północy”

jest wyjątkowym projektem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku; nie tylko ze względu na swoją historię (dłuższą niż działalność samego Centrum) lecz przede wszystkim tematykę, będącą emanacją misji i strategii instytucji.

„Dźwięki Północy” to także jeden z najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce oraz jedyny, który tak wnikliwie koncentruje się na tradycji i kulturze regionu Morza Bałtyckiego.

Festiwal popularyzuje muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą muzyczną i taneczną Polski oraz krajów nadbałtyckich. Pojemna koncepcja pozwala zarówno na liczne eksperymenty, jak i wierną kontynuację tradycji. Wysoka jakość artystyczna jest dla Festiwalu absolutnym priorytetem, a wspólnym mianownikiem występów zawsze pozostaje znakomity warsztat wykonawców oraz indywidualny charakter ich twórczości.

Badamy muzyczne tropy, śledzimy trendy na polskiej i skandynawskiej scenie folkowej, słuchamy i zapraszamy do Gdańska najciekawsze zjawiska – artystów, którzy sięgając po tradycyjne melodie i instrumenty łączą je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, nadając tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie.

Podstawą programu „Dźwięków Północy” są zjawiskowe koncerty, ale od 2008 roku formuła imprezy się poszerza o warsztaty tańca, śpiewu, instrumentalne i rękodzieła, projekcje filmów, spotkania, prezentacje teatralne i kulinarne oraz potańcówki z muzyką graną na żywo.

Festiwal od lat ma stałą i wierną publiczność – zarówno fanów folku, jak i osoby zainteresowane kulturą Skandynawii i państw nadbałtyckich – tłumnie pojawiającą się w Centrum św. Jana i w Ratuszu Staromiejskim. Każda edycja przyciąga też nową widownię, która często zostaje z „Dźwiękami” na dłużej. Są to nie tylko słuchacze i widzowie, ale też artyści, którzy chętnie do Gdańska wracają, mając w pamięci zjawiskową atmosferę Centrum św. Jana oraz znakomite przyjęcie przez trójmiejską publiczność.

Kuratorka: Aleksandra Kminikowska