22.07.2020 - 22.07.2020

Miasto naszych marzeń: Natura Stoczni/ Dzika zieleń

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, we współpracy ze 100cznia, zaprasza na drugie spotkanie w ramach cyklu Miasto Naszych Marzeń: NATURA STOCZNI.

W ramach europejskiego projektu Memory of Water już ponad rok zbieramy wspólne wyobrażenia i marzenia o możliwej przyszłości dawnych terenów Stoczni Gdańskiej. W partycypacyjnym procesie, zatytułowanym Stocznia od Nowa, jego uczestniczki i uczestnicy zgłosili swe marzenia w sześciu ka­tegoriach tematycznych, w tym ZIELEŃ I EKOLOGIA, na której teraz planujemy skoncentrować naszą szczególną uwagę. Znaczna część tych marzeń zainspirowała kilka międzynarodowych interwencji artystycznych, zrealizowanych w 2019 r na terenach „Stoczni Cesarskiej” – i do dziś tam obecnych. Mamy nadzieję, że zainspirują także Was. Będziemy się spotykać przez całe lato raz w miesiącu w 100czni, by w „pięknych okolicznościach przyrody” porozmawiać z autorkami i autorami ciekawych pomysłów o tym jak zazieleniać nasze miasto, w tym również  zagospodarowywane obecnie tereny Stoczni.

Pierwsze spotkanie odbyło się 24 czerwca. Agnieszka Wołodźko, artystka, kuratorka, animatorka kultury przedstawiła pomysł „Ogrodu solidarności”. Podczas kolejnego spotkania Filip Ignatowicz opowie nam o "Dzikiej zieleni - czyli wolności i swobodzie dla roślin", artysta multimedialny i reżyser, związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Punktem wyjścia do rozmowy będzie marzenie artysty zgłoszone przez niego podczas naszych ubiegłorocznych konsultacji. Postulował on wtedy pozostawienie wybranego stoczniowego budynku wpływom czasu i Natury. Ten rodzaj manifestacji wizualnej uczyniłby z niego świadomą (i zabezpieczoną) zarośniętą zielenią ruinę, rodzaj instalacji artystycznej, jako przemyślanej interwencji w stoczniowy krajobraz przyszłych przestrzeni publicznych. Podczas dyskusji postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak uwolnić zieleń, żeby swobodnie kolonizowała poprzemysłowe przestrzenie dawnej Stoczni.

Kolejne spotkania (26 sierpnia, 16 września) bedą miały następujące tematy: "„Skrzydlaci, futrzani i inni nie-ludzcy mieszkańcy miast – jak stworzyć przestrzeń miejską przyjazną różnym gatunkom fauny i flory", „Założenia parkowe i zielone szlaki – Park Steffensa jako punkt odniesienia”

Opracowanie koncepcji i prowadzenie spotkań: Roman Sebstyański.

Koordynacja projektu „Memory of Water” w Gdańsku: Magda Zakrzewska-Duda, Katarzyna Szewciów (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku).

Współpraca 100cznia: Kuba Łukaszewski

Prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zapoznanie się z regulaminem przebywania na terenie strefy 100cznia 

 

Wydarzenie w ramach projektu Memory of Water

Ue