26.08.2020 - 26.08.2020

Miasto naszych marzeń: Natura Stoczni

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, we współpracy ze 100cznia, zaprasza na trzecie spotkanie w ramach cyklu Miasto Naszych Marzeń: NATURA STOCZNI.

W ramach europejskiego projektu Memory of Water już ponad rok zbieramy wspólne wyobrażenia i marzenia o możliwej przyszłości dawnych terenów Stoczni Gdańskiej. W partycypacyjnym procesie, zatytułowanym Stocznia od Nowa, jego uczestniczki i uczestnicy zgłosili swe marzenia w sześciu ka­tegoriach tematycznych, w tym ZIELEŃ I EKOLOGIA, na której teraz planujemy skoncentrować naszą szczególną uwagę. Znaczna część tych marzeń zainspirowała kilka międzynarodowych interwencji artystycznych, zrealizowanych w 2019 r na terenach „Stoczni Cesarskiej” – i do dziś tam obecnych. Mamy nadzieję, że zainspirują także Was. Będziemy się spotykać przez całe lato raz w miesiącu w 100czni, by w „pięknych okolicznościach przyrody” porozmawiać z autorkami i autorami ciekawych pomysłów o tym jak zazieleniać nasze miasto, w tym również  zagospodarowywane obecnie tereny Stoczni.

Pierwsze spotkanie odbyło się 24 czerwca. Agnieszka Wołodźko, artystka, kuratorka, animatorka kultury przedstawiła pomysł „Ogrodu solidarności”. Podczas kolejnego spotkania (22 lipca)  Filip Ignatowicz opowiedział nam o "Dzikiej zieleni - czyli wolności i swobodzie dla roślin".

Najbliższa rozmowa z Kamilą Chomicz będzie miała następujący temat: "„Skrzydlaci, futrzani i inni nie-ludzcy mieszkańcy miast – jak stworzyć przestrzeń miejską przyjazną różnym gatunkom fauny i flory".

Rozmowę poprowadzi Agnieszka Wołodźko.

Jak na terenach postoczniowych stworzyć przestrzenie tak przyrodniczo atrakcyjne dla zwierząt, żeby same chciały w nich zamieszkać. Będziemy rozmawiać o infrastrukturze zielonej, ale i budowlanej. Zastanowimy się jakie rośliny i sposoby ich aranżacji zachęcają nie-ludzkich mieszkańców do osiedlania się na danym terenie. Poruszymy temat zabudowy – jak należy ją projektować i jakich materiałów używać, by stała się bezpiecznym miejscem do współistnienia wielu gatunków: zarówno ludzi, jaki i insektów, płazów, ptaków etc.  Oprócz uli na dachach i budek dla jerzyków zaproponujemy także inne konkretne rozwiązania.

 

16 września odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu pt.: „Założenia parkowe i zielone szlaki – Park Steffensa jako punkt odniesienia”

Opracowanie koncepcji i prowadzenie spotkań: Roman Sebstyański.

Koordynacja projektu „Memory of Water” w Gdańsku: Magda Zakrzewska-Duda, Katarzyna Szewciów (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku).

Współpraca 100cznia: Kuba Łukaszewski

Prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zapoznanie się z regulaminem przebywania na terenie strefy 100cznia 

 

Wydarzenie w ramach projektu Memory of Water

Ue