Veni. Józef Czerniawski
03.07.2022 - 27.07.2022

„Veni” – wystawa prac Józefa Czerniawskiego

Termin: 3-27 VII 2022

Wernisaż: 2 VII, godz. 18:00

Bilety: wstęp bezpłatny;

Autor prac: Józef Czerniawski

Koordynatorka: Monika Konca

Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Józef Czerniawski jest jednym z najbardziej znanych trójmiejskich artystów swojego pokolenia. Zmarł w Krakowie 6 października 2021, zanim zdążyliśmy zrealizować planowaną od dawna wystawę w galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

O wystawie zaczęliśmy rozmawiać kilka lat temu, ale gdy w 2020 roku wszystko już było ustalone, a gotowe projekty zaproszeń czekały na druk, pojawiła się pierwsza fala pandemii. Potem dwukrotnie przekładaliśmy termin wystawy, profesor już wtedy mocno schorowany, nie chciał ryzykować. Czekaliśmy na właściwy czas…

Dziś chcemy pokazać Państwu ostatnie prace tego wybitnego artysty. W wyborze pomaga jego córka, Alicja Czerniawska absolwentka gdańskiej ASP. Tę samą uczelnię ukończył jej tata, a potem prowadził tam Pracownię Rysunku i Malarstwa.

Józef Czerniawski był współzałożycielem grupy artystycznej COX oraz współzałożycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki Jeden Świat z siedzibą w Sopocie. Od lat był związany z sopockim klubem Sfinks. Był autorem i uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. współautorem projektu „Wiatr od morza” – w stulecie odzyskania niepodległości.

„Chodzi o kontemplację. Formy najprostsze, abstrakcyjne pozwalają się zatopić w niczym niezmąconej kontemplacji. W swoich pracach koncentruję się na poszukiwaniach strukturalnych i iluzyjnych inspirowanych rzeczywistością oraz fenomenami natury, ładem i harmonią krajobrazu, zdarzeniami i zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie.”

Józef Czerniawski

Veni. Wystawa prac Józefa Czerniawskiego

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności