Koncert karnawałowy
28.01.2023

Polski Chór Kameralny. Koncert karnawałowy

Termin: 28 I 2023, godz. 18.00
Bilety: w cenie 30 (ulgowy) i 40 zł (normalny) do kupienia na www.bilety24.pl oraz w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem
Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Polski Chór Kameralny zaprasza na Koncert Karnawałowy, który odbędzie się w sobotę, 28 stycznia o godz. 18:00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Będzie to muzyczna podróż do niezwykłego świata amerykańskich filmów i musicali z lat '30 -'50 ubiegłego wieku. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory George’a Gershwina i Leonarda Bernsteina, którzy spośród amerykańskich muzyków XX wieku osiągnęli największy międzynarodowy sukces. Obaj komponowali muzykę łączącą klasykę z jazzem i popem, obaj byli świetnymi pianistami.

Muzyka Gershwina jest niezwykła, gdyż brzmi jak klasyczna i popularna zarazem, zawsze budząc wielkie zainteresowanie słuchaczy. Uznając jazz za rodzaj amerykańskiej muzyki ludowej, Gershwin udowodnił, że może on być, jak folklor innych krajów, inspiracją dla utworów symfonicznych i nadawać im narodowe piętno. W mistrzowski sposób potrafił zacierać dotychczas nieprzekraczalne granice między jazzem czy, szerzej, muzyką rozrywkową, a klasyką, czego przykładami są między innymi „Błękitna rapsodia" czy poemat symfoniczny „Amerykanin w Paryżu”.  W programie koncertu znajdzie się jeden z jego słynnych standardów jazzowych – I got rhythm pochodzący z musicalu „Girl crazy”, a także wybór utworów z opery „Porgy and Bess”.

Bernstein działał dodatkowo jako dyrygent, pedagog, popularyzator i organizator życia muzycznego, publicysta i wydawca, aktywista społeczny. Na gruncie kompozycji największe sukcesy odnosił jako twórca broadwayowskich musicali, ale tworzył również symfonie, muzykę do baletu i muzykę sakralną. Jego słynny musical „West side story” przedstawia historię nieszczęśliwej miłości Romea i Julii wśród zaniedbanej młodzieży współczesnego Nowego Jorku - Amerykanina Tony'ego i portorykańskiej imigrantki Marii, którzy są członkami walczących ze sobą nowojorskich gangów. 
Podczas koncertu zabrzmią też znane melodie z filmów „Every Night at Eight” oraz musicali „Randka z Judy” i „Clowns in Clover”.  

Zapraszamy na muzyczny karnawał z Polskim Chórem Kameralnym.

PROGRAM
George Gershwin, arr. Clay Warnick I got rhythm z musicalu „Girl crazy”
George Gershwin, arr. Clay Warnick „Porgy and Bess”
Jimmy McHugh, Herbert Stothart, arr. Harry Robert Wilson „A melodic caravan” (I feel a song comin’ on, I’m in the mood for love,  It’s a most unusual day, Don’t blame me, Cuban love song)
Leonard Bernstein, arr. William Stickles  „West side story”
William Steffe, arr. Peter J. Wilhousky Battle Hymn of the Republic

WYKONAWCY
Polski Chór Kameralny
Julita Kuczborska  trąbka
Łukasz Jankowski  fortepian
Jan Łukaszewski dyrygent

 

Polski Chór Kameralny

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jest wybitnym, profesjonalnym zespołem chóralnym dysponującym niepowtarzalną barwą, najwyższymi umiejętnościami technicznymi oraz niespotykanie szerokim repertuarem. Sława chóru, który sięga wyżyn estetycznych, dotarła nie tylko do najważniejszych sal koncertowych w Polsce, ale także do wielu znaczących ośrodków muzycznych w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis powstał w 1978 roku z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego, który był jego pierwszych dyrektorem artystycznym. W roku 1983 kierownictwo artystyczne nad zespołem przejął brat założyciela – Jan Łukaszewski.

Zespół dokonał blisko 700 prawykonań, wśród których były dzieła Henryka Mikołaj Góreckiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer, Edward Pałłasz, Juliusz Łuciuk, Andrzej Koszewski, Krzysztof Penderecki, Paweł Łukaszewski, a także kompozytorzy zagraniczni.

Zespół cieszy się od lat opinią wszechstronnego chóru o unikatowej barwie głosów, co otworzyło zespołowi możliwość współpracy z tak znakomitymi orkiestrami, jak: Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Academy of Ancient Music, Divino Sospiro, Neue Düsseldorfer Hofmusik, Concilium Musicum Wien, Akademie für Alte Musik Berlin, Venice Baroque Orchestra oraz z tak wybitnymi dyrygentami chóralnymi, jak: Eric Ericson, Uwe Gronostay czy Stephen Layton.

Zespół jest zapraszany na tak prestiżowe festiwale muzyczne, jak m.in: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Soundstreams, Muzyka w Starym Krakowie, Poznańska Wiosna Muzyczna.

Polski Chór Kameralny z powodzeniem nagrywa płyty oraz audycje muzyczne dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych oraz stacji telewizyjnych.

W dorobku fonograficznym zespołu znajduje się ponad 80 płyt, z których statystycznie co czwarta była nominowana, a sześć zostało nagrodzonych Fryderykiem - nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej. Nagrania chóru potwierdzają nie tylko jego perfekcje wykonawczą, ale także jego urzekającą, natychmiast rozpoznawalną barwę, którą porównywano do barw najszlachetniejszych instrumentów lutniczych czy najpiękniejszych głosów ptaków. Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, jako pierwszy zespół na świecie, nagrał komplet utworów na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego, za które to nagrania w roku 2010 i 2014 zespół otrzymał nagrody Orphée D’or przyznawane przez Academie du Disque Lyrique. Zespół wielokrotnie interpretował utwory Maestro Pendereckiego w obecności kompozytora, a nawet pod Jego dyrekcją. Polski Chór Kameralny dostąpił zaszczytu światowego prawykonania Jego drugiej autorskiej wersji Missa Breavis.

W roku 2013 Polski Chór Kameralny, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, z towarzyszeniem szwajcarskiego zespołu instrumentalnego Musica Fiorita dokonał pierwszego nagrania 55 zachowanych motetów gdańskiego kompozytora Andrzeja Hakenbergera (1574–1627). Dwupłytowy album z tymi nagraniami ukazał się w 2018 roku w wydawnictwie Naxos.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jest instytucją kultury Miasta Gdańska. Zespół należy do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO.

Od roku 2006 jest producentem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, w którym także bierze udział jako sceniczny wykonawca.

W 2023 roku Polski Chór Kameralny obchodzi jubileusz 45-lecia swojej działalności artystycznej.
 

Partnerem organizacyjnym koncertu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.