Spotkanie z Michałem Ślubowskim wokół książki „Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie”
04.04.2023

Spotkanie z Michałem Ślubowskim wokół książki „Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie”

Termin: 4 IV 2023, godz. 18.00;
Bilety: bezpłatny;
Prowadzenie: Ewa Jasińska;
Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35       

Bohaterkami tej książki są gdańszczanki. Niektóre z nich znamy z imienia i nazwiska, jak Annę Renatę Breyne, Almę Richter czy Johannę Schopenhauer. Inne możemy poznać jedynie zbiorowo, jako członkinie grup społecznych: zakonnic, służących, proszarek czy położnych.

Obok mieszkanek Gdańska bohaterkami zbioru felietonów historycznych są również wybitne postaci swoich czasów, które gościły w mieście: angielska mistyczka Margery Kempe, niemiecka aktorka Karoline Bauer, kilka polskich królowych, pruska królowa Luiza. Oficjalnie nie sprawowały władzy i nie mogły samodzielnie decydować o swoim losie, ale ich wpływ na politykę, kulturę czy religię był bezsprzeczny.

Dzięki książce „Proszarki, celebrytki i święte” historia Gdańska po raz kolejny zostaje uzupełniona o perspektywę herstoryczną.

Michał Ślubowski: Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, przewodnik po Górze Gradowej i Oliwie, pracownik Hevelianum. Autor książek Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne” (2020) oraz Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie” (2023). Twórca strony Gedanarium, poświęconej historii Gdańska i życiu jego mieszkańców. Wspólnie z żoną Alicją nagrywa podkasty „Gdańskie makabreski” i „Historia Gdańska dla każdego”. Stypendysta Miasta Gdańska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka na Strzyży, jest opiekunem psa Lucka.

Ewa Jasińska: absolwentka politologii oraz filologii włoskiej, animatorka kultury, przewodniczka PTTK po Trójmieście, koordynatorka sieci współpracy instytucji kultury na Starym Mieście – RadUNIA Kultury, kieruje Działem Międzynarodowym w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Marpress.

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.