praca Mariana Kołodzieja przedstawiająca autora wraz z żoną Haliną Słojewską
11/11/2021

Marian Kołodziej w naszej pamięci...

Marian Kołodziej był blisko związany z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Ten malarz i scenograf, świadek historii, twórca wizjonerskich ołtarzy papieskich (Gdańsk 1987, Sopot 1999), 6 grudnia 2021 r. obchodziłby swoje setne urodziny. Zapraszamy do wspólnego upamiętnienia Artysty.

Zapraszamy na stronę internetową www.mariankolodziej.pl, przygotowaną przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Domena ta przybliża mniej znaną stronę twórczości Kołodzieja, jaką stanowią  rysunki satyryczne.

Impulsem do zajęcia się karykaturą było dla Artysty tysiąclecie Gdańska. Kołodziej portretował swoich przyjaciół i znajomych z kręgu kultury i sztuki, ale również polityków czy sportowców. Uwieczniał osoby, które lubił i te, za którymi nie przepadał. Swoje prace zaprezentował w Nadbałtyckim Centrum Kultury na dwóch wystawach: „Kto jest kim w teatrze Mariana Kołodzieja” (1997) oraz „A to Polska właśnie…” ( 2004).

10 grudnia 2021
Sala Mieszczańska NCK, godz. 17:00

Zapraszamy na wieczór wspomnień, organizowany wspólnie z Fundacją Ars Sine Qua Non. W spotkaniu wezmą udział przyjaciele i współpracownicy Mariana Kołodzieja: prof. Józef Borzyszkowski, Krzysztof Gordon, Małgorzata Abramowicz i ks. Krzysztof Niedałtowski. Liczymy, że także Państwo – przyjaciele, znajomi i nieznajomi, dla których Marian Kołodziej był i jest ważną osobą – włączycie się do rozmowy, przywołując związane z Jubilatem historie czy dzieląc się wrażeniami z odbioru jego twórczości.  

Galeria NCK, godz. 18:30
Pod kreską Mariana Kołodzieja. Rysunki satyryczne

Po wieczorze wspomnień nastąpi otwarcie wystawy prac Kołodzieja, dzięki której poznamy go jako rysownika satyrycznych portretów znanych postaci pomorskiej kultury i życia publicznego.

Na wystawie zaprezentowane zostaną rysunki przeniesione do wspomnianej wyżej wirtualnej galerii www.mariankolodziej.pl. Dodatkową atrakcją będą materiały scenograficzne, wykorzystane w inscenizacji „Tragedii o Bogaczu i Łazarzu” (kościół św. Jana, 2001, reż. Krzysztof Babicki).

Wystawa będzie czynna od 11.12 2021 do 10.01.2022, w godz. 9:00-18:00

Zachęcamy również do odwiedzenia księgarni Nadbałtyckiego Centrum Kultury, w której nabyć można albumy z pracami Mariana Kołodzieja: 

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności