Metropolia Jest Okey 2022. Pokaz filmu I Stefan

PREMIERA FILMU  "I STEFAN" - pełnometrażowy film eksperymentalny o fragmentarycznym życiu artysty. 

Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35; Gdańsk

Data: 30.12.2022 (piątek)

Pokaz filmu (63`) i dyskusja: 18.00 - 20.00

Spotkanie po filmie i dyskusja: O wolności intelektualnej i konieczności tworzenia.

Wstęp wolny

 

Drodzy Nieznajomi, Znajomi i Przyjaciele,

serdecznie zapraszamy do Nadbałtyckiego Centrum Kultury w ramach festiwalu Metropolia Jest Okey na polską premierę pełnometrażowego, eksperymentalnego filmu polsko-holenderskiej pary filmowców (Beata i Onno Staszyńskich-Hansen).

To kolejne spotkanie z cyklu LABORATORIUM DIALOGU. Zapraszamy na wspólne doświadczenie, chwilę autorefleksji, refleksji - bez opinii - i możliwość dyskusji z autorami, zaproszonymi gośćmi, aby móc realizować swoje prawo do spojrzenia w głąb czym może być wolność intelektualna z różnych perspektyw.

Istotne miejsce w narracji filmowej zajmuje muzyka Jarosława Janiszewskiego i zespołu Bielizna - legendy Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej

▶ O filmie I STEFAN:
W 2022 roku film wędrował po światowych festiwalach, trafił do selekcji, otrzymywał wyróżnienia i nagrody, a gdy na jednym z festiwali /LA Underground Film Forum Committee/, gdy film I STEFAN nie dopasował do żadnej kategorii autorzy otrzymał honorowe wyróżnienie: "we would like to take this moment to recognize I STEFAN by giving you the Honorable Mention title, for your vision and the film's unique contribution to cinema".

I STEFAN
czas: 63 minut
język: angielski

napisy: polskie
ograniczenia wiekowe: 16 +
scenariusz: Onno Hansen-Staszyński
reżyseria: Beata Staszyńska-Hansen i Onno Hansen-Staszyński
muzyka: Jarosław Janiszewski & Bielizna
producent: Ohennennoh BV

▶Streszczenie:

Fikcyjna postać, Stefan, zmęczona czekaniem na publikację przez swojego twórcę, bierze swój los w swoje ręce. Stefan uwięziony w Nośniku próbuje go przejąć. Nośnik, do którego został przydzielony Stefan, nic o nim nie wie. Nośnik jest artystą, który cierpi z powodu traumy i epizodów utraty świadomości. Relacja między Stefanem a jego Nośnikiem radykalnie się zmienia, gdy Nośnik odnajduje miłość.

▶ O formie filmu:

I STEFAN - film wyreżyserowali Beata Staszyńska-Hansen i Onno Hansen-Staszyński. Beata jako absolwentką
PWSFTviT w Łodzi realizowała filmy dokumentalne, teledyski i inne filmy krótkometrażowe, ale nigdy wcześniej nie wyreżyserowała filmu fabularnego, pełnometrażowego. Doświadczenie filmowe Onno ograniczało się do wyreżyserowania jednego filmu fabularnego, gdy miał 17 lat, a następnie przeszedł na emeryturę aż do teraz. MUZYKA - w filmie pełni istotną rolę komentarza. To twórczość Jarosława Janiszewskiego i zespołu Bielizna - legendarnego, polskiego zespołu z Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej.
FILM EKSPERYMENTALNY - film na podstawie oryginalnego scenariusza został w większości sfilmowany intuicyjnie za pomocą kamery akcji (TomTom Bandit, nie jest już w produkcji) bez użycia wyświetlacza lub wizjera. Został nakręcony bez budowania planów filmowych i ekipy filmowej. Filmowanie odbywało się zgodnie ze wszystkimi, ówczesnymi zaleceniami pandemicznymi, co czyni go unikalnym dokumentem czasu.

▶ WSPARCIE - premiera to okazja, aby przypomnieć, że w czasie pracy nad filmem otrzymaliśmy wiele wsparcia, za co bardzo wszystkim serdecznie dziękujemy:

Teresa Staszyńska
Jarosław Janiszewski
Jarosław Figura
Bielizna
Larry Okey Ugwu
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Michał Strot
Piwnica Rajców
Piotr Pertkiewicz
Pidoartsgroup
Maarten Luijendijk
Café Sound Garden
Stedelijk Museum Amsterdam
Marcel van de Graaf
Klankbeeld

▶ KONTAKT Z AUTORAMI:

I Stefan | Onno Hansen | Beata Staszyńska-Hansen
 

Laboratorium Dialogu
DO MIŁEGO ZOBACZENIA!

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności