27 grudnia 2023 / środa / 18:00 / wstęp wolny

Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk)

 

Next to Nothing

Projekt muzyczny stworzony przez kontratenora Jakuba Borowczyka oraz pianistkę Aleksandrę Dąbrowską. Jest to inicjatywa artystyczna powstała z pasji i chęci zgłębiania nurtu minimalistycznego w muzyce. Owocem wieloletniej współpracy artystów jest płyta zawierająca wykonania utworów kompozytorów minimalistycznych.

Na szczególną uwagę zasługuje cykl “Six Celan Songs” Michaela Nymana. Kompozycja napisana jest do słów Paula Celana - poety postmodernistycznego. Będzie to jej polska prapremiera - w dodatku w nietypowym składzie wykonawczym, na kontratenor i fortepian.

Jakub Borowczyk

Student szkoły doktorskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktywnie koncertuje w Polsce i za granicą, z dużym powodzeniem wykonuje muzykę operową, kantatowo-oratoryjną i lirykę wokalną ze szczególnym uwzględnieniem literatury współczesnej (w listopadzie 2019w Minoritenkirche/ Wiedeń zaśpiewał partię solową w dziele Lery Auerbach pt. "Goetia.72. In umbra lucis (2019) z zespołem Cracow Singers, z którym występował również w 2020). Stara się ukazywać iż głos kontratenorowy jest głosem uniwersalnym - nie ograniczonym tylko do wykonawstwa muzyki baroku.

Aleksandra Dąbrowska

Pianistka i korepetytorka na Akademii Muzycznej w Gdańsku, pracująca na stanowisku Asystenta. Laureatka wielu nagród o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Koncertowała m.in we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Australii. Specjalizuje się w pracy ze śpiewakami operowymi, natomiast jej kariera artystyczna przebiega dwutorowo. Aktywnie koncertuje jako muzyk klasyczny, równolegle rozwijając swój autorski projekt pod nazwą Odet (Nagroda dla Artysty Roku / Soundedit Spotlight 2019).

 

Next to Nothing

 

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.