Napis Pomorski Inkubator Kultury i symbol Gryfa

„Artyści do PIK! Wystawa zbiorowa artystów rezydentów Pomorskiego Inkubatora Kultury”

 

  • Wystawa w ramach 15. Festiwalu Metropolia Jest Okey

W wystawie udział biorą: Lionel Barthe, Wirginia Buraczewska, Piotr Dziewanowski, Maciej Górski, Alicja Kajtanowska, Magdalena Kuczkowska-Adametz, Agnieszka Ledóchowska, Karolina Obuchowska, Karolina Pielak, Maciej Wichnowski, Katarzyna Włoch.

 

Pokazujemy rysunki, akwarele, pastele, ceramiczne obrazy, rzeźby, malarstwo olejne, grafikę, multimedia.

Wernisaż: poniedziałek 20 XII 2021 o godzinie 15:00 

PIK znajduje się w Republice Marzeń w Gdańsku Wrzeszczu, na terenie Garnizonu, przy ul. J. Słowackiego 21, na drugim piętrze
 

wystawa czynna
21–23 i 26–30 XII
od 14.00 do 18.00

 

  • Maciej Górski

otwarta pracownia grafiki warsztatowej

27 XII 2021, 11:00–16:00

W Republice Marzeń mieści się Pomorski Inkubator Kultury, a w PIKu rezyduje Maciej Górski. Zapraszamy do jego pracowni: podejrzyj codzienny tryb twórczej pracy, sprawdź, jak działa prasa drukarska, sitodruk, zapytaj o techniki grafiki warsztatowej, metody, materiały. 

„W swoich pracach łączę techniki kolografii, monotypii i linorytu. Eksploruję faktury oraz tekstury. To napędza mnie w twórczości oraz zapewnia wolność w podejmowaniu kreatywnych decyzji. Badanie palety barw oraz łączenie kolorów z wielu matryc na jednej odbitce jest dla mnie wielką inspiracją.

Swoją przygodę z grafiką warsztatową zacząłem na Politechnice Białostockiej Wydziału Architektury na kierunku Grafika. Po studiach przeniosłem się na sześć lat do Londynu i tam kontynuowałem swoją twórczość w studiu graficznym: London Printmaking Studio. Brałem udział w wystawach grupowych w Anglii, Czechach i Polsce” – Maciej Górski, artysta grafik.

 

  • „Artyści do PIK! Wystawa zbiorowa artystów rezydentów Pomorskiego Inkubatora Kultury” w ramach 15. Festiwalu Metropolia Jest Okey to nasza pierwsza tak spora i kondensująca realizacja prezentująca pracę rezydentów PIK. To swoiste podsumowanie roku. 

Zależało nam na różnorodności. Tak jak eklektyczna jest obsada projektu PIK, tak też pomyślana została sama wystawa: złożona z różnych form plastycznych, technik, gabarytów, emocji i nastrojów. W odmienności upatrujemy wartość. Z utkanych tak wielu różnorodnych wątków czerpiemy siłę. Pokazujemy rysunki, akwarele, pastele, ceramiczne obrazy, rzeźby, malarstwo olejne, grafikę, multimedia.

 

  • W wystawie udział biorą: Lionel Barthe, Wirginia Buraczewska, Piotr Dziewanowski, Maciej Górski, Alicja Kajtanowska, Magdalena Kuczkowska-Adametz, Agnieszka Ledóchowska, Karolina Obuchowska, Karolina Pielak, Maciej Wichnowski, Katarzyna Włoch.

_ _ _ _ _

Prace pomorskich artystów eksponujemy w dwóch salach Republiki Marzeń, miejsce to ma niezwykłe genius loci. Czarna sala jest teatralna, biała – malarska. Obie przywołują światło i konotują rozmaite sposoby jego użycia. Przestrzenie są na co dzień wykorzystywane przez twórców, różnorodne ich media i tworzywa. W PIKu nie tylko eksponujemy efekt pracy, artyści tutaj pracują, mają swój azyl, przestrzeń bezpieczeństwa i skupienia. 

Od maja 2021 w naszym pomorskim domu pracy twórczej rezyduje czterdzieści podmiotów artystycznych. Są to pojedynczy artyści plastycy, zespoły teatralne, taneczne, muzyczne. Nabór trwa nieustannie, w sposób ciągły.

Wystawą i jej tytułem wołamy: „Artyści do PIK!” – to nasze hasło od początku inicjatywy zrzeszania twórców w tych trudnych czasach. To wezwanie do działania, do chwycenia za narzędzia i do tworzenia razem. Kreatywna siła jest energią. Co z nią zrobisz? Co jest dla ciebie ważne? O co chcesz walczyć swoją sztuką? 

Czasy izolacji wywróciły i nasz świat do góry nogami, wzbudziły tęsknotę za spotkaniem bratnich dusz i za przejrzeniem się wreszcie w czyichś oczach, wygenerowały potrzebę otrząśnięcia się z samotności. W PIKu możemy wspólnie rozwijać projekty, nadać im zupełnie nowy kierunek i tempo. Ktoś kiedyś powiedział: Isolation is a dream killer. Rozwiązanie jest jedno – rzuć wszystko i chodź malować! 

PIK jest miejscem nie tylko twórczej pracy, ale też szkołą wiedzy o prowadzeniu kariery artystycznej i realizacji projektów. Pomagamy artystom z Pomorza, których działalność została osłabiona przez pandemię. Dlatego wzywamy do przekornego konsumpcjonizmu: kupujcie prace pomorskich artystów! Ciężko tu pracujemy, aby wbrew wszystkiemu rozwijać kulturę i sztukę Pomorza. 

 

Marzena Gawrysiak

dyrektor artystyczna Pomorskiego Inkubatora Kultury

kuratorka wystawy „Artyści do PIK! Wystawa zbiorowa artystów rezydentów Pomorskiego Inkubatora Kultury” w ramach 15. Festiwalu Metropolia Jest Okey

 

PIK to projekt pilotażowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, sponsor strategiczny: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

 

  • 20 - 23 oraz 26 - 30 grudnia

Gdańsk / Pomorski Inkubator Kultury / Juliusza Słowackiego 21 / Godziny zwiedzania: 14:00 - 18:00

Wstęp wolny