Warsztaty haftu ukraińskiego pt “ świat ukraińskiego haftu i  kultury ludowej”

Od starożytności do czasów współczesnych haft jest jedną z popularniejszych technik zdobienia tkanin. Zapraszamy do ciekawej podróży w świat ukraińskiego haftu i  kultury ludowej. Poznamy wzory  haftu pochodzące z różnych regionów Ukrainy - motywy, ornamenty, różnego rodzaju techniki i specyfikę wykonania, szeroką gamę barw i wzorów, zastosowanie. Swoją wiedzą podzieli się mistrzyni sztuki ludowej Nataliia Kovalyshyna.

Haft ukraiński przykład   Haft ukraiński przykład   Haft ukraiński przykład

Warsztaty malarstwa ukraińskiego - petrykiwka

Podczas otwartych warsztatów będziemy mieli okazję poznać sztukę petrykiwską. Malarstwo to  pochodzi z obwodu Dniepropietrowskiego z wioski Petrykiwka. Jest to dawna technika która polegała na dekorowaniu i ozdabianiu chat i elementów wnętrza, później i przedmiotów użytku codziennego. Dominują w niej motywy kwiatowe, zwierzęce, pejzaż oraz ludzie. Niesamowita kolorystyka oraz nietypowe techniki malowania przedstawiają nam magiczny świat sztuki petrykiwskiej, która została uznana w 2013 roku przez UNESCO jako Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe.

Warsztaty poprowadzi Marta Zvarych - malarka, projektantka wnętrz, tatuażystką preferującą styl folkart.

Zobacz wideo ⬇

petrykiwka   petrykiwka

 Warsztaty malowania na torbach i t-shirtach

Krok po kroku przejdziemy przez cały proces: tworzenie moodboardów, tworzenie wstępnego szkicu, przekształcenie szkicu w rysunek na produkcie np. torebka, koszulka itp. Przygotujemy wybrany produkt do malowania farbami akrylowymi i przejdziemy przez wszystkie etapy tworzenia obrazu na tkaninie. Prowadząca: Ivanna Rubliuk - artystka, grafik komputerowy oraz ilustratorka, ekspertka w dziedzinie ręcznie malowanych obrazów oraz murali artystycznych. Absolwentka studiów magisterskich Akademii sztuk pięknych w Gdańsku  na kierunku  grafika projektowa oraz  Wschodnioeropejskiego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki na kierunku malarstwo, sztuka dekoracyjna, restauracja oraz pedagogika. 

Warsztaty malowania (na lnie, lnianych materiałach) prowadzenie: Ivanna Rubliuk   Warsztaty malowania (na lnie, lnianych materiałach) prowadzenie: Ivanna Rubliuk   Warsztaty malowania (na lnie, lnianych materiałach) prowadzenie: Ivanna Rubliuk

Na wszystkie warsztaty wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona

Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz kontakt na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

Deklaracja dostępności

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.