01.01.1990 - 01.01.1990

Muzyczne Forum Młodych - koncert pianistki Aleksandry Mozgiel;

9 maja o godz. 18 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędzie się XXII koncert z cyklu Muzyczne Forum Młodych. Wystąpi pianistka Aleksandra Mozgiel.

Aleksandra Mozgiel rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej stopnia Podstawowego i Licealnego im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie mgr Mirosławy Pruskiej. Naukę w Liceum Muzycznym ukończyła w 1998 roku otrzymując od Kuratora Oświaty tytuł Najlepszego Maturzysty oraz dyplom z wyróżnieniem.W 2004 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, gdzie obecnie jest asystentką (katedry fortepianu o muzyki kameralnej). Studiowała także w paryskim Conservatoire National SupÓrieur de Musique et de Danse pracując pod kierunkiem prof. Michela BÓroffa i prof. Erica Le Sage. Jest studentką IV roku w Hochschule fĂĽr Musik und Theater w Hanowerze w klasie prof. Gerrita Zitterbarta. Pianistka brała też udział w mistrzowskich kursach interpretacji, pracując pod kierunkiem pedagogów takich jak prof. prof. Henry Meyer, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Miró String Quartet, Laszlo Simon, Dennis Lee, Teresa Manasterska, Czeslaw Stańczyk, Paweł Skrzypek, Robert Kabara, Jean-François Heisser czy Michel BÓroff. Była również stażystką podczas prestiżowych kursów muzycznych AcadÓmie Internationale de Musique Maurice Ravel w St.-Jean-de-Luz (Francja) oraz AcadÓmie Internationale d'ÓtÓ w Nicei. Otrzymała wielu nagród i stypendiów. Wraz z Kwartetem Fortepianowym "DalĂ­" dwukrotnie (2000 r., 2001 r.) była nominowana przez Kolegium Rektorskie Akademii Muzycznej w Gdańsku do Nagrody Czerwonej Róży w konkursie na najlepsze koło naukowe Trójmiasta. W 2002 roku w tymże konkursie przyznano im II Nagrodę. Otrzymała także prestiżową Nagrodę dla Młodych Twórców przyznawaną corocznie przez Prezydenta Miasta Gdańska najbardziej obiecującym artystom gdańskim (2003 r.)

Aleksandra Mozgiel jest laureatką 30 nagród na 25 krajowych i międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych., jej osiągnięcia to m. in.: I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym EPTA w Krakowie (1994), II i I Nagroda w Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej w łodzi (1997, 1999), III Nagroda oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie dzieła patrona konkursu w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2000), II Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Illzach – Francja (2001), II Nagroda oraz Nagroda Publiczności w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w PÓrtschach (Austria) - kategoria: muzyka kameralna (2001), III Nagroda w Konkursie na stypendia Fundacji Yamaha w Warszawie (2002), II Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Johannesa Brahmsa w PÓrtschach (Austria) - kategoria: fortepian (2002), laureatka "Estrady Młodych" XXXVIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz nagroda za najlepsze wykonanie Sonaty Witolda Lutosławskiego (2004). Ostatnio pianistka otrzymała nagrodę za wyróżniający się akompaniament na VI Miedzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w łodzi. Koncertuje w kraju i za granicą, solo, kameralnie, a także jako akompaniatorka (m. in. z Mariuszem Patyrą, zdobywcą I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui). W latach 1999 i 2000 uczestniczyła w Koncercie Roku, przeglądzie