02.09.2009 - 20.09.2009

Marian Kołodziej "Labirynty pamięci"

Eksponaty na wystawie to przede wszystkim cyfrowe reprodukcje rysunków z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia, gdzie znajduje się oświęcimski poliptyk pt. Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja. 67 reprodukcji (wykonanych w Szkole Graficznej w Como i prezentowanych w 2005 roku we włoskich miastach Bolzano i Nova Milanese), wypożyczyła Biblioteca Civica Popolare w Nova Milanese. Jest to o tyle ważne, że miasto Bolzano było w czasie wojny miejscem zwożenia Żydów wysyłanych później do obozów koncentracyjnych, m.in. do Auschwitz.
Wystawę uzupełniają małe reprodukcje prac Mariana Kołodzieja, powstałych po roku 2005, oraz dwa oryginalne tryptyki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Najbogatsza prezentacja prac Artysty z Harmęskiej ekspozycji znajduje się w nowowydanym albumie Labirynty Mariana Kołodzieja. Przejście 2. – do kupienia w Zielonej Bramie podczas trwania wystawy oraz w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury, głównego wydawcy albumu. Współwydawcami są: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Klasztor Franciszkanów z siedzibą w Harmężach.

Wystawie towarzyszy film Klisze pamięci Mariana Kołodzieja, prod. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich 2009 (ok. 35 min.).
Film to swoista impresja – emocjonalne odczytanie prac Mariana Kołodzieja przez reżysera Grzegorza Rosengartena. Obrazom towarzyszy przejmująca muzyka kompozytora Adriana Robaka (gra kwartet smyczkowy + fortepian + instrumenty perkusyjne, pod dyr. Sebastiana Perłowskiego, wokal Aleksandra Poniszowska).

Byłem w Oświęcimiu. Budowałem Oświęcim, bo trafiłem tam z pierwszym transportem. Prawdą jest też, że przez prawie pięćdziesiąt lat nie mówiłem o Oświęcimiu. (…) Wcale nie chcę być w rysunkach mądrzejszy niż wtedy byłem. Staram się powrócić do swej młodzieńczej naiwności. Teraz, jako stary człowiek, piszę list do siebie samego sprzed lat i staram się uporządkować i zachować w rysunkach tylko to, co ze mną przeżyło, co udało mi się ocalić i teraz jest we mnie. (…) Ale czy to będzie miało jakieś znaczenie dla kogoś jeszcze oprócz mnie? Chciałbym podpowiedzieć widzowi: bądź cierpliwy, cierpliwie przeczytaj wszystko, co jest w tych rysunkach zapisane. To są moje do ciebie „narysowane słowa”. Trzeba je czytać.

 

Marian Kołodziej

 

Marian Kołodziej, ur. 6 grudnia 1921 r. w Raszkowie, wybitny polski artysta, scenograf teatralny i filmowy. W dniu 14 czerwca 1940 osadzony, wraz z pierwszym transportem z Tarnowa, w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Naznaczony numerem 432 przebywał w nim do czasu ewakuacji, do 27 stycznia 1945 roku. Przenoszony do kolejnych obozów: Gross Rosen, Breslau Lissa, Buchenwald, Sachsenhausen i Mauthausen, został wyzwolony 5 maja 1945 r. w austriackiej miejscowości Ebensee. W roku 1950 roku, jako absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, rozpoczął pracę w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jest autorem ponad 200 scenografii zrealizowanych w teatrach w Polsce i za granicą. W 1992 roku doznał ciężkiego udaru mózgu. Rehabilitacją w chorobie stało się tworzone od tego czasu dzieło życia: „Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”. Artysta jest związany z Gdańskiem, mieszka w nim do dziś, w 1997 roku wyróżniony został przez Gdańsk Honorowym Obywatelstwem Miasta.

Kurator wystawy: Małgorzata Abramowicz

 

 

cena biletów: 4 i 2 zł
 

organizatorzy:

 

Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Gdańsku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa odbędzie się w ramach festiwalu Solidarity of Arts

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy projektu: