17.01.2005 - 17.01.2005

Muzyczne Furum Młodych

17 stycznia 2005 roku o godz. 18 zapraszamy na XI koncert z cyklu Muzyczne Forum Młodych. Wystąpią Alicja Rumianowska (mezzosopran) wraz ze studentkami ze swojej klasy śpiewu: Wiolettą Kaszubą (II r.), Joanną Nehring (III r.), Wiktorią Szyrocką (III r.) i Mirą Kaźmierczak (IV r.) oraz Andrzej Nanowski (fortepian). Koncert odbędzie się w Sali Kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, ul. Ołowianka I.

Bilety w cenie 5 i 10 zł do nabycia w kasach Filharmonii oraz na miejscu na godzinę przed koncertem. Patronat nad Forum sprawuje Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a patronem medialnym jest Radio Plus.

 

Alicja Rumianowska jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Działalność artystyczną rozpoczęła jeszcze w czasie studiów, współpracując z Operą Bałtycką. Debiutem jej była rola Ramira w operze kameralnej ,,La finta giardiniera” W.A. Mozarta, a następnie partia Jadwigi w operze ,,Straszny Dwór” St. Moniuszki i partia Olgi w operze ,,Eugeniusz Oniegin” P.Czajkowskiego.

Współpraca z Operą Bałtycką zaowocowała licznymi rolami, m. in. Jasia w operze ,,Jaś i Małgosia,” E. Humperdincka, Feneny w operze ,,Nabucco,” G. Verdiego, Magdaleny w operze ,,Rigoletto” G. Verdiego, Księcia Orłowskiego w operetce ,,Zemsta Nietoperza” J. Strausa i wielu innych. Wielokrotnie uczestniczyła w tournee zagranicznych Opery Bałtyckiej w Niemczech i Danii, m. in. w partiach Olgi, Magdaleny, Suzuki i Flory.
W 1999 r. brała udział w prapremierze opery-bajki gdańskiego kompozytora Eugeniusza Głowskiego ,,Latający wiatrak”. Z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej brała udział w estradowym wykonaniu opery ,,Genowefa” R. Schumanna śpiewając partię Małgorzaty.
Na zaproszenie Filharmonii Pomorskiej brała udział w koncercie inaugurującym Festiwal ,,Musica Antiqua Orientalis,” Współpracowała również z Cappellą Gedanensis ,z którą nagrała kolędy polskie na CD.

Wykonuje również repertuar oratoryjny i pieśniarski. Od sześciu lat jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Gdańsku, początkowo jako asystentka prof. Brygidy Skiby, obecnie zaś jako adiunkt, prowadząc klasę śpiewu solowego.

 

Andrzej Nanowski jest pedagogiem gdańskiej uczelni, pianistą i śpiewakiem. Obecnie pełni funkcję prodziekana Wydziału Wokalno - Aktorskiego.

 

 

Muzyczne Forum Młodych Gdańsk 2004/2005 powstało w wyniku porozumienia pomiędzy czterema instytucjami: Akademią Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku, Filharmonią Bałtycką, Fundacja Barbary Bieleckiej "Musica Mundi" oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury. Celem projektu jest stworzenie nowego cyklu koncertów. Mają one stać na wysokim poziomie artystycznym i służyć promocji młodych artystów, przede wszystkim z Pomorza, ale także z innych części Polski a nawet z zagranicy. Pomysł powstał z przekonania, że młodym muzykom, nawet doskonałym, ciężko przebić się do szerokiej publiczności, a przede wszystkim zainteresować sobą media. Muzyczne Forum Młodych ma ambicję być dla takich osób „bramą do kariery”. Wykonawcy nie będą otrzymywać honorariów za swoje występy, ale w zamian wszystkie koszty organizacyjne i promocję sfinansują cztery działające w porozumieniu instytucje.

Koncerty odbywają się trzy razy w miesiącu, zawsze w poniedziałki. Swoje sale koncertowe udostępniły: Akademia Muzyczna, Filharmonia Bałtycka oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury (Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego). Organizatorzy ogłosili plebiscyt publiczności na najlepsze wykonanie. Zwycięzca plebiscytu otrzyma nagrodę specjalną fundowaną przez Fundację Barbary Bieleckiej "Musica Mundi". Będzie nią recital w prestiżowej sali w Londynie, który Fundacja zorganizuje dla artysty w następnym sezonie. Dla wytrwałej publiczności rónież przewidziane są atrakcyjne nagrody. Niespodzianki mogą trafić na koniec sezonu do tych słuchaczy, którzy zagłosowali co najmniej podczas 5 różnych koncertów.