21.06.2005 - 24.06.2005

Świętojańskie Noce Muzyki Operowej

W dniach 21 – 24 czerwca w Centrum Św. Jana podczas ?więtojańskich Nocy Muzyki Operowej prezentacja mało znanych i rzadko wystawianych w naszym kraju dzieł. To świadoma kontynuacja linii repertuarowej Opery Bałtyckiej, na scenie której w przeciągu kilku ostatnich sezonów zaprezentowaliśmy takie rarytasy, jak m.in.: balet Korsarz, opery Fidelio, Tannhauser, Luisa Miller, Ernani, Norma czy ostatnio Anna Bolena.

21 czerwca g.19.00
Koncertowa prezentacja opery Vincenzo Belliniego Lunatyczka w wykonaniu artystów Opery z Tartu (Estonia). Wykonanie Lunatyczki, jednej z najbardziej melodyjnych włoskich oper, arcydzieła epoki belcanta, będzie pierwszą prezentacją tej kompozycji w powojennym Gdańsku i drugą w Polsce (po występach weneckiego teatru La Fenice w Warszawie w latach 90-tych). Ale przede wszystkim będzie to pierwsza wizyta estońskiego zespołu operowego w Polsce, możliwa dzięki nawiązaniu poprzez POB współpracy z estońskimi instytucjami kulturalnymi (teatr w Tartu, Państwowy Instytut Eesti Kontsert w Parnu)

22 czerwca g.19.00
Koncertowa prezentacja opery Giuseppe Verdiego Zbójcy w wykonaniu zaproszonych solistów i artystów Opery Bałtyckiej. Zbójcy to jedna z najrzadziej wykonywanych oper Verdiego. Jej polska premiera, którą zaprezentujemy, powinna spotkać się więc z zainteresowaniem nie tylko pomorskich, ale i melomanów w całym kraju. Zbójcy zawierają wszystko to, z czym kojarzy się klasyczna włoska opera: wiele melodyjnych arii, duetów, scen zespołowych, chóralnych, bardzo dramatyczna akcję. W głównych partiach wystąpią: Agnieszka Wolska, Konrad Włodarczyk, Wiktor Dudar i Leszek Skrla.

23 czerwca g.19.00
Koncertowe wykonanie opery Giuseppe Verdiego Otello, którą zaprezentują artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu. Teatr Wielki w Poznaniu w ostatnich sezonach stał się jednym z najlepszych polskich teatrów operowych. ?wiadczy o tym fakt, że własnymi siłami jest w stanie zaprezentować tak monumentalne i piętrzące przed realizatorami i wykonawcami liczne trudności dzieło, jakim jest dramat muzyczny Verdiego Otello. Operę tę prezentowaliśmy w Gdańsku niemal 40 lat temu. Czas najwyższy na jej przypomnienie. W partii tytułowej wystąpi fenomenalny czarnoskóry tenor Michale Austin.

24 czerwca g.19.00
Spektakl opery Fryderyka Haendla Xerxes w wykonaniu studentów wydziału wokalno-aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej. Panująca w świecie moda na opery Haendla i ubiegłoroczny sukces Akademii Muzycznej prezentującej w roku 2004 Juliusza Cezara tegoż kompozytora, skłoniły nas do włączenia tej studenckiej produkcji do programu festiwalu. Przedstawienie przygotowuje słynny sopranista Dariusz Paradowski.

Bilety do nabycia w:

- NCK

- City Forum - Empik Megastore

- Opera Bałtycka - tel. 763 49 06, 763 49 12/13 w. 342, 344, e-mail: bow@operabaltycka.pl