25.06.2005 - 25.06.2005

Sesja Świętojańska

Nadbałtyckie Centrum Kultury, Instytut Kaszubski i Duszpasterstwo ?rodowisk Twórczych w Gdańsku zapraszają na cykl sesji poświęconych podstawowym pojęciom etycznym, uniwersalnemu nauczaniu, wezwaniu i przykładowi, jakie otrzymaliśmy od trzech wielkich naszego czasu: Jana Pawła II, ks. Janusza Pasierba i ks. Józefa Tischnera.

Ks. Józef Tischner i ks. Janusz Pasierb przypominali i wzbogacali związki sacrum z kulturą i rodzinną ziemią – pierwszy reprezentował Podhale, drugi Pomorze. Obaj zaprzyjaźnieni z Gdańskiem i światem… Jeden wzywał do pracy nad pracą i przypominał, iż chodzi o honor…, także narodu, o wolność człowieka w mnożeniu dobra, o rolę i znaczenie inteligencji i nie tylko, o małe ojczyzny – o Ojczyznę. Drugi przypominał nasze korzenie, Gałęzie i liście – miejsce Gdańska i Pomorza w świecie, w Europie, w Polsce.

Jan Paweł II w 1987 roku zostawił Polakom, zwłaszcza Kaszubom i ludziom, nie tylko Pomorza spod znaku „Solidarności”, szczególne przesłanie. Chodzi w nim o naszą tradycję i tożsamość, o solidarność w pracy, o kulturę… Jest w nim nawiązanie do bliskich inteligencji XIX i XX wieku ideałów pracy organicznej.

Pragniemy przypomnieć tę trójcę wielkich postaci – ich uniwersalne nauczanie i wezwanie, i przykład… Idzie o naszą, nas Polaków, obecność i wizerunek w świecie.

Pierwsza Sesja ?więtojańska odbędzie się 25 czerwca o godz. 11.00 w Ratuszu Staromiejskim.

PROGRAM:
Józef Tischner i etos inteligencji
11.00 – 11.30 Otwarcie sesji
11.30 – 12.00 Józef Borzyszkowski – Ks. Józef Tischner między Podhalem a Kaszubami
12.00 – 12.30 ks. Krzysztof Niedałtowski – Etyka solidarności ks. Józefa Tischnera a Gdańska Karta Powinności Człowieka
12.30 – 13.00 przerwa, kiermasz książek
13.00 – 13.30 Cezary Obracht-Prondzyński – Etos inteligencji dawniej a dziś
13.30 – 14.15 Dyskusja
14.15 – 14.45 Refleksje podsumowujące

Druga Sesja ?więtojańska odbędzie się w sierpniu Etos pracy i solidarności
Trzecia Sesja ?więtojańska odbędzie się w październiku Rzeczpospolita w Unii Europejskiej - etos Polaka

wstęp wolny