27-17 10-11.2011

6. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

 Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z ilustracją.
Tematem tegorocznych 6. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów jest Afryka – na jesienne pluchy proponujemy trochę afrykańskiego słońca!

W ramach "Spotkań" odbędą się:

  • Wystawy

27 października – 17 listopada 2011 r.

Skąd ty jesteś, krokodylu? 
- wystawa w galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury, na której zaprezentujemy inspirowane tematyką afrykańską prace polskich artystów - od klasyków ilustracji, takich jak: Józef Wilkoń, Teresa Wilbik, Janusz Towpik poprzez twórców średniego pokolenia jak Paweł Pawlak po bardzo młodych ilustratorów jak Marta Ignerska, Monika Hanulak czy Marianna Oklejak. Pokazane na wystawie ilustracje powstały na przestrzeni ostatnich 50 lat –  pokazują więc nie tylko jakie motywy i bohaterowie afrykańskich bajek inspirowały artystów, ale stanowia też  świadectwo bogactwa warsztatu i zróżnicowanych technik.

Wernisaż: 27 października, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35
START: godz. 17.00
WSTĘP: wolny

Wystawa czynna w dniach 28 października - 17 listopada w godz. 10.00 - 18.00
wstęp: 1 zł


27 października - 10 listopada 2011 r.

Mistrz Ilustracji - coroczna wystawa mistrza ilustracji. W tym roku - Janusz Stanny.

WERNISAŻ: 27 października, Dom Angielski, ul. Chlebnicka 13/16
START: godz. 19.30
WSTĘP: wolny

Wystawa czynna w dniach 28 października - 10 listopada w godz. 10.00 - 18.00
wstęp wolny.

  • Spotkania z artystami i prezentacje ilustratorów

Barwy Afryki: kolory, egzotyka, bujna i dzika przyroda, wielokulturowość, ale także: Inny, Obcy, nieznany – to tylko punkt wyjścia i pretekst do spotkania z ciągle tajemniczym dla nas światem – jego wrażliwością, estetyką, sposobem wyrażania myśli, uczuć i mówienia o trapiących go problemach. Tegoroczne Spotkania stanowią niepowtarzalną okazję nie tylko na zanurzenie się w świecie afrykańskich ilustracji, ale także na poznanie twórców i znawców tych ilustracji!

Do udziału w „Spotkaniach” zaprosiliśmy artystów, którzy mają afrykańskie korzenie, choć obecnie nie mieszkają w Afryce.

Dominique Mwankumi (Kongo) – ilustrator, malarz i karykaturzysta. Urodził się w 1965 r. w niewielkiej wsi w pobliżu Bodnundu w Republice Konga (obecnie Demokratyczna Republika Konga). Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Kinshasa, naukę kontynuował w instytucie Saint-Luci i w instytucie Grafiki w Brukseli. Wydał kilka dobrze znanych książek obrazkowych we Francji dla L’École des loisirs – takich jak La chasse à la marmite (Hunting with a Stockpot), Prince de la rue (Street Prince), oraz Les petits acrobats du fleuve (The Small Acrobats of the River) – a także dla Edicef, jak na przykład Mon premier voyage (My First Journey). Jest Prezydentem Illusafrica, Stowarzyszenia Ilustratorów Afrykańskich. Mwankumi naucza ilustracji a także prowadził warsztaty w różnych krajach Afryki (Rwanda, Namibia, Senegal).
W swoich obrazach i książkach skierowanych do najmłodszych czytelników przedstawia barwną afrykańską rzeczywistość, szczególną uwagę poświęcając codziennym perypetiom towarzyszącym dorastaniu i pięknu afrykańskiej przyrody. Wykorzystując różnorodne techniki (m.in. akwarela, gwasz i akryl) i subtelne operowanie kolorem, pokazuje wyjątkowy splot współczesności i tradycji niewerbalnej komunikacji.

Piet Grobler
(RPA) – artysta, ilustrator. Urodził się w 1959 r. w Nylstroom w Związku Południowej Afryki (obecnie Republika Południowej Afryki). Studiował teologię, dziennikarstwo i grafikę w Kapsztadzie, Pretorii i Stellenbosch. Jego ilustracje zdobią ponad 60 książek dla dzieci, wydanych w krajach na całym świecie, w tym w Polsce („Wszyscy ludzie rodzą się wolni. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka”). Laureat wielu nagród, m.in. The Noma Concours for Picture Book Illustrations. Makwelane and the Crocodile zostało uznane za Książkę Honorową 2006 South African IBBY dla ilustracji. Prowadzi galerię „Hoi Hannelore!” w Stellenbosch. W roku 2009 w ramach corocznego „The Göteborg Book Fair” wziął udział w dyskusji panelowej, pt. „Miejsce dziecięcej literatury w Afryce”.
Żywiołowe prace Pieta Groblera oddają różnorodność Afryki – pełne są smaków i humoru. W pozornie przypadkowych kompozycjach istnieje swoisty rytm, panoramiczne spojrzenie sąsiaduje z detalem i szczegółem. Stylizowane książki obrazkowe są esencjonalne i zgodne z duchem wiejskich, afrykańskich opowieści.

Wyjątkową kolekcję książek dziecięcych i czasopism wydanych w krajach afrykańskich ze zbiorów Narodowego Centrum Literatury dla Dzieci – Radość przez Książki, zaprezentuje Viviana Quinones (Francja) – redaktorka działu afrykańskiego w Takam Tikou, czasopiśmie poświęconym literaturze światowej; autorka wielu artykułów i recenzji dotyczących literatury dziecięcej, propagatorka czytelnictwa i zakładania bibliotek w Afryce. Wielokrotnie organizowała wystawy, seminaria i warsztaty związane z literaturą tego kontynentu. Przeprowadzała również warsztaty dotyczące książek dla dzieci i bibliotek w różnych krajach afrykańskich. Jest przewodniczącą oddziału “Biblioteki dla dzieci i młodzieży”, który jest częścią Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (International Federation of Library Associations - IFLA).

Związki z Afryką ma także szwedzka pisarka – autorka książek dla dzieci, znana także w Polsce - Eva Susso członkini prestiżowej Szwedzkiej Akademii Książek dla Dzieci. Obecny w jej twórczości wątek afrykański inspirowany jest jej osobistymi, rodzinnymi związkami z Gambią, którą wielokrotnie odwiedzała. Opublikowała ponad 20 książek, tłumaczonych na kilka języków, w tym polski (m.in. Binta tańczy, Lalo gra na bębnie).

O zjawiskowo pięknych ilustracjach Johna Kilaki z Tanzanii i reprezentowanym przez artystę nurcie Tingatinga opowie przedstawicielka wydawnictw niemieckojęzycznych Aleksandra Markiewicz - germanistka, do 2002 r. pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Filologii Germańskiej na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1995-2005 dyrektor Centrum Informacji o Książce Niemieckiej w Warszawie, przedstawicielstwa Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie. Od 2005 r. prowadzi własną agencję literacką reprezentującą renomowane wydawnictwa niemieckojęzyczne w Polsce i autorów polskich za granicą. Aktywnie działa w obszarze promocji książki i kultury niemieckojęzycznej w Polsce.

O afrykańskie zainteresowania będzie można zapytać polskich ilustratorów i wydawców obecnych na "Spotkaniach", wśród nich Monikę Hanulak – ilustratorkę wielu nagradzanych książek i Katarzynę Skalską z wydawnictwa Zakamarki.

WSTĘP:
wolny

   PROGRAM

27 października

    Ratusz Staromiejski

   11.00 Dominique Mwankumi, warsztaty z dziećmi
   17.00 Skąd ty jesteś, krokodylu? - Ja? Znad Wisły... – o polskiej ilustracji dla dzieci
   rozmawiają Janusz Górski (ASP) i Jacek Friedrich (UG).
   18.00 Skąd ty jesteś, krokodylu? – wernisaż wystawy

    Dom Angielski

   19.30 wernisaż wystawy Mistrzowie Ilustracji – Janusz Stanny

28 października

    Ratusz Staromiejski

    9.30-15.00 Barwy Afryki – o książkach dla dzieci
    Prowadzenie Małgorzata Cackowska (UG).
    Viviana Quinones (Francuska Biblioteka Narodowa) – Ilustracje Afryki. Prezentacja
    kolekcji książek obrazkowych.
    Dominique Mwankumi (ilustrator, Kongo) – Uchwycić wizję. Znaczenie obrazów Afryki.
    Piet Grobler (ilustrator, RPA) – Brązowe żaby? Bądźmy realistami! – refleksje o afrykańskich
    ilustracjach.

   16.30-19.00 Europa patrzy na Afrykę
    Prowadzenie Iwona Hardej (Bluszczyk)
    Eva Susso (pisarka, Szwecja) – Pisanie dla dzieci w wielokulturowym świecie
    Aleksandra Markiewicz (germanistka, promotor książki niemieckojęzycznej) – Pod
    baobabem. Motywy afrykańskie w niemieckojęzycznej książce dla dzieci

29 października

   Ratusz Staromiejski

   11.00 Eva Susso i wydawnictwo „Zakamarki” - Bębniarsko-taneczno-literacka podróż do
   Afryki. Spotkanie dla dzieci 3-8 lat.

27 – 29 października

Ratusz Staromiejski - KIERMASZ KSIĄŻEK

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku