04.12.2011 - 02.01.2012

Marian Kołodziej. Teatr życia - WYSTAWA

2 stycznia 2012 (poniedziałek)

OSTATNI DZIEŃ PREZENTACJI WYSTAWY
Marian Kołodziej. Teatr życia

o godzinie 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 kuratorskie oprowadzanie

Zapraszamy na wystawę prezentowaną w ramach projektu Theatrum vitae. Marian Kołodziej. Teatr życia.

Wystawa prezentowana jest w Centrum św. Jana w Gdańsku, w miejscu, z którym Marian Kołodziej związany był przez wiele lat. W latach 70. XX wieku był jednym z inicjatorów powstania w zrujnowanym wówczas budynku kościoła Centrum Scenografii Polskiej, w roku 2001 odbyła się tu premiera ostatniego spektaklu do którego scenografię zrealizował: Tragedii o bogaczu i Łazarzu Anonima Gdańskiego (reż. Krzysztof Babicki, premiera 8. VI. 2001, Teatr Wybrzeże Gdańsk). Przez wszystkie lata był uważnym i krytycznym uczestnikiem wydarzeń, które miały miejsce w Kościele św. Jana.

Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Mariana Kołodzieja, ważne spektakle teatralne, projekty dekoracji, projekty kostiumów, zachowane fragmenty dekoracji, kostiumy, zdjęcia z premier teatralnych, zdjęcia i filmowe rejestracje wizyt Papieża Jana Pawła II w Gdańsku, dokumentację wystaw realizowanych przez Mariana Kołodzieja w MNG, instalację Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja - lejtmotywem ekspozycji.

Ideą wystawy jest taka prezentacja twórczości Artysty, by stała się ona bliższa także młodszemu pokoleniu, które nie zna prac teatralnych Kołodzieja z autopsji. Twórczość Mariana Kołodzieja, artysty i świadka wydarzeń XX wieku jest wstrząsającym przesłaniem moralnym dla współczesnych i przyszłych pokoleń europejczyków, jest głosem Artysty, który powinien być usłyszany w całej Europie i na świecie.

Wystawa czynna: codziennie (z wyłączeniem dni 8 - 10 grudnia) w godz.: poniedziałki-soboty: 10.00 - 18.00, niedziele: 13.00 - 18.00
WSTĘP: wolny

Projekt Teatr życia. Marian Kołodziej składa się z trzech części:

1. Wystawy
2. Konferencji (5 - 6 grudnia 2011 r.)
3. Wydawnictwa (2012 r.)

Patronat honorowy nad projektem objęli:
Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego,
Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska.