27.12.2011 - 29.12.2011

Metropolia jest Okey! - LITERATURA

Podczas piątej edycji nie może zabraknąć literackiej odsłony festiwalu. Oprócz corocznych koncertów w klubach: (Parlament, S.F.I.N.K.S. 700 Uchu), odbędą się spotkania ze słowem pisanym i mówionym.

Polecamy spotkanie z redakcją i autorami Kwartalnika Artystycznego Bliza pt. Rytuały współczesne, spotkanie z autorką biografii ks. Jana Twardowskiego pt. Ksiądz ParadoksMagdaleną Grzebałkowską oraz teatralno-kabaretową improwizację grupy W Gorącej Wodzie Kompani!

 Program literackiej odsłony festiwalu Metropolia jest Okey!

27 grudnia 2011
Nadbałtyckie Centrum Kultury, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35
START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny

Rytuały współczesne: spotkanie z redakcją i autorami  Kwartalnika Artystycznego Bliza (prezentacja najnowszego numeru pisma)

Rozmowa toczyć się będzie wokół tematu współczesnych rytuałów, m.in. wokół zagadnienia: jak nowe wzory zachowań i zwyczaje zastępują a niekiedy wypierają wzory tradycyjne.
Na spotkaniu obecni będą m.in. redaktorzy Blizy: Paweł Huelle, Adam Kamiński, Piotr Millati oraz Wojciech Boros.
A w numerze (oraz na spotkaniu) o: zlotach fanów, piłce nożnej jako quasi wojennym rytuale, serwisach plotkarskich, serialach telewizyjnych, fotografowaniu rodziny, filmach historycznych oraz wiele więcej.


28 grudnia 2011
sień GDAŃSK 2016, ul. Długi Targ 39/40 - Gdańsk

START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny

Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki Ksiądz Paradoks.
Poprowadzi Dorota Karaś (dziennikarka Gazety Wyborczej)

Wszyscy znamy księdza Jana Twardowskiego, ale niewiele o nim wiemy.
Jaki był naprawdę? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Magdalena Grzebałkowska, która dotarła do nieznanych zapisków księdza Jana.
Dzięki nim poznajemy człowieka pełnego sprzeczności. Dlaczego czuł się samotny, choć otaczało go tak wielu ludzi? Skąd brała się u niego wielka potrzeba przyjaźni z kobietami? Czy wieloletnie kontakty z oficerem SB są rzeczywiście rysą na jego wizerunku? I dlaczego poeta, którego tomiki wierszy sprzedawały się w milionach egzemplarzy, nieustannie szukał potwierdzenia swojego talentu?

Ksiądz Paradoks to niezwykła historia człowieka, który wymyka się wszelkim schematom. Poznaj jego młodość, początki niezwykłej popularności oraz ostatnie, najbardziej tajemnicze lata jego życia.

Projekt wspiera Miejska Instytucja Kultury GDAŃSK 2016


29 grudnia 2011 NOWOŚĆ!
Nadbałtyckie Centrum Kultury, Ratusz Staromiejski - Gdańsk

START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny

W Gorącej Wodzie Kompani  
W Gorącej Wodzie Kompani to trójmiejski teatr improwizacji. Pochodzimy z niegdysiejszego Wybrzeżaka. Nasze spektakle są w całości improwizowane, a ich treść oparta jest na pomysłach fabularnych widowni. Tak też w Ratuszu, przy okazji Metropolii, stworzymy impro tragifarsę o pisarzach, którzy chcą być jednocześnie wybitni i bogaci. To tyle jeśli chodzi o zaczątek historii - pozostałe szczegóły będą zależały od pomysłowości lub złośliwości widowni - powstaną tuż przed rozpoczęciem spektaklu. Publiczność zdecyduje, kto jest jakim pisarzem, kogo lubi, kogo nienawidzi, z kim konkuruje, a kogo podziwia oraz jaki spisek zostanie zawiązany w ostatnie dni roku 2011 w gronie naszego Saloniku Literackiego Wolumin.
Jeśli lubisz wolny i frywolny humor, tony absurdu przetykane jak najbardziej poważnymi lub sensacyjnymi klimatami, lub jeśli po prostu chcesz się przekonać, czy możliwe jest stworzenie 90-minutowego spektaklu na poczekaniu - przyjdź i daj się wciągnąć.

W Gorącej Wodzie Kompani zapraszają na improwizowany spektakl pełen liter, ambicji i nieufności, pt "Salonik Literacki Wolumin.
                                                        
Projekt wspiera Miejska Instytucja Kultury GDAŃSK 2016

Program całego festiwalu tutaj

Metropolia jest Okey! - MUZYKA
Metropolia jest Okey! - TEATR TAŃCA